Ropa zlevnila. Na jak dlouho?

Ceny ropy se konečně, po desetiletých horečných maximech v minulých týdnech, trochu ochladily. Na londýnské burze včera zlevnila ropa Brent téměř o dolar za barel, který se tak obchoduje za zhruba 30,35, a během dopoledne klesla i pod magickou hranici 30 dolarů. Ještě minulý týden byly ceny až o pět dolarů za barel vyšší. Tuzemským motoristům i podnikům tak svítá naděje, že pokud navíc nebude česká koruna oslabovat vůči dolaru, dovoz ropy a jejích produktů se zlevní a nižší ceny se projeví u benzinových pump.

"Když to vydrží, mohl by jít během měsíce litr benzinu dolů o korunu a nafty až o dvě koruny," domnívá se Ivan Indráček, předseda sdružení soukromých čerpacích stanic S7.
Cenu benzinů včera zlevnil jejich jediný tuzemský producent, Česká rafinérská, a to o 25 haléřů za litr. Ačkoliv naftu nechal na stejné úrovni, někteří dovozci ji u svých čerpacích stojanů už snížili.

"Máme různé zdroje a na základě našich nákupů jsme zlevnili naftu u čerpacích stanic o 20 až 40 haléřů za litr," řekl Vladimír Vacek ze společnosti Shell. Také OMV včera rozhodlo o zlevnění cen pohonných hmot. "Ceny šly dolů v místech, kde to bylo reálné," uvedl bez bližších podrobností Milan Škorpík z firmy OMV.

Nafta se nyní prodává v tuzemsku za zhruba 27 až 29 korun, natural stojí od 30 do 31 korun za litr. K propadu cen ropy v Evropě i v USA vedlo především páteční rozhodnutí prezidenta Spojených států uvolnit během října část strategických zásob ropy v zemi. Mnozí analytici tvrdí, že tento krok bude mít především psychologický efekt a může znamenat pokles cen ropy až na 25 dolarů za barel.

"Myslím, že by k této ceně mohla ropa klesnout v posledním čtvrtletí roku," uvedl Mehdi Varzi z investiční banky Dresdner Kleinwort Benson. Ředitel Mezinárodní energetické agentury Robert Priddle upozornil, že snížení zásob USA - o 30 milionů barelů - je víc než poslední nárůst těžby ropy zemí sdružených v kartelu OPEC a určitě tak bude tlačit na pokles cen.

Nicméně ani pesimistické hlasy ohledně ropy neutichly a varují, že snížení cen může být jen dočasné. "Uvolnění strategických rezerv je jako píchnout slona do zadku a dlouhodobě na trh nebude mít větší vliv," sdělil Michael Rothman, šéf výzkumu ropných trhů v newyorské investiční bance Merrill Lynch.

Drahá ropa má kromě přímého dopadu do cen pohonných hmot také vliv na celkovou výkonnost ekonomiky. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj včera zveřejnila studii, podle níž by setrvání cen ropy na 33 dolarech za barel znamenalo ještě letos pokles tempa růstu evropské ekonomiky o 0,2 procenta, v příštím roce však už 0,5 procenta.