Z prodavačů se opět stanou zbožíznalci, říká šéfka Svazu obchodu - iDNES.cz

Z prodavačů se opět stanou zbožíznalci, říká šéfka Svazu obchodu

  16:30
Podle šéfky Svazu obchodu Marty Novákové zmizí z řetězců postupně profese, které nahradí stroje. Prodavači tak zase budou mít čas mluvit se zákazníky. Samoobslužné technologie jsou podle ní čím dál tím jednodušší.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Firma Marty Novákové už léta dodává obchodním řetězcům software a technologii. Pohled současné šéfky Svazu obchodu a cestovního ruchu tak může vypadat jako sci-fi. Řada věcí si však už pomalu nachází cestu do praxe.

Téměř v každé prodejně obchodního řetězce dnes visí oznámení, že se hledají zaměstnanci. Proč se obchodníkům nedaří volné pozice obsadit?
To má několik aspektů. První je, že obchod nikdy nebyl ideálním zaměstnavatelem z pohledu mezd, ani dnes není vnímán jako prestižní povolání. Lidé, kteří mají ambice a kvalifikaci, do něj často nejdou přesto, že zaměstnavatelé zájem mají. Do budoucna je proto třeba počítat s jednou věcí. Těžko obsaditelné profese budou ve velké míře nahrazeny automaty. Podle některých prognóz do pěti let budou ve velkých prodejnách jen jedna dvě pokladny a občas kontroloři, kteří hlídají, zda je vše naskenováno a zaplaceno.

Marta Nováková (62)

Úspěšná podnikatelka Marta Nováková

vystudovala systémové inženýrství na VŠB.

Začínala v obchodním domě Prior, od roku 1991 podniká.

Vlastní společnost U & Sluno, která dodává počítačové systémy obchodním řetězcům.

Známá se stala díky působení jako investorka v reality show České televize Den D.

Prezidentkou Svazu obchodu a cestovního ruchu byla zvolena před dvěma lety.

Samoobslužné pokladny vidíme v menší míře už dnes, do jaké míry je možné prodejnu automatizovat?
Třeba ve skladech už má dnes řada obchodníků systémy s hlasovým vyhledáváním, které přináší zvýšení produktivity práce až o 30 procent. Automatizuje se celý dodavatelský řetězec. Vytváří se různé logistické jednotky, tak aby zboží bylo nachystáno a stačilo je jen rychle zadat do regálů. Pro kamery v obchodech už existuje software, který dokáže nejen sám vyhodnotit, jestli třeba zákazníci nekradou, ale i to, jak se které zboží prodává. Takže podle pohybu zákazníků po prodejně vysílá signály do logistiky, že se něco vyprodalo rychleji a je potřeba dodat nové zboží. Automatizace se odehrává na všech úrovních, ačkoliv to není navenek úplně vidět.

Znamená to, že stávající prodavači skončí bez práce?
Obchodníci si díky úspoře personálních nákladů dokážou vydělat na to, že se z prodavače stane opět odborný rádce, zbožíznalec. Tedy to, co se v poslední době vytrácí a celé řadě zákazníků chybí. Daleko více se soustředí na kvalifikovanější pracovníky, kteří budou zvládat technologii a dokážou poradit při samotném nákupu. To si dnes nemohou dovolit, ale do budoucna by se k tomu obchodníci měli začít vracet.

Ještě dlouho však bude existovat třeba skupina starších lidí, kteří si se samoobslužnými pokladnami neporadí.
Mně je 62 a nemám s technologií žádný problém. Hranice se pořád posouvá, a navíc jsou technologie čím dál tím jednodušší. Globus nabízí třeba službu Scan&Go, kdy si zákazník může zboží sám markovat už během nákupu (více čtěte zde). Zatím je potřeba mít skener, ale brzy bude stačit mobilní telefon. V oblasti informačních technologií jsou nesmírné možnosti, které jsou zatím omezeny jenom náklady. Musí se dostat do takové situace, aby se obchodníkovi vyplatily.

Skener snímá z poměrně velké dálky a velice rychle. Globus, Čakovice.
V osmi procentech případů se stává, že vás systém nepustí k placení. V tom...

Globus nabízí službu Scan&Go, kdy si zákazník může zboží sám markovat už během nákupu.

