Senátor Jan Hajda

Senátor Jan Hajda | foto: Michal Růžička, MAFRA

Sudové víno se ředí vodou a nedaní. Zásah je nutný, říká senátor Hajda

  • 112
Víno se nekontrolovaně ředí a pančuje jako při lihové aféře. Je o tom přesvědčen senátor Jan Hajda (ČSSD), hlavní zastánce zákona, který zkomplikuje prodej sudového vína. Dovozci i některé vinotéky varují před likvidací. Podle senátora, který je sám vinařem, jsou však nářky zbytečné a zákon podnikání neohrozí.

Senátor Hajda v rozhovoru pro iDNES.cz také řekl, že se v současnosti jedná o přechodném období pro vinotéky, během kterého by se mohly na nové povinnosti připravit. Pokud by chtěly dál prodávat sudové víno, musely by se registrovat a podávat hlášení o prodejích.

Máte raději sudové, nebo lahvové víno?
Oboje, ale sudové zásadně ze sklípku a natočené ze sudu. Z vinařského pohledu je toto víno většinou přírodní.

Nový zákon komplikuje prodej sudového vína. Není šitý na míru velkým vinařstvím, která chtějí zvýšit spotřebu dražšího lahvového vína a prodeje zejména v obchodních řetězcích?
Tento argument neuznávám, jeho účelem je zavést pořádek na trhu.

Část vinařů a obchodníků si to ale myslí. Někteří dovozci vín a vinařství mluví o likvidaci části nebo celého svého byznysu.
Vnímám to tak, že potrefená husa křičí nejvíc. Vinaři nechali udělat rozbor trhu a zjistilo se, že 100 milionů litrů vína se prodává bez evidence. Daňový únik činí 3 miliardy korun, podle ministerstva financí dokonce 4 miliardy. Celní správa zrovna řeší deset subjektů s podezřením na krácení daně ve výši 500 milionů korun. To jsou katastrofální čísla. Poctivým vinařům to sráží ceny na trhu.

Jsou ta čísla věrohodná? Kritici tvrdí, že jsou nesmyslně přehnaná. Odpovídalo by to prý 17 cisternám s černým vínem, které by každý den do ČR projely bez povšimnutí.
Autorem studie je renomovaná společnost Ernst & Young (EY). Tvrdí například, že odrůda Pálava, která je na vinicích zastoupena dvěma procenty, má v obchodech 12procentní podíl. Víno je pančované a navoněné, aby se mohlo nazývat Pálavou. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce loni nevyhovělo 34 procent vzorků sudového vína. Dále podnikají ti, kteří například 22krát pančovali. Jsou vinaři, kteří mají ve víně polovinu množství vody a nápoj dosycují alkoholem podobně jako v lihové aféře. V jednom vinařství bylo ve víně zjištěno dokonce 86 procent vody. Přijetí zákona těmto věcem zabrání.

Jenomže lahvová vína se také pančují a podle statistik jsou výsledky ještě horší než u sudových vín.
S tím souhlasím. Je otázka, jak to bude ministerstvo zemědělství a další resorty řešit. Podle publikace o prodeji sudového vína v EU by za pančování vína v Německu šel dotyčný sedět až na pět let, v Rakousku na tři roky, ale u nás se nic neděje.

Nezamezí se ale daňovým únikům elektronickou evidencí tržeb?
To si nemyslím, nejde jen o daně, ale také o kvalitu.

Tvrdíte, že zákon má jasnou podporu vinařů, ale Vinařská asociace, sdružující zejména malá rodinná vinařství, je proti.
Ta ale zastupuje vinaře, kteří mají na trhu zastoupení jen 2,5 procenta. Navíc nejsou jednotní, naopak řada z nich se zákonem souhlasí. Je především o vinohradnictví, budování a prosperitě vinařů na jižní Moravě.

Distributoři považují zákon za likvidační. Tvrdí, že nebudou moci dál „sudovky“ prodávat.
S tím nesouhlasím. Pouze se musí přizpůsobit novým formám prodeje vína. Není možné, aby někdo do ČR přivezl cisternu ze zahraničí a aby víno bez kontroly rozvážel po vinotékách. Na trhu vůbec není přehled o tom, jaké víno se prodává. Zákon říká: dovezte si, co chcete, ale poté musí víno zůstat 12 dnů ve skladu, než ho prověří inspekce. Všichni prodejci se budou muset přihlásit k registraci.

Zákon ale říká, že sudové víno budou moci spotřebiteli prodávat jen výrobci nebo dovozci ve svých provozovnách. Distributoři ale své vlastní provozovny až na výjimky nemají.
Neměli by vypadnout ze hry. Je mnoho způsobů, jak víno mohou prodávat. Jeden z nich je, že se dohodnou s příjemcem vína, pronajmou své stáčení linky a se stejnou marží budou víno prodávat dál.

Z dovozu pochází většina sudového vína na trhu, podle některých odhadů až 80 procent. Čekáte, že se objem sníží?
Nikdo dovozové víno omezovat nebude, víno se musí dovézt do ČR a uskladnit kvůli kontrolám, než se pustí do distribuce. Argument, že zákon vyřadí za hry dovozce, považuji za úplný nesmysl.

Jaký dopad bude mít zákon na vinotéky?
Fatální dopad to bude mít jen na některé vinotéky. V současnosti jednáme o tom, že se prodlouží přechodné období, aby se mohly vinotéky na situaci dostatečně připravit. Podle mě si víno najde cestu ke spotřebiteli v obalech Bag In Box jako například ve Francii.

Vinotéka bude mít dvě možnosti. Buď se z ní administrativně stane výrobce a víno si nechá vyrobit na zakázku nebo bez další byrokracie bude nabízet víno v Bag In Boxech?
Diskutovali jsme o tom s ministerstvem. Evidenci bude nadále vézt vinařský podnik, který víno vyrábí. Prodejce bude jen prokazovat, kolik vína od dodavatele prodá. Jedna z forem prodeje je, že to od výrobce dostane přímo v nevratných obalech.

Není Bag In Box nevhodný obal z hlediska skladování, hygieny nebo chlazení?
Myslím, že pro vinotéku se tím nic nemění z pohledu skladování. Vývoj v Evropě směřuje k tomu, že víno se prodává v těchto obalech. Má to výhodu v tom, že víno je ošetřeno proti oxidaci až do úplného vytočení.

Není trochu nešťastné, že se řada detailů v zákoně upravuje na poslední chvíli?
Považuji to za velice nešťastné, zákon se připravoval dva roky. Někteří provozovatelé vinoték tomu vůbec nevěnovali pozornost, zajímají se o to až v poslední době. Jsme si vědomi, že bez vinoték víno někteří vinaři neprodají.

Povede zákon ke zdržení vína?
Pokud bude účinný, u některých prodejců víno zdraží. Ti, kdo dosud neodváděli DPH, budou muset daň odvádět.

Jaké je rozložení sil v Senátu pro hlasování (plánováno na 14. 12. pozn. red.)?
Má jednoznačnou podporu ze strany ČSSD, hnutí ANO a některých nezávislých. Domnívám se, že nakonec pro zákon zvednou ruku i lidovci a norma projde.

Vy sám jste vinařem, čím se zabýváte?
Jsem předsedou vinařského družstva, které produkuje sedlecká vína. Hospodaříme na 120 hektarech vinic, ze kterých vyrobíme asi padesát vagonů vína. Polovina jsou lahvová, polovina sudová vína. Takže máme zájem na tom, aby se sudové víno na českém trhu prodávalo. Kromě toho mám pár arů vinic a nějaké to vínko vyrobím pro sebe a kamarády.