Ekonom Martin Jahn na snímku z října 2015

Ekonom Martin Jahn na snímku z října 2015 | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Vliv Trumpa na světovou ekonomiku bych nepřeceňoval, tlumí emoce Jahn

  • 12
Spojené státy jsou dnes mnohem víc závislé na světové ekonomice, vliv amerického prezidenta už není tak velký jako dřív. V rozhovoru pro iDNES.cz to v reakci na úspěch Donalda Trumpa uvedl Martin Jahn, někdejší vicepremiér, dnes vysoce postavený manažer Volkswagenu a šéf Sdružení automobilového průmyslu.

První reakce světových trhů na zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem byly poměrně dramatické (více čtěte zde). Investoři se zbavovali „rizikových“ akcií a nakupovali „bezpečné“ zlato. Co to odráželo?
Trhy často přehánějí, reagují šokově a hystericky. Podobně reagovaly i na brexit. Aniž bych byl odborník na trhy, tak předpokládám, že se časem uklidní.

A co reálná ekonomika? Čekají nás nějaké otřesy?
Musíme počkat, co bude nový prezident dělat, jak budou vypadat jeho první kroky, jak bude vypadat jeho tým. To těžko můžeme předem odhadnout. Trump ještě nikdy v politice nepůsobil a jeho zkušenost z byznysu se asi nedá překlopit do politického života. Navíc Trump byl, co se týče ekonomiky, ve svých vyjádřených během kampaně velmi povrchní.

Řada komentátorů ale píše, že se zvolením Trumpa „začne Země točit jiným směrem“...
Určitá změna, jak v ekonomice, tak v zahraniční politice, přijde, ale nepřeceňoval bych to. Že by se Země začala točit jiným směrem, si nemyslím. Amerika už nemá takový vliv na globální ekonomiku, jako měla dřív. Nemá na to ani ekonomicky ani vojensky. Jsou jiné země, které se stávají světovými mocnostmi. A americký prezident nerozhoduje o tom, kterým směrem se Země točí. Tamní administrativa je silná mašinerie, jeden člověk to nedokáže obrátit na druhou stranu. USA jsou také mnohem víc závislé na světové ekonomice. A nakonec ani americký dolar už nehraje tak silnou roli v oblasti rezervní měny.

Prezidentské volby v USA

Jedním z volebních hesel bylo „Make America great again“. Jestli si právě voliči nepřejí, aby USA měly ve světě mnohem silnější slovo? Může něčeho takového Trump dosáhnout?
Spíše jsou voliči všude ve vyspělejších zemích teď unaveni tou standardní politickou elitou - projevilo se to ve volbách v Evropě, při hlasování o brexitu i teď při volbě amerického prezidenta. Je to silný vzkaz politickým elitám, které žijí ve své bublině, daleko od problémů byznysu i obyčejných lidí. Voliči toho mají dost a raději se přikloní k někomu, kdo už v nějakém oboru něco dosáhl a má určitý jasný názor, ať se nám líbí nebo ne. Těch neslaných, nemastných vyjádření politiků už mají dost.

Nyní působíte jako výkonný viceprezident pro prodej a marketing Volkswagenu v Číně. Může mít zvolení Trumpa nějaké dopady na americko-čínské vztahy?
Čína vnímá zvolení Trumpa prezidentem spíše pozitivně. Pro čínskou politiku i čínské obchodní kruhy to byl preferovanější kandidát. Ale obě země jsou na sobě vzájemně závislé, ať už v oblasti dluhů, nebo obchodu. Jsou propojené, proto myslím, že nenastane nějaká zásadní změna v politice Ameriky vůči Číně ani naopak.

Trump v čele USA

A bude mít volba Trumpa nějaký dopad, ať přímý či nepřímý, na váš byznys?
Na automobilový průmysl jako takový mají velký dopad měnové kurzy, cena ropy nebo růst světové ekonomiky. Ale vliv nového amerického prezidenta bych nepřeceňoval. Zatím žádná ohrožení nevidím. Je otázka, jak se bude věnovat otázce klimatu, zavádění elektrických vozů, snižování CO2.

Ale Trump tíhne také k většímu protekcionismu ve světovém obchodě, větší ochraně amerického zboží, vyšším clům. To vás neohrozí?
Do takových spekulací bych se nepouštěl. Ale i pro něj by to byla dvousečná zbraň. Myslím, že nakonec v diskusi se svou administrativou bude jakékoliv rozhodnutí pečlivě vážit.

A jaká bude budoucnost smlouvy TTIP, která měla obchod mezi USA a Evropou ulehčit?
K dohodě o TTIP nedošlo, protože ani jedna strana neměla dojem, že je to vyvážený konsensus. Uvidíme, jestli to bude pro nového prezidenta priorita. A jestli vydá své administrativě pokyn, aby se snažila vyjednat lepší kompromis, nebo nabídla alternativu, která bude pro Evropu přijatelnější. To se uvidí. Ale velké téma kampaně to nebylo.