ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pobyt s dětmi v domácnosti krátí důchod. Má to být spravedlivější

  • 192
Důchodová komise přišla s čerstvými návrhy, které mají zajistit větší spravedlnost mezi rodiči dětí a bezdětnými. Matematici z Ministerstva práce a sociálních věcí modelují jednotlivé varianty a propočítávají jejich možný dopad na státní rozpočet.

1) Důchod napůl pro manžele a druhy v jedné domácnosti

Všechny návrhy komise se odvíjejí od zavedení společného sociálního pojištění manželů. Důvodem je, že když dnes jeden z manželů vydělává a druhý zůstává doma a stará se o domácnost a o děti, tak ten druhý neodvádí důchodové pojištění a dostává nižší důchod. Pokud manželé v důchodu nežijí ze společné kasy, například se rozvedou, tak manžel či manželka se slabším výdělkem pocítí roky v domácnosti na výši penze.

Více dětí, více daňových poplatníků. Experti vymýšlejí, jak zvýšit porodnost

Nově by se důchodové pojištění placené z výdělku započítávalo partnerům na důchod napůl - ale jen za léta, kdy jsou spolu. To by podle představ komise nespravedlnost narovnalo. Problém návrhu spočívá v tom, že nedokáže zohlednit možné problémy v partnerském svazku - například když se jeden z partnerů jen finančně poveze, a navíc bude komplikovat rozvod. V rámci manželství by společné sociální pojištění vznikalo automaticky povinně. Ti, kdo nejsou manželé, ale žijí spolu na hromádce, by to museli ohlásit u svých zaměstnavatelů, kteří by tuto informaci předali České správě sociálního zabezpečení. Tam by se také pečlivě evidovaly roky, které se partnerům při výpočtu důchodu budou dělit napůl.

Na opatření by se pak navázalo zrušení vdovských a vdoveckých důchodů. I to může být problém - po odchodu partnera domácnosti klesne životní úroveň prakticky na polovinu a vdovecký důchod tento pád mírní.

2) Nižší sociální pojištění pro rodiče dětí

Jedním z nástrojů, jak vylepšit rodinný rozpočet v době výchovy dětí, je snížení sociálního pojištění - čím více dětí, tím víc by rodiče na povinném pojištění ušetřili. Naopak bezdětným by se odvody zvýšily. „Toto řešení nezvýhodňuje rodiče, kteří příjem z výdělečné činnosti nemají, je tedy zamezeno zneužívání tohoto prvku osobami, jejichž hlavním příjmem jsou sociální dávky,“ uvádí se v návrhu komise. Jinými slovy, pokud žádný z rodičů nepracuje, na slevu nezíská nárok. Výše důchodu by pro rodiče, kteří platí méně na důchodovém pojistném, měla zůstat zachována.

3) Výpočet důchodů výhodnější pro rodiče dětí

Vzoreček pro výpočet důchodu by se odlišil podle počtu dětí. Co dítě navíc, to vyšší penze. „Dopad tohoto řešení je v průměru o pět procent vyšší výměra pro rodiče dvou dětí než dosud a o pětinu nižší výměra pro bezdětného,“ uvádí se v materiálu komise. Zhoršování důchodu bezdětným a vylepšování rodičům dětí by neproběhlo ze dne na den, komise počítá s dvacetiletým přechodným obdobím. To by však vyžadovalo konsenzus napříč politickými stranami. Současná komise pro důchody má pořadové číslo 3, a to za deset let.

Navíc je otázka, jestli výhled na vyšší důchod motivuje lidi k tomu, mít více dětí. Zejména v době, kdy se důchodová pravidla kvůli chybějícím financím v rozpočtu často mění.

4) Další nápady, jak přilepšit rodičům

  • ulevit firmám, jež zaměstnají rodiče, kteří se po rodičovské dovolené ocitli na úřadu práce 
  • vybrat víc na důchodových odvodech od OSVČ
  • dávky od státu v době rodičovské zvýšit na úroveň 100 % předchozí mzdy
  • podpora flexibilních a částečných pracovních úvazků 
  • zavést plošné přídavky na děti 
  • platit dětem učebnice, svačiny, půjčovat lyžařské vybavení