Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Roboti mění pracovní trh, obživu mohou vzít milionům dělníků v Asii

  • 90
Paže robotů ve fabrikách a rychlé precizní stroje mění pracovní trh v Asii. Ohrožují miliony dělníků, o které v dalších dekádách nemusí být zájem. Už teď je nahrazují stroje a odbornější profese. Situaci zhoršuje odchod některých světových firem z Asie.

Vliv strojů a robotů na výrobu v Asii se podle obsáhlé studie Mezinárodní organizace práce dosud přehlížel. Automatizace výroby však ohrožuje pracovní pozice milionů dělníků v Singapuru, Thajsku, Vietnamu, Indonésii a dalších zemí ze skupiny ASEAN. Jde o země v jihovýchodní Asii, které jsou domovem 632 milionů lidí.

Studie tvrdí, že rizikovou skupinou, která má důvod bát se o svou práci, je zhruba 137 milionů dělníků z těchto zemí, což je 56 procent všech dělníků. Pracovní síla v Asii zdražuje a továrny investují do robotizace.

Roboti mění pracovní trh

„Automatizace v Asii už vede k přemísťování pracovních pozic. Je zřejmé, že méně kvalifikovaná místa, která jsou páteří oblasti výroby a služeb v ekonomikách zemí ASEAN, budou postupně nahrazována,“ stojí v analýze. S robotizací se zvyšují nároky na existující profese a vznikají nové pozice, které však kladou na dělníky vyšší požadavky.

Může se hodit

Sháníte zaměstnání v automobilovém průmyslu? Hledejte na jobDNES.cz

Jen v oboru autoprůmyslu, který je jedním z hlavních pilířů asijských ekonomik, je v Indonésii automatizací ohroženo 60 procent dělníků a v Thajsku přes 70 procent. V zemích ASEAN zaměstnává automobilový sektor 800 tisíc dělníků. Právě automobilky ze všech průmyslových firem implementují nejvíce moderních technologií. Souvisí to zejména s nárůstem elektroniky v automobilech.

Další ohrožené pozice jsou v sektoru výroby elektroniky, který je jedním z hlavních motorů růstu asijských ekonomik a v zemích skupiny ASEAN zaměstnává 2,5 milionu dělníků. Tento segment utváří několik technologických novinek: robotická automatizace, 3D tiskárny a takzvaný internet věcí. Velký potenciál vidí řada lidí právě v 3D tisku. Dělníci v oboru jsou zatím nákladově efektivnější, tisk se používá pro exkluzivní výrobky na zakázku, ale podle studie je jen otázkou času, kdy se tyto tiskárny implementují v továrnách plošně a nahradí část dělníků.

Internet věcí je trochu jiný případ. Hovoří se o něm jako o velké příležitosti, která může stimulovat růst asijských továren. V Indonésii, Filipínách, Thajsku a Vietnamu je v sektoru elektroniky celkově ohroženo automatizací 60 procent dělníků.

Nejvíce ohroženy jsou šičky

Vůbec nejohroženějším odvětvím moderními technologiemi jsou textilky a obuvnické firmy. Vysoce konkurenční sektor dává v zemích ASEAN práci 9 milionům dělníků. Jsou mezi nimi zejména mladé ženy.

Také ve výrobě obuvi se začínají používat 3D tiskárny. Automatizací je podle studie ohroženo dokonce 88 pracovníků v Kambodži, 86 procent ve Vietnamu a 64 procenta v Indonésii, tvrdí analýza. Další ohrožené pozice jsou v maloobchodě, který ve zmíněných zemích zaměstnává téměř 45 milionů lidí.

Rizikem pro asijské dělníky ale nejsou jen tamní továrny. Kvůli levné ruční výrobě evropské i americké firmy v posledních dekádách přesouvaly výrobu do Asie. Teď se některé z nich vracejí. Důvodem je, že výroba v Asii zdražuje. Tím pro některé mizí hlavní výhoda produkce na tomto kontinentu.

Letos v květnu výrobce sportovní obuvi Adidas oznámil, že po dvaceti letech začne vyrábět některé boty opět v Německu. A díky robotům je bude prodávat za podobné ceny jako ty z asijských továren. Firma také v dlouhodobém výhledu plánuje rozjet více automatizovanou výrobu s pomocí robotů v Británii nebo ve Francii. Také největší rival Adidasu, americký Nike, se chystá vyrábět boty za pomoci robotů.