(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: archiv ČRo

Rozhlasové poplatky nejsou předmětem DPH, uspěl ČRo u evropského soudu

  • 11
Soudní dvůr Evropské unie ve středu podpořil postoj Českého rozhlasu v jeho dlouholetém sporu s finančním ředitelstvím. V rozsudku, kterým odpověděl na otázku českého Nejvyššího správního soudu, totiž došel k závěru, že veřejnoprávní vysílání není „službou za protiplnění“ ve smyslu příslušné směrnice a rozhlasové poplatky tak nejsou předmětem DPH.

Městský soud v Praze před dvěma lety přiznal Českému rozhlasu nadměrný odpočet DPH za období březen až prosinec 2006 v celkové výši 72,8 milionu korun. Rozhlas nárok uplatňoval prostřednictvím dodatečných daňových přiznání. Podle názoru rozhlasu by výnosy z poplatků předmětem daně být neměly, protože nevyplývají ze žádného smluvního vztahu.

Odvolací finanční ředitelství podalo proti rozhodnutí městského soudu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), který se obrátil na soud EU. Vlastní řízení NSS přerušil, dokud neobdrží odpověď.

„Je nutno konstatovat, že mezi Českým rozhlasem a poplatníky rozhlasového poplatku není dán právní vztah, v jehož rámci by byla vzájemně poskytována plnění, ani neexistuje přímá souvislost mezi touto službou veřejnoprávního vysílání a tímto poplatkem,“ uvedl v rozsudku unijní soud.

Upozornil, že povinnost poplatek platit je dána zákonem a není důsledkem přímého právního vztahu mezi plátcem poplatku a veřejnoprávním rozhlasem. Poplatek totiž musí platit všichni, kdo vlastní rozhlasový přijímač, i kdyby jej používali pouze k poslechu jiných stanic než těch, které provozuje Český rozhlas.

Poplatek podle soudu není platbou ceny za službu veřejnoprávního vysílání. Soud též připomněl, že přístup k veřejnoprávnímu vysílání rozhlasu je volný a není podmíněn zaplacením rozhlasového poplatku. Evropský soudní dvůr tak ve svém rozsudku převzal březnový právní názor generálního advokáta soudu Macieje Szpunara.

Ministerstvo financí ve středu uvedlo, že podstatou sporu byl rozdílný výklad zákona o DPH. „Podle Finanční správy ČR jsou totiž poplatky za rozhlasové a televizní vysílání formou úplaty za poskytovanou službu, přičemž tyto služby jsou od DPH osvobozeny bez nároku na odpočet daně, z čehož plyne i povinnost pro Český rozhlas krátit svůj celkový nárok na odpočet DPH,“ uvedla náměstkyně ministra Alena Schillerová.

Rozhodnutí unijního soudu podle ní neznamená, že by měl Český rozhlas nárok na odpočet DPH v plné výši, o což ve sporu usiloval, ale pouze to, že pro výpočet částečného nároku na odpočet se použije jiná metoda.

,