Český podnikatel: Skotové jsou racionální až na výjimku národnosti

  • 11
Firma Fenix s miliardovým obratem, kterou založil podnikatel Cyril Svozil hned po revoluci, má jeden z výrobních závodů na topné panely ve Skotsku, odkud vyváží po celé Británii a do desítky zemí. Odtržení Skotska si nepřeje. Ti, kdo budou hlasovat pro, podle něj neuvažují o racionálních dopadech na ekonomiku.

Co by pro vás znamenalo odtržení Skotska od Spojeného království?
Je to věc, ze které je mi hodně, hodně smutno. Lidé z byznysu jsou vesměs proti, ale včera mi psal tamní dobrý přítel, že to vidí bohužel jako reálné a že bychom se na to měli připravit. Každopádně bychom asi museli zřídit nějakou pobočku v Anglii, kterou teď nemáme, a vyčkávat, co bude. Vyvstává řada problémů a nejistoty kolem členství v EU nebo měny. Žádnou výhodu bych v tom neviděl. Skotové jsou přitom, navzdory své pověsti, velkorysí a racionální lidé, ale to až na jednu výjimku a tou je jejich národní příslušnost. Na tu jsou extrémně citliví, tam vždy přicházejí emoce, mám skutečně obavy.

Hledá se podnikatel roku

Víte o neobvyklém, úspěšném a inspirativním podnikateli ve svém okolí? Nominujte ho v patnáctém ročníku soutěže EY Podnikatel roku. VÍCE ZDE

Vysvětlovali vám osobně, proč se chtějí odtrhnout, z čeho to pramení?
Racionálně ne, vše je to emocionální. Je to jiné než odtržení Slovenska v roce 1993. Hlavně lidé, kteří žijí na skotském venkově, jsou tvrdí národovci a neuvažují o těch dopadech, nezajímá je to a ani by je to nezviklalo. Hrozba snížení výkonu ekonomiky (HDP) o 20 procent s většinou z nich ani nehne. A špatné by to bylo i pro celou Británii, která by spadla z role evropské velmoci na úroveň velikosti Španělska, Polska apod.

Proč jste šel do Skotska a jak se vám tam podniká?
Máme tam výrobní závod, protože jsme tam koupili existující firmu. Podnikání je v celé Británii velmi podobné a v porovnání s Evropou jsou tam podmínky určitě nejlepší.

V čem? Daňově nebo byrokraticky?
Daňově to není špatné, byť to není žádný daňový ráj, ale hlavně z pohledu legislativy od založení přes fungování firmy. Byrokracie je minimální a obrovská výhoda je flexibilita pracovníků.

Snadno se propouští, ale i snáze nabírá?
Přesně tak. A z toho plyne, že dlouhodobě je tam nezaměstnanost výrazně nižší než na kontinentu, protože se firmy nebojí nabírat, když propouštění pro ně neznamená výraznou zátěž. Ve výsledku převyšují vždy pozitivní očekávání. U nás se s náborem lidí čeká velmi dlouho, až je naprostá jistota setrvalejšího stavu, protože náklady s tím spojené jsou vysoké. Navíc v Británii panuje stabilita práva a jednoduchost, která neuvěřitelným způsobem šetří peníze, zatímco u nás panuje džungle, ve které se nevyznají ani právníci, natož podnikatelé. Když jsme zakládali v Británii dceřinou společnost, zvládli jsme to během jediného dne, to hovoří za vše.

Daří se vám tam obecně?
Ano, i když britský trh byl po roce 2008 velmi rozložen, krize velmi zasáhla stavebnictví.

Fenix Group

Společnost z Jeseníku patří k velkým evropským výrobcům elektrických topných systémů od podlahy po strop vloni zvedla tržby o čtyři procenta na 1,045 miliardy a zisk takřka o 30 procent na 145 milionů. Má 289 zaměstnanců a Británie je jednou z výrobních základen a třetím největším trhem po Francii a Rusku. Její majitel zvítězil v soutěži EY Podnikatel roku 2013 Olomouckého kraje. Později zaujal i tím, že odměnu za vítězství získanou od kraje věnoval místní nemocnici, která s úřadem bojuje o peníze (více čtěte zde).

Tehdy se vám asi hodilo, že jste mohli snadno propouštět, že?
K tomu mám příhodu, která mě velmi příjemně překvapila. Ekonomický propad tam byl veliký, v naší firmě ani ne, ale obecně. V roce 2009 jsem tam přijel na setkání s vedením a zástupci zaměstnanců za mnou přišli s tím, že ta situace je tam velmi špatná. Navrhli, že jim můžu snížit mzdy o dvacet procent, pokud nebudu propouštět. To jsem jim samozřejmě slíbil, ale situace byla v našem oboru lepší, než to vypadalo, takže ty mzdy jsme jim brzy vrátili. Toto je naprosto nesrovnatelná loajalita k firmě.

Britové mívají doma jednoduchá okna, jsou zvyklí topit málo. Jde vám tam byznys a co se prodává nejlépe?
Ano, je cítit velmi silné oživení. My se orientujeme hlavně na nové domy, u těch starých je to dost složité, navíc oni zateplují jinak než ve střední Evropě, zevnitř, což asi není úplně dobré. My tam prodáváme nejvíce podlahové vytápění a dobře jde i stropní vytápění, velkoplošné topné systémy, to je teď v celé západní Evropě populární.