V současnosti se jim však nedostává klasických zaměstnanců, které potřebují. Medián mzdy v obchodě s potravinami byl loni 13,7 tisíce korun. To je opravdu málo vzhledem k tomu, jak se ekonomice i maloobchodu daří. Proč výdělky nerostou?
Platí, že čím větší zaměstnavatel, tím vyšší mzdy. Průměr je výrazně ovlivněn nejmenšími obchodníky, kteří nejvíce využívají institutu minimální mzdy. Jde často o rodinné prodejny, které si najdou někoho z vesnice, ženy na mateřské i lidi na pracovním úřadě, kteří si tam přivydělávají načerno. Rozdíly mezi mzdami v podnicích do a nad tisíc zaměstnanců se mohou pohybovat v řádu 20, 30 i 40 procent.

Takže pokud se bavím o těch 13,7 tisíce korun, tak prodavač ve velkém řetězci, jako je Tesco či Kaufland, vydělá i o 40 procent více?
Ano, velcí zaměstnavatelé pracují mnohem efektivněji a mohou si dovolit i více platit. A pokud se daří ekonomice, tak i řetězce přidávají. Existuje celá řada příkladů. Známá je současná kampaň Lidlu, který nabízí nadprůměrné mzdy. Nedostatek lidí se v obchodě projevuje stejně jako ve všech dalších oborech, a to se odráží na potřebě získat nové lidi. Růsty mezd se pohybují v řádu od tří do pěti procent. Problém je na malých prodejnách, kde jsou mzdy skutečně nízké a ovlivňují celkový průměr. Aby mohly tyto prodejny vůbec existovat, nemohou si dovolit více platit.

Má však vůbec taková prodejna na volném trhu místo, pokud není její provozovatel schopen ani v časech ekonomického růstu zajistit odpovídající výdělek?
To je otázka toho, jak by to mělo v regionech vypadat. Zda by tam měly prodejny potravin vůbec přežít. Všechny obce by dobře zásobený obchod mít chtěly. Obchodník má však problém se uživit. Je velká konkurence, lidé v místě většinou nepracují, ale dojíždějí za prací do větších měst, kde i nakupují. Ročně proto končí asi 300 prodejen.

Spousta zavřených kas, fronty bůhvíkam. Pokladních je málo a nepřibývají

Nové prodejny však také vznikají. Často potraviny zavřou a do téhož místa se nastěhuje vietnamská prodejna.
I pro ně však platí, že pokud tam rodina pracuje sama, tak se uživí. Pokud by tam však měla zaměstnance se všemi odvody, které z toho plynou, tak je to pro ně daleko komplikovanější.

V poslední době stále hlasitěji zaznívá kritika údajně neúměrných marží obchodních řetězců. Jak vysoké tedy marže jsou?
To je zbytečný evergreen, který mě už nebaví. Mám jednoho známého, jenž má středně velký podnik na zpracování masa. Vedle toho má ještě asi padesát menších venkovských prodejen, samoobsluh s potravinami. A tento zpracovatel a obchodník v jedné osobě mi naposledy říkal, že pokud marže není alespoň 30 procent, tak se z ní nedá vyžít. Takže marže jsou prostě takové, aby z nich obchodníci vyžili. Pokud se snad někomu zdá, že jsou nepřiměřené, tak ať si to zkusí. Samozřejmě, že mohou být i výkyvy marží u některých položek zboží, které souvisí se strategií obchodníka. Pokud se rozhodne, že ve spotřebním koši chce preferovat určité položky, tak na ně dá marži nižší a na jiných položkách jinde ji zase přidá. To je ale normální byznys.

Podle potravinářů dávají řetězce záměrně nižší marže právě u výrobků ze zemí, ze kterých pocházejí, čímž znevýhodňují české výrobce.
Povídání o tom, že německé nebo francouzské máslo je levnější než české proto, že na něj obchodníci dali vysokou marži, je nesmysl. Je to proto, že v některých případech obchodníci nakoupí německé máslo výrazně levněji než máslo tuzemské.

Proč je tedy německé máslo levnější než české?
To je dobrá otázka. Asi proto, že německý výrobce ho dokáže vyrobit efektivněji než český. Nebo tam mají lepší dotační tituly než u nás. Nelze přitom paušálně tvrdit, že výrobky z dovozu jsou méně kvalitní než české, to je nesmysl. Stejně jako jsou zahraniční výrobky kvalitní a nekvalitní, tak i české jsou kvalitní i nekvalitní.

