Hlad po Avokádu ničí mexickou přírodu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Avokádo je nový palmový olej. Hlad po superpotravině ničí mexickou přírodu

  • 74
Avokádo je „v kurzu“. Roste jeho spotřeba, cena a s tím i vyhlídky mexických farmářů na lepší výdělky. Pro oblíbenou plodinu je ale třeba udělat místo, a tak se nelegálně kácejí jehličnaté lesy. Po indonéských orangutanech trpících poptávkou po palmovém oleji je kvůli hladu po avokádu v ohrožení další živočišný druh - motýl monarcha stěhovavý.

Nelegální kácení lesů kvůli avokádu se týká hlavně středního Mexika. Cena této superpotraviny roste kvůli stále častěji zmiňovaných pozitivních účincích na lidské zdraví. Mexičtí zemědělci si pěstováním avokáda vydělají daleko víc než u ostatních plodin. Avokádovníkům tak musí udělat místo jehličnaté lesy.

Z Mexika pochází podle Latin Times 61 procent všech plodů avokáda, které se prodají ve Spojených státech. Nejvíc avokáda - ročně za 109 milionů dolarů (asi 2,6 miliardy korun) - se vypěstuje v mexickém státě Michoacán, píše britský Guardian.

Avokádo: bojovník proti cholesterolu, špatné náladě i únavě

Stát se sice snaží nelegálnímu kácení zabránit, farmáři s ním však hrají hru na kočku a myš. Schovávají nové stromky pod větve stávajícího porostu, kde je letecké sledování nevypátrá. „I tam, kde se lesy nekácejí úplně, farmáři sázejí avokádovníky pod stromy. Ty tak dřív nebo později budou muset zmizet,“ podotýká Mario Tapia Vargas z mexického Národního institutu pro výzkum lesnictví, zemědělství a rybolovu.

Produkce avokáda v Michoacánu se mezi lety 2001 a 2010 ztrojnásobila a jeho export vzrostl desetinásobně, uvádí zpráva jmenovaného institutu z roku 2012. Podle ní avokádová expanze zapříčinila od roku 2000 do roku 2010 ztrátu 690 hektarů lesního porostu.

Chování mexických farmářů má přirozeně dopad na přírodu. V původních lesích totiž přezimuje motýlí druh monarcha stěhovavý, který sem přes USA cestuje z Kanady. Tento motýlí druh je natolik důležitý, že se dostal na program jednání, mezi Mexikem, USA a Kanadou. Dohodlo se, že se motýlům vytvoří trasa ze zvláštních rostlin, aby měly motýlí housenky co jíst, informuje americký server Quartz.

Navíc dospělé avokádovníky potřebují skoro dvakrát tolik vody, co běžný les. Ubírají tak vodu horským potokům, na kterých lesy a zvířata závisejí.

Mexická pobočka organizace Greenpeace tvrdí, že oblibou avokáda trpí i lidé: „Kromě kácení lesů a dopadů na zadržování vody, může mít negativní vliv na místní životní prostředí i vysoká spotřeba zemědělské chemie a velké objemy dřeva pro obalový materiál na avokáda.“

Odpustili byste si nákup avokáda, kdybyste věděli, že jeho pěstitelé ničí přírodu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 12. září 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1291
Ne
Ne 189

Avokádovník doroste dospělosti za sedm let a pak plodí jen sto avokád ročně. Ceny avokáda v USA od ledna do července vzrostly z 86 centů (21 Kč) na 1,1 dolaru (27 Kč), částečně kvůli slabé mexické úrodě.

Jde tak o lukrativní byznys, že se v něm angažují i mexické drogové gangy. Farmáře, kteří se s nimi odmítají dělit o svůj zisk, čeká odplata. Dvěma z nich zločinci vypálili jejich balírny.