Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Centrální banky experimentují, lidé tím přicházejí o úspory, tvrdí investor

  16:41
Centrální bankéři se zhlédli v tom, že mohou hýbat světem. „Vytvářejí umělé prostředí stability, které může skončit kolapsem měny, státních financí nebo velkou inflací,“ říká investor Daniel Gladiš, který ostře kritizuje zásahy centrálních bank na trzích. Dva biliony korun, které ČNB vytiskla, prý Čechům znehodnotila úspory.

Daniel Gladiš, akciový investor, zakladatel a ředitel Vltava Fund | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zakladatel a šéf akciového investičního fondu Vltava Fund, který spravuje více než dvě miliardy, si také myslí, že Trumpova politika může Evropě pomoci. Gladiš se investicemi zabývá přes čtvrt století. Stál například u vzniku společnosti Atlantik FT nebo řídil ABN Amro Asset Management.

Díváte se coby investor na nástup nového amerického prezidenta Donalda Trumpa s obavami, nebo s nadějí?

Spíš s nadějí. Líbí se mi, jak se snaží orientovat na byznys a obklopuje se podobně smýšlejícími lidmi. Jeho daňová reforma by měla snížit daň z příjmů právnických osob z dnešních pětatřiceti procent na patnáct a slíbil snížit i daň z příjmu fyzických osob a zrušit dědickou daň. Trump by také rád zrušil dvě třetiny regulací. To může výrazně změnit myšlení lidí a Amerika se stane hodně atraktivním místem pro zakládání firem.

Co to přinese Evropě?

Evropské státy budou muset Ameriku následovat, aby zůstaly konkurenceschopné, jinak jim bude odtahovat investice.

Mohou si Spojené státy tak štědré snižování daní dovolit?

Mluví se o výpadku příjmů ve výši dvou až šesti bilionů dolarů za deset let. Na druhé straně by to mělo přinést dodatečné příjmy. protože ekonomika poroste rychleji a bude se snáz podnikat. Celkově ale snížení daní bude mít spíš negativní dopad na rozpočet.

Tím se dostáváme k zadlužení států. Státy si půjčují extrémně levně, nebo dokonce za záporný úrok. Není něco špatně?

Ve všech zemích dluhy narůstají, státy se s nimi učí žít a momentálně to neřeší. V krizi se sice začalo mluvit o tom, že vysoký dluh je problém, ale dnes se zdá, že to nikoho nepálí. Problém je, že centrální banky drží hrozně nízké sazby s minimálními pohyby. Vytvářejí umělé prostředí stability. Je přitom známo, že stabilita plodí nestabilitu. Čím déle je takové období udržováno, tím větší nestabilitu to později přinese. Může se to projevit třeba v kolapsech měny, státních financí, na rostoucí inflaci.

Už se nestabilita projevuje?

Ano, tím, že většina aktiv je strašně předražená. Aby investoři mohli vůbec dosáhnout nějakého výnosu, musí se posouvat do stále riskantnějších aktiv a ta se díky tomu čím dál více zdražují. Riziko dnes většinou není kompenzováno dostatečným výnosem. Na prvním místě jsou státní dluhopisy, které jsou extrémně drahé.

To ale není riskantní aktivum.

Jak to, že ne? I dluhopis může výrazně klesnout a nést záporný reálný výnos. Riziko dluhopisu není jen v tom, že nebude splacen, ale že reálná hodnota investovaných peněz bude klesat. Týká se to také nemovitostí. Ceny zejména bytů v Praze jsou často absurdní. Problém začínají mít v Londýně, Německu, USA.

Spějeme k hypoteční krizi?

Nevím. Pravda ale je, že se v různých částech trhu vytváří nestabilita a nevíme, jak to dopadne. Ušetřeny nejsou ani akcie či půda. Přímým viníkem jsou i centrální banky.

Máte na mysli nadměrnou emisi peněz v posledních letech?

Ano. Například Česká národní banka emitovala díky záměru na pár let udržet korunu na devalvované úrovni zhruba dva biliony korun. Dejme tomu, že zhruba desetinu, 200 miliard, mají investovánu v akciích a zbytek v dluhopisových nástrojích. Na jedné straně škrtem pera vytvoří dva biliony korun z ničeho a na druhé straně je investují do skutečných firem a dluhopisů. Totéž dělá i evropská, britská nebo japonská centrální banka. Hodnota peněz se tím degraduje. My všichni musíme chodit do práce, abychom měli na živobytí, a ČNB vytvoří dva biliony korun, které devalvují hodnotu peněz, které jsme vydělali úsilím a prací.

Zatím se to ale ještě neprojevilo, inflace je nízká.

Pořád čteme, kolik intervence přinesly úspěchu, kolik to přineslo exportérům. Ale základní ekonomická poučka zní, že neexistuje nic jako oběd zdarma. Všechno má své náklady. Úplně stejně by se dalo vyčíslit, kolik to ubralo importérům. Dám příklad z běžného života: každý řidič za posledních tři a půl roku zaplatil při tankování plné nádrže kvůli uměle slabé koruně zhruba o sto korun víc, než by musel. Když si to pronásobíte počtem vozidel a tankování, jde o několik desítek miliard korun.