Na jaře vstoupila v platnost vámi ostře kritizovaná novela zákona o významné tržní síle. Co změnila na straně řetězců?
Novela zákona zásadně změnila některé podmínky obchodování. Zákon znamenal přejednání všech smluv, všech dodavatelů se všemi obchodníky. Každý obchodník má tisíce až desetitisíce dodavatelů, přičemž s některými má i více smluv. Takže to znamenalo několikaměsíční martyrium pro obě strany. To vše při nejednoznačném výkladu některých ustanovení toho zákona.

Co konkrétně je nejednoznačné?
V rámci pozměňovacího návrhu se tam například dostala povinnost, aby poplatky za marketingové služby byly maximálně ve výši tří procent obratu za minulé období. Takže vyvstala velká diskuse, co v těch třech procentech může a nemůže být. Dodavatelé byli zvyklí, že jim obchodník poskytoval nějaké protislužby, za které zaplatil a bylo za ně jasné plnění. Dnes už to tak být nemůže a nemůže za tyto služby vybírat poplatky, a tudíž nemůže garantovat požadovanou službu. Jde třeba o umístění zboží v regálu. Dodavatelé to vyloženě vyžadují, chtějí mít jistotu, že zboží bude umístěno ideálně ve výšce očí u pokladny nebo v určité frekventované zóně, zákon jim to však znemožňuje.

Proč?
Samotný poplatek se nesmí vybírat. Stal se součástí těch tří procent na marketingové služby. V takovém případě však dodavatel nemá žádnou jistotu, že bude mít zboží právě tam, kde si přál. Přičemž tady bylo jasné protiplnění ze strany řetězce. Výsledkem bude, že dodavatelé budou tlačit na nákupčí a může to vést i ke korupčnímu jednání. Celá řada těch tolik diskutovaných poplatků byla obchodníky zavedena poté, co v devadesátých letech docházelo ke korupci a dodavatelé chtěli mít jistotu protiplnění. Proto vznikly třeba zalistovací poplatky nebo regálné.

Proč se tedy dodavatelé neozvali při projednávání novely, že tato situace už tady byla, že jsou pro ně tyto poplatky výhodné?
Šlo o politické zadání. Novela byla velké politické téma pro sociální demokracii i ANO a většina dodavatelů se přímo vůbec nevyjadřovala. Ministerstvo zemědělství se nyní snaží přesvědčit veřejnost, že novela byla prospěšná. Zároveň však hned v červnu vznikla při zemědělském výboru parlamentu komise, která má prověřit vztahy mezi dodavateli a řetězci a pod čarou připravit další novelu.

Co je tedy dalším řešením? Úplné zrušení zákona, nebo jeho další novelizace?
Myslím, že zákon je už dostatečně zralý na zrušení. I v důvodové zprávě poslední novely, zpracované na základě analýzy dopadů zákona pro Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, vyplynulo, že se zákon má zrušit a místo něj upravit jinou legislativu, která už existuje.

Rozstřel: Martin Těšitel - include | (1:52) | video: iDNES.tv

Přesun výroby do USA nechystáme, s Trumpem se EU dohodne, věří šéf Linetu v USA

Nejčtenější

Test řeckých jogurtů: Tučné i plné bílkovin. Který je ale nejlepší?

Premium

Jako superpotravina se dnes označuje kdeco. Přitom jogurtu – zvlášť originálnímu řeckému, který je plný bílkovin, vápníku, vitaminu D a probiotik – by takové ocenění slušelo.

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Po pěti letech znovu otevřel luxusní hotel na kraji Pařížské ulice v Praze. Bývalý hotel InterContinental se po rozsáhlé rekonstrukci za čtyři miliardy korun proměnil v pětihvězdičkový Fairmont...

Velikonoční otevírací doba obchodů. Co můžete očekávat letos

Většina obchodů bude otevřená v průběhu Velikonoc, ale zákonné omezení na Velikonoční pondělí stále platí. Čerpací stanice, lékárny a obchody na nádražích zůstanou v provozu. Své prodejny uzavře také...

Nenechte se zaskočit. Jeden z řetězců zavře obchody i na velikonoční neděli

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že ty s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít zavřeno během některých svátků. Mezi ně patří Velikonoční pondělí, které letos připadá...

Těhotnej kuchař nově kraluje českému Facebooku. Předběhl gigant Lidl

Oblíbený food influencer Jaroslav Vajgl vystupující pod přezdívkou Těhotnej kuchař se stal nejsledovanějším profilem na českém Facebooku. Aktuálně ho tam sleduje 904 tisíc uživatelů, čímž překonal...

