Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková. | foto: Petr Topič, MAFRA

Šéfka svazu obchodu: Stát šikanuje řetězce kontrolami, aby měl na úředníky

  • 346
Obchodní řetězce si stěžují, že je stát až příliš kontroluje a prohřešky, kterých se dopustili dodavatelé, dopadají na ně. Podle šéfky Svazu obchodu a cestovního ruchu Marty Novákové se dohled ze strany státu zintenzivnil o stovky procent, což znamená milionové náklady navíc.

V úterý Státní zemědělská a potravinářské inspekce oznámila, že v řetězci Albert odhalila falšovaný slunečnicový olej (více čtěte zde). Podle prezidentky Svazu obchodu a cestovního ruchu Marty Novákové jde o typický případ, kdy je za pochybení dodavatele peskován prodejce. Podle ní navíc kontrol prodejců neúměrně přibývá, což podnikatele značně zatěžuje.

Jak moc se kontroly obchodníků zvýšily?
Čísla jsou opravdu ohromující. Intenzita kontrol maloobchodních prodejen ze strany státu se jen za první pololetí letošního roku v meziročním srovnání zvýšila o desítky i stovky procent. V případě kontrol týkajících se hygieny práce stoupla v průměru dokonce o neuvěřitelných 1 311 procent. Jednotlivé maloobchodní prodejny v současné době pravidelně kontroluje už osm organizací.

Jaké?
Kromě Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy a krajských hygienických stanic to jsou dále Česká obchodní inspekce, Česká inspekce životního prostředí, živnostenské úřady, inspektoráty práce nebo dokonce hasiči.

Nelze to však vnímat jako pozitivní trend, tedy že stát více dbá třeba na dodržování hygienických předpisů a tedy i zdraví obyvatel?
Ano, ale má to svůj rub. Takovéto návštěvy omezují čas pracovníků a managementu, který je na minuty optimalizován na přesně specifikované činnosti. Kontroly již dnes natolik zatěžují každodenní provoz na prodejních místech i v centrálách obchodníků, že se hovoří o dodatečných nákladech v řádech milionů korun. Málokdo přitom ví, že obchodníci v současnosti zajišťují na vlastní náklady rozbory potravin. A to i přesto, že ze zákona je odpovědný za složení potravin a jejich označování výrobce. Ten se však do většiny zpráv v médiích nedostane na rozdíl od obchodníka, který vadné zboží prodal.

Může to vést až ke zdražování?
Pokud se budou požadavky na administrativní zvyšování nákladů maloobchodu tímto tempem dále zvyšovat, nezbude obchodníkům nic jiného než je promítnout do cen prodávaného zboží.

Proč se podle vás kontroly tak zintenzivnily?
Nemůžu si pomoci, ale všechny tyto kroky mi připadají jako nepřímá forma zdanění podnikání obchodníků. Důvodem možná je, aby bylo více peněz pro stále více lidí pracujících ve státní správě. Vypovídají o tom čísla. Počet úředníků a dalších státních zaměstnanců se má letos rozrůst o dalších 13 tisíc, takže jich budeme mít už přes 437 tisíc. Na jejich mzdy půjde ze státního rozpočtu o 10 miliard korun víc než loni, konkrétně 149 miliard oproti 139 miliardám.