S intervencemi souvisejí i nízké úrokové sazby. Jsou pro českou ekonomiku dobré?

Češi mají peníze většinou v bance, aktuálně jsou to zhruba čtyři biliony korun. Ztrácejí na tom, že při aktuální inflaci 2,5 procenta je sazba na vkladech nula. Každé procento na čtyřech bilionech korun znamená, že vkladatelé přicházejí o 40 miliard korun ročně na úrocích, dvě procenta pak znamenají 80 miliard. Nejvíc na to doplácejí střední vrstvy, které ty úspory v bankách mají. Bohaté vrstvy se o své peníze mohou postarat jinak. Snaha devalvovat korunu a gigantické emise naší měny stlačily výnosy části českých státních dluhopisů pod nulu. České penzijní fondy, sešněrované regulací a účetními předpisy, jsou tlačeny mít většinu peněz v českých státních dluhopisech. Díky záporným úrokům tak stát odčerpává peníze lidí na důchod. Nedá se říct, že intervence přináší jen prospěch.

Takže jste jednoznačně odpůrce intervencí?

Jsem. Před intervencemi byla měna stabilní a bez nějakých tlaků, bylo zbytečné do toho zasahovat. Kdyby ČNB na začátku věděla, že bude muset nakoupit za 2 000 miliard korun cizí měnu, myslím, že by do toho nešla. Současné vedení ČNB také udělalo to nejlepší, co udělat šlo. Ukončilo intervence v prvním možném okamžiku.

Co by se stalo, kdyby ČNB neintervenovala? Mluvilo se o deflaci a brzdění ekonomického růstu.

Byli bychom tam, co teď, akorát by nebyly dva biliony korun navíc v oběhu. Statistika ukazuje, že záporné úrokové sazby, které měly zvýšit spotřebu, naopak spotřebu snižují. Když vkladatelé přijdou každý rok o 40 miliard na úrocích, tak spotřebují méně a více šetří, protože musí. Spotřebu to podvazuje, což je protiinflační. Navíc se člověk vždy musí ptát, co se stane, až to skončí.

Co tedy ty dva biliony korun teď v ekonomice udělají? Podle některých odhadů je ekonomika schopná je přirozenou cestou vstřebat za dva až tři roky.

I za déle. Centrální banky dělají něco, na co v historii neexistuje precedens, a neví se, jak to dopadne. Zaráží mě, jak se centrální bankéři po celém světě pouštějí do gigantických experimentů a vůbec nepochybují, že nedělají dobře.

Centrální banka ale existuje kvůli tomu, aby dělala měnově-politická rozhodnutí. Nebo ne?

V investování se vždy doporučuje porovnávat vaše kroky s tím, co by se stalo, kdybyste neudělali nic. Svět centrálních bankéřů se za posledních osm let velmi změnil. Před finanční krizí měli stejnou moc, ale hráli menší roli než dnes. Zhlédli se v tom, že mohou hýbat světem. Je to uzavřená komunita, která spolu komunikuje, stýká se, opisuje od sebe a navzájem se ubezpečuje, že to, co dělá, dělá dobře.

Velkou část emitovaných korun nakoupili zahraniční investoři, aby si za ně koupili české státní dluhopisy a spekulovali na zhodnocení měny. Vidíte v tom nebezpečí pro ekonomiku?

Přijde-li jakákoliv krize zvenčí, čemuž naše malá ekonomika nezabrání, tak se tito investoři mohou chtít dluhopisů zbavit. Například proto, aby snížili riziko a přesunuli se do domácí měny. Nastane masivní propad ceny dluhopisů a propad české měny, protože nebude nikdo, kdo by ji koupil. Bude ČNB uprostřed recese a divokých trhů masivně kupovat koruny zpátky a intervenovat naopak?

A nejlepší možný scénář pro českou ekonomiku?

Období aktuální zdánlivé stability bude co nejdéle pokračovat a nám se podaří z toho vybruslit. Koruna bude mírně posilovat, ekonomika poroste rychleji, aby vstřebala vydané peníze, a žádný šok nepřijde. To je maximum, v co můžeme doufat. Čas a stabilita je to, co nás z toho může dostat ven bez újmy.

Zbrojení i Trump mohou jako steroidy nakopnout hospodářství EU, říká ekonom

Nejčtenější

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Padl Eurojackpot. Sázející trefil všechna čísla, vyhrál miliardy

V Eurojackopotu padla jedna z nejvyšších výher v historii. V úterním losování sázející uhodl sedm čísel a bohatší bude o v přepočtu téměř tři miliardy korun.

Lidé se v Lidlu poprali kvůli zlevněným slunečníkům, konflikt zklidnila až policie

Potyčkou mezi zákazníky vyvrcholil boj o zlevněné zboží v Lidlu v pražských Štěrboholích na začátku tohoto týdne. Na místo musela dorazit policie, situaci mezitím řešila i ostraha obchodu. Lidl...

