Rok 2003: Točte se ředitelé

  • 2
Nebylo snad v uplynulém roce rizikovějšího zaměstnání, než být šéfem instituce se slůvkem český v názvu. Klidný spánek mohli mít snad jen ředitelé České spořitelny a České pojišťovny - na ně už totiž stát nedosáhne. Jinak se ale rok 2003 přesuny tahy na "českých" generálních postech jen hemžil.

Všechno začalo už na přelomu roku aférou s nepřesnými údaji ve statistice zahraničního obchodu, která vyvrcholila odstoupením Marie Bohaté a příchodem Jana Fischera do čela Českého statistického úřadu.

Na Českých drahách střídal Dalibora Zeleného nový generální ředitel Petr Kousal, Český Telecom od jara vede Gabriel Berdár.

Po prázdninové pauze (odešla šéfka Transgasu a cestovní kancelář Fischer ovládl Karel Komárek) přišla podzimní várka rošád po česku.

Stát dosadil na nejvyšší křeslo v Českých aeroliniích nezaměstnaného exministra Jaroslava Tvrdíka a z čela ČEZ (před mnoha lety se jmenoval České energetické závody) odvolal rebelujícího Jaroslava Míla.

Kromě personálního kolotoče sáhl odcházející rok výrazně i na české peněženky. Vláda se celý rok zabývala reformou veřejných financí, kterou na jaře představila a koncem podzimu protlačila i přes veta Senátu a prezidenta do sbírky zákonů.

Do nového roku tak vstoupíme například s vyšší DPH, vyšší spotřební daní či nižší podporou stavebního spoření.

Stav tuzemských portmonek ovlivnilo i říjnové zrušení desetníků a dvacetníků. Někteří se navíc museli trápit i s krachem svého peněžního ústavu - české bankovní vody opustila Union banka a Plzeňská banka.

A jaké další důležité události rámovaly rok 2003? Zavzpomínat si můžete se zvláštní přílohou TO BYL ROK 2003.