Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Česko jako malá a otevřená ekonomika profituje z EU, říká ekonom Bureš

  • 134
Nejistota po britském referendu trvá. Většina akciových trhů ztrácí, propadá se i britská libra. Další vývoj se těžko odhaduje, podle hlavního ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše bude záležet hlavně na tom, jak do situace promluví politická nákaza. Pro Česko je podle něj členství v EU výhodné. Bureš odpovídal on-line čtenářům iDNES.cz.

„Věřím, že je pro Česko setrvání v EU výhodné. Jako malá otevřená ekonomika výrazně profitujeme ze zapojení do vnitřního trhu EU. I když má EU své chyby, jsem přesvědčen, že je správné podílet se na jejich řešení zevnitř. Náš hlas mimo Unii by zněl daleko slaběji,“ popsal čtenářům ekonom Bureš v on-line rozhovoru, proč je podle něj setrvání v EU pro Česko výhodné.

Ekonom Jan Bureš

Bureš doplnil, že trhy s výsledkem hlasování nepočítaly, proto je reakce tak silná. „Za propady trhů stojí primárně nejistota. Je možné, že se řada obav (především z politické nákazy) může v budoucnu při pohledu do zpětného zrcátka ukázat jako přehnaná. Trhy to ale dnes nemohou vědět,“ odpověděl na dotaz čtenářů.

K budoucímu ekonomickému vývoji se vyjadřuje opatrně. „Zda ale brexit nastartuje politickou nákazu v dalších zemích EU, dnes nikdo neví,“ odpovídá. Nemá ale podle něj smysl šermovat konkrétními čísly.

„Jakákoliv jasnější představa toho, co se dá čekat, může snížit počáteční nejistotu a trhy zklidnit. Investoři dokáží lépe a přesněji vyčíslit náklady konkrétních scénářů,“ odhaduje.

Brexit se projeví až na podzim

„Současně budou hodně pozornosti přitahovat první výsledky podnikatelských nálad a čísel z průmyslu po brexitu – jakékoliv známky slabé investiční aktivity v kontinentální Evropě mohou být interpretovány negativně,“ míní Bureš. Jak výsledek referenda ovlivní rozhodování podniků, bude podle něj patrné až v září nebo říjnu.

Celý on-line rozhovor s Janem Burešem čtěte zde

Negativní důsledky hlasování podle Bureše pocítí zejména Velká Británie. „Delší období nestability a nejistoty pravděpodobně bude doléhat na britské trhy i nadále. Jak intenzivní může být nákaza v případě zbytku EU a eurozóny, je ale hra s otevřenějším koncem,“ říká Bureš.

Co se týče ostatních zemí Evropské unie, bude záležet hlavně na tom, jak moc britské referendum posílí antievropské hlasy jinde. „I proto se v tuto chvíli výrazně liší odhady dopadů brexitu na evropský růst,“ říká Bureš. Pokud se totiž nákaza napříč Evropou nerozšíří, může být dopad připravovaného vystoupení Británie z Unie jen minimální. V opačném případě může eurozóna prudce zpomalit růst.

Británii čeká do roka recese, tvrdí Goldman Sachs. Libra nadále klesá

Třeba ekonomové investiční banky Goldman Sachs tvrdí, že Británie se kvůli rozhodnutí opustit Evropskou unii ocitne pravděpodobně do roka v recesi. Spolu s tím zhoršili odhad ekonomického růstu eurozóny a Spojených států (více čtěte zde).

Bureš míní, že trhy nebudou mít delší dobu jasno. Tržní napětí tak v nejbližších týdnech může v závislosti na politickém klimatu sílit nebo slábnout. „Ke zklidnění by mohlo přispět jednotné silné stanovisko zbylých členů EU, kudy dál. Zatím se ale nezdá být příliš pravděpodobné,“ dodává Bureš.