Škoda Auto šlápla do módy. Spojila se s Botasem a má své vlastní tenisky

Dvě české značky, Škoda Auto a obuvnická firma Botas, navázaly spolupráci, jejímž prvním výsledkem je limitovaná edice tenisek inspirovaná novým designem automobilky a připravovaným elektromobilem...

22. dubna 2025  15:30

Důstojný život vyžaduje přes 45 tisíc. V Praze a Brně skoro 54, tvrdí analýza

Minimální důstojná mzda k pokrytí potřeb dospělého a dítěte v Česku činila loni 45 865 korun hrubého. V Praze a Brně to bylo dokonce 53 953 korun. Spočítala to expertní Platforma pro Minimální...

22. dubna 2025  12:41

Novela mysliveckého zákona už neprojde. Je to škoda, říkají soukromí zemědělci

Novela mysliveckého zákona, která nyní stojí v prvním sněmovním čtení, se už nestihne v současném složení Poslanecké sněmovny projednat. V úterý to na tiskové konferenci řekli zástupci Asociace...

22. dubna 2025  12:06

Bílý dům zkoumá možnosti, jak odvolat šéfa Fedu. Zlato reaguje růstem

Cena zlata se dostala na rekordních 3 500 amerických dolarů za troyskou unci (31,1 gramu zlata). V přepočtu na koruny tak jedna unce vyjde na 75 960 korun. Cena drahého kovu vzrostla poté, co...

22. dubna 2025  11:28

Starbucks otevírá kavárnu, která vznikla 3D tiskem, zákazníci si v ní neposedí

První kavárna Starbucks vyrobená z betonu vytištěného na 3D tiskárně se otevře v texaském městě Brownsville. Výstavba nové provozovny kavárenského řetězce začala v prosinci, provoz zahájí 28. dubna....

22. dubna 2025  11:03

Švýcarský farmaceutický gigant investuje v USA. Vytvoří nová pracovní místa

Švýcarská farmaceutická společnost Roche investuje v příštích pěti letech ve Spojených státech 50 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč). Je to jedna z největších investic od firem, které se snaží...

22. dubna 2025  8:54

Voda se filtruje na benzinkách, v obchodech a kavárnách, říká odborník

Nejkvalitnější voda je potřeba nejenom ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu, ale také v rozpékárnách pečiva, tedy prakticky v každém obchodním řetězci nebo na benzinových pumpách, říká ředitel...

22. dubna 2025

Za výběr z bankomatu v cizině poplatek i dvě stovky. Pozor také na nevýhodné kurzy

Premium

Poplatek za výběr z bankomatu v přepočtu skoro dvě stě korun zaskočil pana Tomáše z Prahy během dovolené v sousedním Rakousku. S platební kartou od svého účtu vedeného u ČSOB si šel vybrat 90 eur do...

22. dubna 2025

Unijní peníze jsme utratili dobře. Jih Itálie spojí nová vysokorychlostní trať

Kvalitní železniční spojení napříč Evropou se dlouhodobě řadí k největším unijním prioritám. Ačkoliv třeba Česká republika se v této oblasti zatím příliš neposouvá, nové vysokorychlostní železniční...

21. dubna 2025

Čína staví nejvyšší most světa, šest set metrů nad řekou. Cestu zkrátí z hodin na minutu

Čína se chystá otevřít nejvyšší most na světě. Jeho stavba na jihozápadě země se blíží ke konci a autům se otevře už v červnu. Most usnadní dopravu a s výškou přes šest set metrů přeroste Eiffelovu...

21. dubna 2025  16:14

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nike je pod palbou čínských influencerů. V Šanghaji vybuduje nové kreativní studio

Společnost Nike chystá otevřít v Šanghaji nové kreativní studio. Volba země je nasnadě. Největší světová společnost vyrábějící sportovní oblečení investuje do jednoho ze svých nejdůležitějších trhů....

21. dubna 2025

Soutěžím poprvé, za výhru asi koupím novou lednici, říká další vítěz Megahry

Soutěž Megahra o auto zná svého čtvrtého týdenního vítěze, stal se jím pan Petr Hnilica ze Štramberka. Protože hraje v soutěži poprvé, výhra ho o to víc překvapila. Ještě si není stoprocentně jistý,...

21. dubna 2025  12:36