Ředitel ruské pobočky producenta broušeného křišťálového skla Preciosa Michal...

Ředitel ruské pobočky producenta broušeného křišťálového skla Preciosa Michal Gabaj | foto: Preciosa

Je to paranoia, neví se, co bude dál, říká Čech žijící v Moskvě

  • 883
Návrat o dvacet let zpátky. Tak hodnotí ruské sankce a zákazy Michal Gabaj, ředitel ruské pobočky tuzemského producenta broušeného křišťálového skla Preciosa. Na seznam věcí, které svým občanům ruská vládní garnitura zakazuje, možná k mléku, ovoci či krajkovému prádlu přibudou i příliš vysoké podpatky.

Jak vnímáte sankce na evropské potraviny?
Zatím si z toho většina lidí dělá legraci, každý den je nový nesmyslný zákon. Stává se z toho paranoia, nevíme, co bude dál. Dnes se třeba řeší zákaz anonymního přístupu k wi-fi sítím, bude nutné zadat číslo pasu, své telefonní číslo a­ výrobní číslo telefonu, abyste se mohl přihlásit. Přitom v Moskvě jsou wi-fi sítě dost využívané, třeba v hromadné dopravě, nedokážu si představit, jak řidič autobusu bude kontrolovat výrobní číslo telefonu. Zakazují se tu věci prý ze zdravotních důvodů, teď jsou to evropské potraviny, už dřív se ale zakázal prodej krajkového prádla a balerínek.

Sankce v Česku ohrozí přes 800 pracovních míst

Teď se diskutuje, jestli se budou moct nosit podpatky nad osm centimetrů. Lidi, se kterými se tady stýkám, nevědí, jestli to vládnoucí garnitura myslí vážně, nebo si dělají legraci. Jsou z toho smutní a dost skeptičtí. Vracíme se o dvacet let zpátky. Ovlivní to hlavně ty, kdo jsou zvyklí kupovat si španělskou nebo italskou šunku, francouzské sýry a ­obecně exkluzivní věci, které se tu nedají vyrobit a ­musí se dovézt. 

Už je to vidět v obchodech?
Slyšel jsem, že na hranicích zastavují kamiony s tímto jídlem, ale nevím, jak to bude v obchodech. Devadesát procent potravin v supermarketu je z EU, upřímně si nedokážu představit, že by se to muselo stahovat, spíš si myslím, že budou čekat, až se to vyprodá.

Velké problémy asi budou mít i restaurace s evropskou kuchyní…
Ano, francouzské a italské restaurace, Rusové je milují, bude jim to hodně chybět.

Sankcí asi využijí země mimo EU.
Už se sem tlačí Brazílie, Chile a Turecko, je možné, že za půl roku nahradí evropské potraviny brazilské maso a turecké sýry. Naopak nejhůř to pocítí země jako Lotyšsko, Litva, Polsko nebo Finsko.

Jak to ovlivní váš byznys?
Jsme ve velké nejistotě, nevíme, co bude dál, jaká položka se ocitne na seznamu zakázaného dovozu. Jestli to příště budou auta nebo český křišťál. Problém je také devalvace rublu. Pracujeme s ročními ceníky a kontrakty, celý zisk, který jsme si naplánovali, může padnout na kurzové ztráty.

V Rusku je dost vysoká inflace, cítíte ji?
Za poslední rok rubl k euru devalvoval o 25 procent. Rusové zvedají ceny automaticky, věci zdražují z­ týdne na týden. Třeba voda na letišti stojí jednou 70 rublů a o týden později už 100 rublů. Ptám se prodejce, proč zdražil, když je to ruská voda, ale on se stejně vymlouvá na devalvaci kurzu. Lidi ztrácejí hodnotu svých peněz, posílají je do zahraničí, aby je stačili proměnit, dokud je ještě kurz aspoň trochu normální.