Andrej Babiš, ministr financí.

Andrej Babiš, ministr financí. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Živnostníky už nechci obtěžovat, na paušály sahat nebudu, slibuje Babiš

  • 379
Ministr financí Andrej Babiš slibuje, že loňský výběr do konce roku překoná a že na daních vybere víc i v dalších letech. Zatím je totiž výběr daní v Česku v prvním pololetí nižší než loni - o 3,3 miliardy.

Vyplývá to z červnových statistik daňové správy - méně se v prvním půlroce vybralo na DPH i na spotřebních daních z tabáku. Živnostníkům ministr na paušály sahat nechce - už teď si budou muset přizpůsobit s řadě jiných změn - evidencí tržeb i zákazem kouření v restauracích.

Jak jste spokojen s výběrem daní?
Ano, máme skluz ve výběru DPH, ale vybíráme lépe daně právnických osob, vybrali jsme víc na sociálních a zdravotních odvodech. I s odvody se tedy výběr do veřejných rozpočtů do letošního června meziročně zvýšil o 9,4 miliardy. Ale celkově výběr roste i když přicházíme na daních skoro o 12 miliard korun kvůli koaličním dohodám.

Co přesně máte na mysli?
Kvůli snížení DPH na 10 procent u léků, knih a dětské výživy přijdeme o 4,2 miliardy. Vrátili jsme pracujícím důchodcům daň za roky 2013 a 2014, to je dalších 5,3 miliardy. Dali jsme daňové zvýhodnění na druhé a třetí dítě, to je 1,5 miliardy. Školkovné činí miliardu. Celkem jde o 11,9 miliardy – a na to se zapomíná. A taky se zapomíná, že když jsme dělali pořádek v Praze, objevili jsme dodatečně zadrženou DPH, kterou musíme vracet, a to ve výši 2,5 miliardy. Plus jsme měli spotřební daň u tabáku nižší kvůli předzásobení. Určitě to doženeme. Máme nárůst zásob, což daňový efekt z růstu ekonomiky zpožďuje. Ale máme taky růst exportu, investic.

Kvůli výběru daní chce vaše ministerstvo začít shromažďovat nebývale detailní informace o podnikatelích, sloužit tomu bude elektronická evidence tržeb a kontrolní hlášení, rozšiřujete Finančně analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí - jakousi vaši finanční policii. Ministerstvo financí se stává Velkým bratrem, který bude schopen operovat s velkou sumou cenných důvěrných dat o firmách.
To je nesmysl, řekněte mi, kde se to shromažďuje. Finanční správa je absolutně nezávislá. FAÚ kontroluje Sněmovna, chodí tam na kontrolu rozpočtový výbor, jednotliví poslanci. A že se dají zneužívat elektronické účtenky, to je nesmysl. Finanční správa dostane jen čísla o tržbách plátce – sumu v korunách a DPH. Nebudou tam detaily o tom, kolik jste v hospodě vypila piv. O tom se lže. Žádný velký bratr se nekoná.

Jak podle vás tedy výběr daně poroste?
Loni jsme vybrali o 30 miliard víc než v roce 2013, letos vybereme o 20 miliard víc než loni, příští rok o 46 miliard, to vše pro veřejné rozpočty.

Co všechno kvůli výběru daní měníte?
Kromě elektronické evidence tržeb a kontrolních hlášení by měl pomoci zákon o prokazování původu majetku. A máme novelu zákona o hazardu. Tam nestíháme základní zákon kvůli notifikaci v Bruselu, takže navrhujeme alespoň dočasnou novelu. Jsou to revoluční záležitosti, které zatím nikdo nedělal. Plus dáváme do pořádku finanční správu. Bez toho, abychom propouštěli, některá pracoviště rušíme a jiná budeme slučovat.

Pro ministerstvo jste si nechali udělat analýzu, kolik peněz odvádějí státu čeští živnostníci. Co vám z toho vychází, chcete měnit způsob zdanění osob samostatně výdělečně činných?
Už se stalo, zastropovali jsme jejich výdajové paušály. Tím, že přicházíme s elektronickou evidencí tržeb a na živnostníky dopadá řada jiných změn, jako je chystaný zákaz kouření v restauracích, omezení výherních automatů, kontrolní hlášení a podobně, nechceme teď znovu zavádět další novinky, kterými bychom tyto lidi obtěžovali.

Čili nesáhnete jim třeba dál na jejich výdajové paušály?
Nesáhneme. Počkáme dva roky, jaký dopad na výběr budou mít současná opatření. Pak by se měla udělat analýza a na jejím základě novela zákona o dani z příjmu. Tu určitě potřebujeme, ale bude to až na další vládě.

V koaliční dohodě je také uvedeno, že zavedete progresi, tedy že bude více sazeb daní z příjmů fyzických osob. Budete to řešit?
Nebudu to řešit, nemá to smysl. Změna měla být příjmově neutrální (dnes je vedle 15% rovné daně ještě solidární přirážka ve výši 7 % pro příjmy nad 100 tisíc - pozn.red.), takže by to byla jen zbytečná administrativa pro všechny.