Ropa výrazně zdražila

  • 7
Ceny ropy výrazně vzrostly. Barel ropy Brent překonal hranici 20 dolarů, pod niž klesl v prvních listopadových dnech. Trh reagoval na to, že Saúdská Arábie podpořila větší než očekávaný rozsah snížení celkové těžby kartelu OPEC. Také ruské společnosti se ke snížení produkce chystají připojit.

Cena termínového kontraktu na severomořskou ropu Brent stoupla během pátku až na 21,50 dolaru a výrazně se tak vzdálila úternímu minimu 18,89 dolaru, kdy byla nejníže od června 1999.

Saúdský ropný ministr Ali Naimí v pátek řekl, že OPEC by mohl bez problémů snížit produkci o 1,5 milionu barelů denně a omezit tak přebytek ropy na světovém trhu, který vznikl kvůli sesunu světové ekonomiky po teroristických útocích z 11. září do recese.

Analytici toto vyjádření považují za signál, že Rijád to myslí se snahou oživit ceny vážně.

Generální tajemník OPEC Ali Rodríguez potvrdil, že kartel jedná o snížení celkové těžby o jeden milion až 1,5 milionu barelů denně. Ministři OPEC se sejdou k pravidelné schůzce 14. listopadu ve Vídni.

"Jeden milion barelů denně nestačí. Číslo jeden (milion) je žert," řekl Naimí podle agentury Reuters na konferenci v Maroku.

OPEC chce ke spolupráci při snížení těžby přesvědčit i nečlenské země Mexiko, Rusko a Norsko, Naimí však přiznal, že spolupráci zatím přislíbil jen Omán.

Až do zářijových teroristických útoků na USA se kartelu dařilo držet ceny ropy ve svém cílovém rozpětí 22 až 28 dolarů za barel. Nyní je však cena ropného koše OPEC ve vyhlídkách na globální recesi a propad poptávky po ropě už šest týdnů pod 22 dolary a v úterý tato cena klesla na nové dvouleté minimum 17,56 dolaru.

Za klíčový faktor však pozorovatelé označují to, do jaké míry bude OPEC schopen dohodu o snížení těžbě plnit. Dodržování dosavadních letošních redukcí těžby je totiž velmi slabé, což je vedle útlumu světové poptávky jednou z dalších příčin poklesu cen ropy za poslední dva měsíce o 30 procent.

Nová dohoda by snížila celkovou kvotu OPEC pod úroveň dubna 1999, kdy kartel dokončil sérii redukcí, které cenu ropy zvedly z deseti dolarů až na 35 dolarů za barel.

Růst cen ropy jako vždy okamžitě kopírovaly ceny benzinu a dalších ropných produktů. Cena bezolovnatého benzinu na trhu při rafinérii v Rotterdamu stoupla o pět až osm dolarů na 179 až 183 dolarů za tunu.