Ropné pole Sachir v Bahrajnu. Ilustrační foto

Ropné pole Sachir v Bahrajnu. Ilustrační foto | foto: AP

Ropa Brent se poprvé za 11 let propadla pod 30 dolarů

  • 86
Cena severomořské ropy Brent určené pro evropský trh se ve středu poprvé od dubna 2004 dočasně propadla pod hranici třiceti dolarů za barel. Už v úterý se pod tuto hranici přechodně dostala i americká lehká ropa WTI. Ceny tlačí dolů vysoké dodávky suroviny na trh i obavy ohledně vývoje čínské ekonomiky.

Čína je druhým největším spotřebitelem ropy po Spojených státech. Cena Brentu zamířila dolů po zprávě o nečekaně velkém nárůstu amerických zásob benzinu a nafty.

Ropa Brent zlevnila až na 29,96 dolaru za barel. Později část ztrát smazala a obchodování zakončila se ztrátou 1,8 procenta na ceně 30,31 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI, která v úterý spadla až na 29,93 dolaru za barel, v závěru obchodního dne stoupla o 0,1 procenta na 30,48 dolaru.

Ceny obou globálně obchodovaných druhů ropy v průběhu středy přechodně rostly. Trh podpořily nečekaně příznivé údaje o čínském vývozu, který v prosinci klesl méně, než se čekalo. Ropa zdražovala také po úterní zprávě odvětvové organizace American Petroleum Institute (API), podle níž americké zásoby ropy minulý týden nečekaně klesly.

Vývoj cen ropy Brent. Zdroj: Bloomberg

Ropa Brent ve středu přidávala skoro tři procenta. O počáteční zisky ale přišla, když americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že americké zásoby benzinu a destilátů, včetně nafty, se minulý týden zvýšily podruhé za sebou. Mírně stouply i zásoby ropy, ale méně, než očekávali analytici.

Od počátku roku ropa ztrácí asi 20 procent. Trh sráží přetrvávající nadprodukce, ale také obavy o vývoj čínské ekonomiky. S vyhlídkou slabé poptávky kontrastují vysoké dodávky suroviny na trh, které vedou ke stále vyšším přebytkům a zvyšování zásob.

S vyhlídkou slabé poptávky přitom kontrastují vysoké dodávky suroviny na trh, které vedou ke stále vyššímu převisu nabídky nad poptávkou a ke zvyšování zásob. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) opakovaně odmítla podpořit ceny omezením těžby. Navíc se předpokládá, že vývoz ropy z Íránu v letošním roce v důsledku odvolání mezinárodních sankcí výrazně poroste.