Tanky s ropou v Nelahozevsi

Tanky s ropou v Nelahozevsi | foto: Petr Večeřa, MF DNES

Ropa z Ruska neteče už tři měsíce. Má to být nátlak na Temelín?

  • 313
Dodávky ropy ruským ropovodem Družba do Česka jsou již více než tři měsíce na minimu a zlepšení není na obzoru. Dovozci nahrazují výpadek dodávek západním ropovodem IKL a s ruskými obchodníky již několik měsíců vyjednávají o cenách.

Východní cestou teče do ČR jen zlomek celkového objemu ropy, což je významná změna proti předchozím rokům, kdy dovoz z východu dominoval. Experti se pozastavují zejména nad způsobem přidělování vývozních kvót pro ruskou ropu.

Ropovodem Družba nyní proudí asi 70 tisíc tun ropy měsíčně. Běžný objem dodávek z východu byl dříve zhruba pětinásobně vyšší. Západním ropovodem přes Ingolstadt putuje měsíčně asi 500 tisíc tun ropy.

Družba vs. IKL

Loni Družbou z Ruska přiteklo zhruba 57 procent dovážené ropy, v předchozích letech to bylo často kolem 70 procent. Každoročně naopak rostou dodávky ropovodem IKL z Ingolstadtu a letos zřejmě poprvé bude tvořit většinu importu. Podle odborníků má IKL kapacitu, která dodávky ropovodem Družba plně nahradí. Otázkou je ale, zda by bylo možné využívat IKL jako výhradní ropovod dlouhodobě.

Česká strana se podle českého velvyslance pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky snaží situaci hodnotit pragmaticky a nespojovat přístup ruských ropných firem například s tendrem na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, kde je jedním z uchazečů česko-ruské konsorcium. "Nemůžeme ale nevidět, co se děje," dodal.

Podle hlavního tuzemského dovozce Unipetrolu se nicméně situace v červenci mírně zlepšuje. Unipetrol ještě v červnu dovážel všechnu ropu přes IKL, nyní firma prostřednictvím Družby už pokrývá jednu třetinu svých dodávek ruské ropy.

"Dodávky na srpen a září jsou předmětem jednání, která v současnosti probíhají," uvedl mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

Podle Bartušky Česko výpadek Družby zvládá a nedostatek ropy mu zatím nehrozí. "Je ale samozřejmě lepší mít dvě roury než jen jednu," uvedl Bartuška.

Shell od Rusů kvótu nedostal

Potíže s dodávkami přes ropovod Družba začaly v dubnu, kdy ruští obchodníci Lukoil a Rosněfť nevyužili kvóty na vývoz ropy do ČR. Dodávky totiž nabídli za vyšší ceny a obchodní jednání s českými dovozci se táhnou dosud.

Odborníci označují situaci za velmi nepřehlednou a pozastavují se nad způsobem přerozdělování exportních kvót do ČR, které je v kompetenci ruského ministerstva energetiky. Některé firmy v Rusku s menší působností totiž žádaly o exportní kvóty do ČR a nebylo jim vyhověno. Mezi nimi je například společnost Shell.

Na třetí čtvrtletí mají kvóty na vývoz ropy do ČR ve výši 1,2 milionu tun Lukoil a Gazprom Něfť. Do Česka však z tohoto objemu přiteče zřejmě jen zlomek. Gazprom Něfť má zatím kontrakt na dodávky asi 100 tisíc tun.

Ropovod Družba

"Nechápu, proč dostávají kvóty firmy, které nemají smlouvy," podotkl Bartuška. Většina dodávek ruské ropy je pro ČR sjednávána na základě krátkodobých smluv na rozdíl například od plynu, kde fungují několikaleté kontrakty.

Podle Bartušky mohou být ale některé přepravní cesty na západě levnější než na východě. "Velkou roli v cenách hraje nastavení vnitřních tarifů v Rusku, které se často mění," uvedl. Rusové mají teď ale také více vývozních tras než dříve.

,