Pelikán v Rozstřelu: Varování před půjčkami jako u cigaret? Nejsem proti

  • 103
Dlužníci v beznadějné situaci by měli mít možnost umazat celý dluh, i když nic nesplatí. Dosud v takzvaném osobním bankrotu museli uhradit alespoň 30 procent. Ministr Robert Pelikán si stojí za tím, že věřitele nepoškodí. „Úvěrové firmy jsme pustili do bezbřehého zadlužování," řekl v diskusním pořadu iDNES.tv Rozstřel.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) odpovídal na otázky vedoucí ekonomické redakce iDNES.cz Zuzany Kubátové týkající se novinek a praxe v oblasti bankrotů a exekucí nebo kvality soudů, exekutorů a insolvenčních správců.

Tématem byl také nový insolvenční zákon a s ním související návrhy na oddlužení při osobním bankrotu. Změna má ulehčit život těm, co si půjčili, naopak horší postavení budou mít věřitelé (o změnách jsme psali zde).

Za současné situace může ze sebe dlužník v osobním bankrotu setřást zbytek dluhu, pokud alespoň 30 procent během pěti let splatí. Nový zákon má být vůči věřitelům, tedy i úvěrovým firmám přísnější. Pelikán to považuje za spravedlivé.

„Před 15 lety jsme špatně nastavili celý systém, úvěrující firmy jsme pustili do naprosto bezbřehého zadlužování. Ekonomické prvky celého systému jsou nastaveny ve prospěch firem. Nemusejí přemýšlet, než někomu půjčí,“ uvedl. Změna je podle něj na místě, protože úvěrové firmy napůjčují kdekomu a přestože velká část těchto lidí nebude schopna splácet, stále se jim to vyplatí například díky úrokům z prodlení, smluvním pokutám nebo nákladům na vymáhání.

Dlužníků je přitom v Česku hodně. Podle dat Exekutorské komory je v řešení 4,5 milionu exekucí a 2/3 lidí, kteří je mají, jsou v dluhové pasti a nemají šanci se dluhů zbavit. Přes 133 tisíc lidí v zemi má deset a více exekucí.

V návrhu nového insolvenčního zákona jsou nové formy oddlužení. Dlužník by mohl splatit polovinu dluhu do tří let. Také by však mohl setřást dluh celý, přestože nesplatí nic. V tom případě musí sedm let prokazovat, že se dluh snaží marně splácet. „Nám jde o to, aby zbytečně lidé nekončili na ulici,“ dodal Pelikán s tím, že nejde o žádnou amnestii, ale očistec.

Ministr poznamenal, že trh kromě lichvářů, poskytujících půjčky, negativně poznamenaly praktiky některých oddlužovacích agentur. Ty za nehorázné peníze, někdy i 30 tisíc korun, pouze za dlužníky sepisují a podávají návrh na jejich oddlužení k soudu. Některé agentury také nabízejí slevy, když jim přivedete další klienty.

Z životního minima se dá žít

Pelikán by se nebránil zpřísnění reklamy tak, aby u ní bylo varování před úvěrem, jako je tomu například nově s odpudivými obrázky na krabičkách cigaret. „Já bych byl pro. Ale je to obtížné. Už dnes máme v zákoně nějaká pravidla, která se masově porušují a orgány nenašly odvahu něco dělat,“ řekl v Rozstřelu.

Na druhou stranu ministr spravedlnosti tvrdí, že se dá vyžít z životního minima, na které se příjmy dlužníků v osobním bankrotu osekají. „Lidé si dluhy udělali sami, nikdo je neudělal za ně. Zatraceně, ať se uskromní. Z té částky se dá vyžít. Možná si nekoupíte televizi. Ale potřebujete ji? Možná si nekoupíte každý den maso, ale můžete jíst něco jiného. Dlužník musí pochopit, že se zadlužil a že věřitel má přednost. Jen mu nabízíme cestu, aby to nebylo nekonečné,“ vysvětlil.

Pelikán působí v čele ministerstva od března 2015, kdy nahradil Helenu Válkovou. Před tím zastával post jejího náměstka, vedl právní sekci na ministerstvu financí a působil v advokacii. Externě učí občanské právo na Právnické fakultě University Karlovy v Praze.