Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Španělsko by mělo zestátnit banky jako USA. Vydělá na tom, říká ekonom

  13:52
Španělská realitní bublina se podobá té americké a měla by se i podobně léčit. "Daňoví poplatníci v USA totiž při záchraně bank netratili ani dolar," vysvětluje v rozhovoru pro iDNES.cz ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Španělské banky by se proto měly zestátnit, dostat kapitálovou injekci a zemi by se ulevilo, říká při analýze problémů bank Bureš.

Ve Španělsku v minulých letech vznikla realitní bublina, která zavařila bankám. Nakolik se situace podobá té, která byla v USA a v Irsku?
Základ měla hodně podobný. Byla svým způsobem produktem éry levných peněz, kdy se úvěr dal sehnat velice lacino a řada menších lokálních bank, takzvaných cajas, se výrazně zadlužovala. Mnoho bank poskytlo celou řadu velice špatných úvěrů developerům i domácnostem, na pobřeží Španělska se rozjel realitní boom. V době začátku americké realitní krize levné zdroje ze zahraničí vyschly a ukázalo se, že realitní boom ve Španělsku přestřelil. Investice by se vyplatily pouze za předpokladu, že by ceny nemovitostí dál rostly. To se však nestalo.

Developeři narazili na problém. Španělé najednou neměli za co byty a domy nakupovat a na trhu jich bylo příliš. Co to znamenalo? 
Mnoho developerů se muselo nemovitostí se ztrátou zbavovat, aby byli schopni splácet úvěry. Řada z nich to nezvládla a tím ve španělských bankách narůstal počet pochybných a ztrátových půjček. Bankám tak zůstaly v ruce nemovitosti, které měly jako zástavu. Vzhledem k tomu, že jejich cena klesla, zaznamenaly ztráty. Teď jsme v určité mezifázi, kdy ceny nemovitostí klesly o zhruba 20 až 30 procent od vrcholu, ale to je málo. Bude záležet pouze na španělských bankách, kdy se začnou ve větší míře zbavovat nemovitostí a začnou vykazovat další ztráty.

Jaký je podíl špatných úvěrů v bankách?
Počítá se, že míra pochybných úvěrů je u domácností okolo dvou až tří procent a u developerů okolo patnácti až dvaceti procent. Větším břemenem jsou ale domácnosti. Narostla nezaměstnanost a domácnosti nejsou schopny splácet hypotéky. Z hlediska objemu jde o daleko větší balík peněz než u developerů.

Proč banky prostě nesleví, nemovitosti neprodají a peníze neinvestují výhodněji?
Banky potřebují mít dostatek kapitálu. Kdyby prodaly nemovitosti teď, odmažou si tím kapitál a zbankrotují, protože spadnou pod regulatorní požadavky na kapitál. Pokud banky drží akcie, musí je pravidelně přeceňovat podle tržní ceny, nemovitosti ale teoreticky mohou držet delší dobu výrazně nadhodnocené. Pravda a ztráty vyjdou najevo, až když se majetek rozhodnou prodat. Na to ale potřebují dostatečnou kapitálovou injekci zvenčí.

Peníze pro španělské banky už jsou na cestě. Myslíte, že opravdu pomohou?
Jak už jsme viděli v USA, byl to průlomový okamžik. Přizná se skutečný stav v bankovním sektoru, dolije se potřebný kapitál, banky budou schopny dál fungovat a odepíší nadhodnocené nemovitosti. Tím by mělo dojít k výraznějšímu poklesu cen nemovitostí, rozhýbání trhu s nemovitostmi a celého finančního sektoru.

Ale za jakou cenu?
Dolití kapitálu do bank je věc, na které mohou Španělé i evropští zachránci nakonec vydělat. To ukázal například program TARP, který byl ve Spojených státech určen na obnovu bankovního sektoru zdecimovaného realitní bublinou. Když se vytipují systémově důležité banky, které se vyplatí zachránit, a nalije se do nich za podmínek extrémně výhodných pro stát kapitál - stát nakoupí levně podíly v bankách - tak časem s vysokou pravděpodobností ceny akcií bank opět vyrostou a zachránci mohou vykázat zisk.

To se stalo v USA, kde projekt TARP skončil v zisku. Daňoví poplatníci netratili ani dolar. Myslím, že je to poměrně šikovný model, který by se dal okopírovat i v eurozóně. Zároveň program potrestá i stávající akcionáře, protože rozředí jejich vlastnictví.

Jak se liší situace ve Španělsku od Řecka?
Španělsko má na rozdíl od Řecka nebo Portugalska konkurenceschopné vývozní sektory navázané na Latinskou Ameriku, a může proto vsadit také na růst tažený zahraniční poptávkou. To je velká výhoda ve chvíli, kdy jsou stát i domácnosti tlačeny do tvrdých úspor. V Řecku i v Portugalsku jsou šance exportérů minimální. Stejně tak má Španělsko především oproti Řecku výrazně nižší veřejný dluh, a tím pádem i manévrovací prostor pro případné reformy. Jeho velkou slabinou je naopak pořádný nepořádek v bankovním sektoru a vysoká nezaměstnanost. Problémem Španělska je kromě realitní bubliny také neflexibilní pracovní trh.

Co konkrétně brzdí trh práce?
Je tam poměrně silné odborové postavení zaměstnanců ve státní správě. Těžce se s nimi vyjednává třeba o snižování mzdových nároků. Jeden ze zásadních  problémů je i dlouhodobé odstupné, které může přesáhnout období dvou let. Nárok na odstupné narůstá poměrně s odpracovanou pracovní dobou, takže dlouhodobí zaměstnanci jsou velice těžko nahraditelní, což mladším lidem ztěžuje přístup k pracovním místům. Hlavní problém nicméně není v pracovním trhu, ale v pořádném úklidu po realitní bublině. Nižší ceny nemovitostí by mohly také pomoci rozhýbat trh práce. Drahé nemovitosti a nájmy odsuzují mladou španělskou generaci k tomu, že bydlí u svých rodičů a nemůže se stěhovat za prací.

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Místo dvou lvů jen jeden. Minerálka Magnesia po jedenácti letech mění logo

26. dubna 2024

Značka minerální vody Magnesia patřící do portfolia nápojářského gigantu Mattoni 1873 po jedenácti...

Německá atomová kauza pokračuje. Opozice hledá viníky za odklon země od jádra

26. dubna 2024

Německem v posledních dnech hýbe kauza zveřejněných dokumentů německého měsíčníku Cicero týkající...

České dráhy hledají nové sídlo. Musí být v docházkové vzdálenosti od vlaku

26. dubna 2024  15:26

Po tříleté pauze se České dráhy pokoušejí najít nové sídlo a vystěhovat se z ministerského podnájmu...

Akcie autopůjčovny Hertz rekordně klesly. Může za to i rozlučka s teslami

26. dubna 2024  13:38

Společnost Hertz Global Holdings, která po celém světě provozuje síť autopůjčoven, vykázala téměř...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...