Koho zajímá osm centů. Jak moc nová cla poškodí výrobu aut v USA

Trumpova nová 25procentní cla na dovoz aut do USA mohou zcela rozvrátit tamní automobilový průmysl a zvýšit ceny prodávaných aut o tisíce dolarů. Jejich součástky totiž od surového kovu až po ten...

Ceny potravin se zbláznily. K bojkotu řetězců se uchýlili i švédští zákazníci

Poté, co v únoru ve Švédsku ceny potravin zlomily rekord za poslední dva roky, se tisíce lidí po celé zemi rozhodly konat. Od minulého pondělí zákazníci na sedm dní bojkotovali největší supermarkety...

Češi uvázli v Egyptě. Cestovka obvinila dopravce z liknavosti a končí s ním

Klienti cestovní kanceláře Blue Style přiletí z dovolené v Egyptě později, než měli původně v plánu. Poté, co si v úterý někteří cestovatelé stěžovali na změny odletů a nedostatek informací, cestovní...

1. dubna 2025  19:11

Ať mají automobilky více času na plnění emisí, navrhuje nakonec Evropská komise

Evropská komise navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Komise také udělila...

1. dubna 2025  17:22,  aktualizováno  18:31

V těchto lahůdkách už si prodavačky na peníze nesáhnou. Hotovost bere automat

V nejnovější pobočce Libeřských lahůdek v Jugoslávské ulici v Praze se nově testuje speciální hotovostní automat. Prodavačky za pultem zde zákazníkům sice připraví chlebíčky, saláty či zákusky, mince...

1. dubna 2025

Amerika jako neznámé území. Hotely i dopravci hlásí pokles zájmu turistů

Francouzská hotelová skupina Accor informovala, že počet rezervací turistů mířících z Evropy do USA se letos v létě snížil o 25 procent. Lidé, které od návštěvy země odradilo současné počínání...

1. dubna 2025  16:01

EU podpořila těžbu lithia na Cínovci, zařadila ji mezi strategické projekty

Zásoby lithia na Cínovci jsou podle vládního rozhodnutí ložiskem strategického významu. A zelenou dostal projekt těžby a zpracování lithia odsud i v Evropské unii, zařadila ho mezi strategické...

1. dubna 2025  14:25

Minus 91,2 miliardy. Ministerstvo řeklo, jak stát hospodařil v prvním čtvrtletí

V prvních třech měsících letošního roku dosáhl schodek státního rozpočtu částky 91,2 miliardy korun. Výsledek je o necelých 14 miliard lepší než loni touto dobou, sdělilo v úterý ministerstvo...

1. dubna 2025  14:09

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

RegioJet v Praze nasadil nové vlaky, začala také jezdit linka S61 do Úval

Dopravce RegioJet dnes nasadil sedm nových elektrických vlaků polského výrobce PESA na stávající linku S49 spojující Roztoky u Prahy, Libeň a Hostivař a novou linku S61 z pražského hlavního nádraží...

1. dubna 2025  12:51,  aktualizováno  13:08

Řetězec restaurací Hooters vyhlásil v USA bankrot. Značku zachrání franšízanti

Americký restaurační řetězec Hooters, který celosvětově proslul svými smaženými kuřecími křidélky a atraktivními servírkami v bílých tílkách a oranžových šortkách, vyhlásil na domácím trhu bankrot....

1. dubna 2025  11:53

Jako tři fotbalová hřiště. Skleník na Moravě zásobuje Česko bylinkami

Bazalka, máta nebo koriandr. Bylinky ze skleníku na Znojemsku putují do celého Česka. Jeho linkami projde ročně až šest milionů květináčů. Bylinka vám při správné péči vydrží týdny, i když ji...

1. dubna 2025  11:16

Američané v předvečer nových cel vyčkávají. Utrácení omezili i ti bohatí

Obavy z rostoucích nákladů vedly mnohé americké spotřebitele k tomu, že odložili výdaje, dokud nezjistí, jak přesně se jich nová Trumpova cla dotknou. Domácnosti a podniky se připravují na vlnu...

1. dubna 2025  11:01

Po dálnici z Karlových Varů do Prahy se bude jezdit v roce 2028, tvrdí šéf ŘSD

Dálniční spojení Karlových Varů s hlavním městem začne v celé své délce fungovat na konci roku 2028. V podcastu to uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. V současné...

1. dubna 2025  10:27,  aktualizováno  10:36

Kopaničáři ze Slovenska dobývají svět kosmetiky. Pomocí bylin i vědeckých poznatků

Advertorial

Z touhy po přírodních řešeních se zrodila slovenská rodinná firma Panakeia, která dnes zásobuje desetitisíce zákazníků originální kosmetikou na přírodní bázi. Za úspěchem firmy stojí i práce syna...

1. dubna 2025  10:34