V neúplných rodinách žije dnes 500 tisíc dětí a jedné třetině z nich hrozí chudoba.

V neúplných rodinách žije dnes 500 tisíc dětí a jedné třetině z nich hrozí chudoba. | foto: Profimedia.cz

Rodiče neumí vymáhat výživné. Místo u odborníků se radí na internetu

  • 59
Nezaplacené alimenty často uvrhnou rodiče samoživitele do chudoby. Ti často neví, jak výživné vymáhat, a obrací se na instituce, které jim nemohou pomoci. Ukázal to průzkum Asociace neúplných rodin.

V neúplných rodinách žije dnes 500 tisíc dětí a jedné třetině z nich hrozí chudoba. Příčinou bývá často nezaplacené výživné. Až 38,5 procenta rodičů dlouhodobě neplatí alimenty.

Jenže rodiče si často neví rady, jak peníze získat, a hledají radu na místech, kde jim neporadí. Problém, jak pro své dítě získat dlužené peníze, konzultují často s dětskými lékaři, psychology nebo učiteli (v součtu 23 procent), se svými přáteli a známými (19 procent) nebo na internetových diskuzních fórech (31 procent).

Marksová opět navrhla zálohové výživné, chce zvýšit i přídavky na děti

Na ta správná místa - to znamená například na Sociální odbor České správy sociálního zabezpečení nebo na Úřad práce - se obrací pouze ve 12 procentech případů.

„Situace je alarmující. Všem stranám, které se na řešení problému dlužného výživného podílí, totiž chybí základní informace o problematice,“ zmiňuje předseda Asociace neúplných rodin Petr Sýkora.

Rodič se s problémem výživného často obrací na policii. Ta však situaci nevyřeší. „Rodiče očekávají, že jim pomůžou získat ty peníze, jenže oni nemají tu kompetenci,“ říká František Brož z Asociace neúplných rodin.“ „Oni mohou potrestat toho viníka tím, že půjde do vězení. To zda se poučí, a pak ty alimenty bude platit, to je na něm,“ vysvětluje.

Trestní oznámení navíc často ještě více vyostří partnerské vztahy a klima v rodině. To v případě rodičů vede k pocitu, že úřady se sice snaží pomoci (myslí si to 49 procent dotázaných), ale jejich rady situaci spíše zhoršují (34 procent).

Rodiče neznají asistované vymáhání

Peníze může vymáhat exekutor. „Matka musí většinou projít složitým procesem, aby ty peníze získala. Buď to musí zajistit právník, který si za to pochopitelně účtuje hodinovou sazbu, nebo si musí exekutora zajistit sama,“ říká Brož.

Mnohem snazší způsob je takzvané asistované vymáhání, které znají jen dvě procenta rodičů.

Podpora rodin je v Česku nedostatečná, slevy pomáhají jen majetnějším

„Asociace neúplných rodin zajišťuje asistované vymáhání, kdy organizace matku zdarma zastoupí a vše ohlídají,“ poznamenává. „Pokud si rodiče zajišťují exekutora sami, tak ten má nárok na zákonnou odměnu procentem částky, která se vymáhá,“ dodává. Když tedy exekutor vymáhá dlužnou částku a každý měsíc se mu podaří získat pár tisíc, nejdříve získává odměnu pro sebe, tak jak mu ze zákona náleží.

„V programu Vaše výživné, který provozuje asociace, funguje dohoda, že exekutor sice také dostane částku, která mu ze zákona náleží, ale ten svůj nárok získává postupně, takže matce či otcovi připadne od začátku už část peněz,“ říká Brož

„Výsledky průzkumu potvrdily, že samoživtelé vůbec netuší, na koho se při vymáhání mají obrátit. a kde se mají informovat. Detaily k tomu, jak situaci řešit, budou předvedeny v listopadu,“ uvedla k tématu poslankyně Radka Marxová.

Asociace tedy věří, že větší informovanost může motivovat více matek či otců, aby se nebáli alimenty vymáhat. Až 50 procent rodičů samoživitelů se totiž vůbec do vymáhání nepustí.