Do vlastní produkce plodin se pouští šest z deseti Čechů.

Do vlastní produkce plodin se pouští šest z deseti Čechů. | foto: Profimedia.cz

Češi, národ pěstitelů. Tři pětiny rodin mají na zahradách vlastní plodiny

  • 58
Lidí, které zajímá původ toho, co jedí, přibývá. Třetina zákazníků dává přednost menším obchodům, které prodávají lokální potraviny. Věří, že jsou lepší. Průzkum také ukázal, že Češi jsou národem pěstitelů. Do vlastní produkce plodin se pouští šest z deseti Čechů.

Více než polovina lidí si navíc vlastní potraviny připravuje. Nejvíce džemy a marmelády, kompoty nebo nakládanou zeleninu.

V malých specializovaných obchodech nakupuje třetina Čechů, přičemž dvě třetiny preferují české potraviny kvůli jejich kvalitě. Ukázal to průzkum, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR provedla agentura Ipsos.

Zákazníci maloobchodů chtějí ve větší míře podpořit místní dodavatele jídla a zajímají se o původ zboží, které nakupují. Tři pětiny českých rodin si pěstují vlastní plodiny, a více než polovina populace je dokonce zpracovává do vlastních výrobků.

Pěstuje vaše rodina na zahradě vlastní ovoce a zeleninu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 6. října 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 2596
Ne
Ne 151

„Podobně jako v ostatních evropských zemích nás nemine trend, kdy zákazníci začnou masivně vyžadovat lokální potraviny,“ uvádí k chování tuzemských spotřebitelů předseda asociace Karel Havlíček. Podle něj se navíc bude projevovat nasycenost velkými hypermarkety a zákazníci se budou snažit vyvažovat nákupy ve velkých obchodních zónách návštěvou menších obchodů s osobním přístupem.

„Lokální trh je pro nás důležitý. Je snazší na něm uplatnit méně obvyklé odrůdy a zároveň i menší objemy zboží,“ říká předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Ten však dodává, že supermarkety jsou nadále pro pěstitele zásadními odběrateli, 80 procent sklizně totiž putuje na regály velkých obchodů.

Bio z Ameriky

Neblahým trendem mezi mnohými prodejci na farmářských trzích zůstávají stánkaři, kteří zboží dovážejí a následně prodávají jako tuzemské. Podle Ludvíka jsou v chování nakupujících vidět přinejmenším dva typy spotřebitelů. Jedni se řídí módními trendy a jsou ochotni si koupit biopotraviny například ze zemí Latinské Ameriky. Absolutně však opomíjejí dopad převozu potravin na životní prostředí.

Myšlenku farmářských trhů ovládl byznys, zlobí se jejich provozovatelé

Přemýšliví Češi podle šéfa ovocnářů preferují nákupy na farmách a mají na paměti i přínos lokálních pěstitelů, i jako důležitý aspekt udržení krajinného rázu. V očích veřejnosti jsou podle průzkumu největším podporovatelem českých prodejců nezávislé organizace, cechy a komory, nejméně potom stát.

Asociaci malých a středních podniků nechala průzkum provést u příležitosti Roku řemesel. Jedna z otázek proto cílila také na perspektivu práce v zemědělství a potravinářství – 56 procent respondentů považuje práci v potravinářství za perspektivní, zahradnické profese takto vnímá 51 procent dotázaných, lesnické 46 procent a zemědělské 43 procent.