Podnikatelem roku 2014 Jihomoravského kraje se stal Jindřich Životský, který je...

Podnikatelem roku 2014 Jihomoravského kraje se stal Jindřich Životský, který je majitelem společnosti OKAY Holding (12. února 2015). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ekonomický růst spadl vládě do klína, říká šéf Okay Elektro Životský

  • 355
Nesmíme zaměňovat hospodářský cyklus se schopnostmi vlády. Po každé ekonomické krizi musí přijít růst. Tato situace spadla současné vládě do klína a určitému úspěchu se snad ani nedá ubránit, míní majitel a šéf řetězce Okay Elektro Jindřich Životský.

Jindřich Životský odpovídal na stejné otázky, jako další kapitáni tuzemského průmyslu, které MF DNES zpovídala. Z odpovědí průmyslníků vyplývá, že dvě třetiny firem čekají lepší letošní rok (více zde). Rozhovory s dalšími podnikateli čtěte i v příštích dnech na iDNES.cz.

Jak se letos daří vaší firmě v zakázkách a tržbách ve srovnání s uplynulým rokem?
Již více než rok rostou obraty na stálých prodejnách. Přičítáme to na jedné straně zlepšující se hospodářské situaci a konci krize a na druhé straně zvyšující se oblibě našeho konceptu.

Českem se šíří optimismus

Jak se u vás letos vyvíjí zaměstnanost a platy?
Vzhledem k tomu, že mzdový systém většiny pracovníků je navázán na výsledky, s nárůstem prodejů adekvátně rostou i odměny.

Jste spokojeni s hospodářskou politikou současné vlády? Co na ní oceňujete, a co naopak podnikání škodí?
Důležité je nezaměňovat hospodářský cyklus se schopnostmi vlády. Po každé krizi, ať trvá sebevíc dlouho, musí přijít růst. Tato situace spadla současné vládě do klína a určitému úspěchu se snad ani nedá ubránit. Pokud jde o to, co mi vadí, jsou to hned dvě věci. Jednak novelizace zákona o DPH pro mobilní zařízení s výjimkami, na jejíž zavedení máme pouhé tři měsíce. Dále pak zavádění registračních pokladen, které nám přinese jen další náklady bez jakéhokoli navýšení tržeb. Honbou za vyždímáním poslední koruny z daňového poplatníka vláda v podstatě likviduje drobné podnikatele, kteří v každé moderní ekonomice tvoří základ zaměstnanosti.

Prospěl by podle vás České republice rychlý vstup do eurozóny?
Na vstup do eurozóny nemám vyhraněný názor. Myslím ale, že určitá pružnost v kurzové politice je obecně pro stát a zaměstnanost výhodná.

Nakolik váš byznys ovlivňuje hospodářská politika EU? V čem vidíte přínos a co podle vás funguje špatně?
O hospodářské politice EU nemám valné mínění. Nadřazuje ideály skutečnosti. Jako příklad jsou emisní povolenky pro letadla – systém ETS. Zavedením tohoto systému si Evropa proti sobě postavila celý svět od Číny přes Rusko po USA a nakonec musela systém pozastavit. Šlo o zcela typický příklad mrhání času a peněz. Věci je třeba hodnotit od konce. Před více než 10 lety si EU dala za cíl hospodářsky dohonit a předhonit USA (podobná hesla jsme znali z komunismu). Za tuto dobu se však náskok Spojených států nejenže nesnížil, ale dokonce znásobil. Nyní se o těchto cílech už ani nehovoří. To znamená, že něco děláme špatně. Evropa svou hospodářskou politikou založenou na masivní podpoře zemědělství nedělá dobře. Zcela jistě to vyhovuje agrárním zemím typu Francie, ale pro Českou republiku a celou EU by bylo lepší víc se zaměřit na podporu moderního průmyslu a služeb.