Ilustrační foto

Ilustrační foto

Rodinám zůstane více peněz, poslanci zvýšili daňové zvýhodnění dětí

  • 215
Rodičům se dvěma a více dětmi zůstane více peněz, rozhodli poslanci. Zvýšili daňové zvýhodnění na děti - na druhé dítě o 1200 korun a na třetí i další dítě o 3 600 korun ročně. Vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL se již při svém vzniku dohodla, že si každý rok daňově polepší ty rodiny, které mají více než jedno dítě.

U druhého dítěte platilo pro loňský rok zvýhodnění 15 804 korun ročně, za rok 2016 to tedy nově bude 17 004 korun. Lidé tuto slevu plně uplatní při ročním zúčtování daně. U třetího a dalšího dítěte bylo v roce 2015 daňové zvýhodnění 17 004 korun ročně, poslanci ho ve středu pro letošní rok zvýšili na 20 604 korun. Daňové zvýhodnění u prvního dítěte zůstává 13 404 korun za rok.

„Já tuhle cestu velmi podporuji, protože jde o to motivovat pracující rodiny s dětmi. To znamená, že budou mít větší šanci, aby jim zůstalo více z výplaty v okamžiku, kdy se starají o děti, mají dvě a více dětí a současně pracují, to znamená odvádějí na daních státu finanční prostředky,“ pochvaloval si v lednu při interpelacích tento daňový nástroj premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Schválenou změnu musí ještě potvrdit senátoři a prezident Miloš Zeman.

I když návrh zvyšující daňové zvýhodnění rodin s více dětmi začne platit až v průběhu letošního roku, budou moci rodiny uplatnit vyšší slevu za celý rok 2016. Vládní koalice se na takovém řešení dohodla, protože nestihla zákon přijmout tak, aby platil od začátku roku 2016.

Zvýhodnění rodiny s více dětmi bude pokračovat i příští rok

Do parlamentních voleb v příštím roce se daňové zvýhodnění vícečetných rodin ještě jednou změní. „Pro rok 2017 se navrhuje, aby bylo daňové zvýhodnění na druhé dítě vyšší o dalších 200 korun měsíčně, to jest o 2400 korun ročně a na třetí a každé další dítě o 300 korun, to jest o 3600 korun ročně,“ uvedl pro iDNES.cz ministr financí Andrej Babiš.

Výše daňového zvýhodnění na druhé dítě tak od ledna příštího roku vzroste na 19 404 korun z rok, na třetí a každé další dítě dokonce na 24 204 korun (více zde).

OSVČ uplatňující paušály se návratu slev na dani nedočkali

Opoziční občanští demokraté usilovali také marně o to, aby se osobám samostatně výdělečně činným uplatňujícím výdajový paušál vrátil nárok na slevu na dani na dítě či manželku.

„Sleva na dani by měla být pro každého,“ přesvědčoval marně většinu Sněmovny šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Stejné podmínky při uplatňování slev na dani by podle něj měly platit jak pro zaměstnance, tak pro živnostníky.

O to, aby se OSVČ uplatňujícím paušály, vrátily i slevy na dani na děti a partnera, usilují ve vládní koalici také křesťanští demokraté. Ale zatím se na tom s ČSSD a hnutím ANO nedomluvili. Ministr financí Babiš si to umí představit, ale jen u těch OSVČ, kteří nejsou plátci daně z přidané hodnoty, tedy jejich roční obrat nepřevyšuje milion korun. Koalice o tom bude dál jednat. „Debatu o tom jsme ještě neukončili,“ řekl Babiš.

ODS neprosadila zrušení „solidární daňové přirážky“

ODS navrhovala i zrušit takzvanou „solidární daňovou přirážku“. Lidé s příjmem nad zhruba 1,2 milionu ročně ji odvádějí kromě základní patnáctiprocentní daně ze superhrubé mzdy.

Byla to přitom bývalá koaliční vláda Petra Nečase, která solidární přirážku zavedla a bouřili se proti tomu někteří její tehdejší poslanci - Petr Tluchoř, Ivan Fuksa či Marek Šnajdr nakonec odešli ze Sněmovny, aby vládě Petra Nečase nekřížili její plány. Později se je žalobci kvůli tomu pokusili stíhat za korupci, ale Nejvyšší soud případ zastavil.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek řekl poslancům, že solidární daňová přirážka byla schválena jako dočasné opatření na tři roky, které mělo skončit spolu se zrušením superhrubé mzdy. Jenže nová koalice solidární daňovou přirážku zachovala, stejně jako superhrubou mzdu.