David Marek, hlavní ekonom Deloitte Advisory.

David Marek, hlavní ekonom Deloitte Advisory. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Už jen dva kroky a jsme za krizí, říká ekonom David Marek

  • 101
Mzdy opět rostou v předkrizovém tempu. A přidává se dokonce tam, kde dosud firmy na lidech šetřily. Definitivně říct, že jsme krizi překonali, ale budeme moci až příští rok. Do normálu se musí vrátit ještě inflace a měnová politika, říká hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.

Zrychluje růst mezd?
Tempo růstu je nejvyšší od roku 2009, kdy se Česká republika ponořila do poměrně hluboké recese. Z toho plyne, že i v oblasti mezd máme konečně krizi za sebou. Jiné statistiky, HDP, export a zaměstnanost už tento milník překonaly.

Průměrná mzda v Česku stoupla na 26 287 korun, firmám chybí lidi

Je to poslední ukazatel, kterým jsme se dostali za krizi?
Zbývají ještě dvě ingredience k tomu, abychom mohli říct, že máme krizi za sebou. Je to návrat inflace do normálních hodnot, které umožní centrální bance vrátit se do normálního režimu. Chybí tedy inflace a následně měnová politika.

Medián mezd rostl o 4,3 procenta, tedy rychleji než průměrná mzda. Znamená to, že si polepšují nízkopříjmové skupiny a lidé ve firmách, které dosud mzdy škrtily?
Nejrychleji skutečně mzdy rostou tam, kde byly dosud podprůměrné - v pohostinství a ubytování. Dále ve veřejné správě díky vládnímu rozhodnutí a také ve zdravotnictví. V těchto oborech je mzda nižší než v IT sektoru nebo v bankovnictví. Motorem růstu české ekonomiky je v současnosti zpracovatelský průmysl a po velmi hluboké krizi se začíná také zotavovat sektor stavebnictví. Vliv má i dočerpávání prostředků z EU z předchozího programového období. Díky tomu výrazně rostou zakázky v oblasti inženýrského stavebnictví.

Kde naopak růst mezd drhne.
Se zpožděním reaguje na růst ekonomiky sektor služeb. Ty jsou více vázány na domácí poptávku. Zlepšení se dá očekávat v příštím roce. Nejproblematičtější je těžařství. Důlní společnosti mají problémy a šetří. Mzdy tam naopak klesají.

Jak mzdy rostou ve srovnání se zahraničím? Nemůže se stát, že Česko ztratí výhodu levné pracovní síly a zahraniční firmy budou chtít přesouvat výrobu jinam?
Svádí to k této myšlence, ale produktivita práce už třetím rokem roste rychleji než mzdy. Prozatím české firmy neztrácejí cenovou konkurenceschopnost. K tomu přispívá i politika ČNB, která drží oslabenou korunu, výhodnou pro exportéry.

S oživením ekonomiky vyplouvají na povrch problémy s nedostatkem kandidátů v některých oborech. Chybějí řidiči, technické profese... Může to vyřešit mírné přidávání, nebo je třeba systémových změn ve vzdělávání?
Krátkodobé řešení neexistuje. Záležitost spadá do oblasti strukturálních problémů trhu práce, které jsou řešitelné lepší koordinací škol a univerzit s firmami, a to se nezmění z roku na rok. Dříve nebo později se to projeví na trhu práce zrychlením tempa růstu mezd v daných oborech.