Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Španělé musí jít pracovat do ciziny, nabízí vlasti lék „pražský“ José

  9:16
Třiatřicetiletý José, který se narodil ve španělské Valencii a od roku 2009 pracuje v Praze, má jasno, co jeho rodné zemi pomůže z dluhové krize. "Mladí lidé musí jít pracovat do zahraničí. Bylo tomu tak vždy, když bylo zle, a mělo by to nastat i teď," je přesvědčen vystudovaný technik.

José | foto: Iva Špačková, iDNES.cz

José vychází z rodinné zkušenosti. Když se jeho dědovi dařilo ve dvacátých letech minulého století hůř, sebral se a odjel na několik let do Argentiny. V Buenos Aires si vydělal peníze, za které si následně koupil ve Španělsku pozemek a začal podnikat.

Krize ve Španělsku

Španělsku se po vstupu do EU v roce 1986 dařilo dobře. Ekonomika i díky štědrým evropským dotacím rostla a země sloužila za příklad toho, jak moudře dokážou peníze EU podporovat stabilitu a růst.

Po zavedení eura se ale zdravý vývoj zasekl, rozjel se stavební boom a dosud konzervativní banky přestaly být obezřetné v tom, komu a kolik peněz mohou půjčit. Realitní bublina ale splaskla a banky se příchodem finanční krize v roce 2008 začaly dostávat do potíží.

V roce 2009 se španělská ekonomika propadla meziročně o 3,7 procenta. Samotný vládní dluh dosáhl loni 68,5 procenta k HDP, což sice překračuje povolený 60% limit, nicméně průměr EU byl v roce 2011 82,5 procenta. 

Španělsko tak do dluhových potíží dostávají především nezdravé banky.

Těm, co se živí pěstováním ovoce a zeleniny, se podle Josého daří dobře, ostatním ale hůř a nejvíc je to vidět na mladých lidech, kteří jsou zvyklí dlouho studovat a držet se doma až do třicítky.

"Pak najednou vidí, že nemohou najít práci, nemohou si pořídit bydlení a založit rodinu. Je to těžké, jsme ztracená generace a musíme emigrovat," opakuje José, kterému našla před třemi lety práci v Praze jeho slovenská manželka.

Tradičně nejjednodušeji najdou podle něj mladí Španělé uplatnění v Latinské Americe, kde má své dceřiné společnosti řada španělských firem, jako je Telefónica, Endesa, Repsol či Red Eléctrica. Dobré uplatnění a za více peněz mohou podle něj Španělé najít v zemích Evropské unie. Musí se ale víc snažit.

Sluníčko je skvělé, ale brzdí aktivitu

"Španělé mají dva 'problémy'. Jedním je to, že jsou velmi fixováni na rodinu a přátele a řada z nich se nechce stěhovat. Druhým je paradoxně krásné počasí. Je tak pěkné, že lidi rádi tráví svůj čas venku a užívají si ho a nejsou nuceni měnit své zvyky," popisuje život ve Španělsku José.

Podle něj se však bude brzy muset mentalita mladých lidí změnit, jinak na to země za pár let doplatí. Propast mezi chudými a bohatými se bude zvětšovat a řada lidí skončí v chudobě. 

Ačkoliv na první pohled není vidět, že by lidé nesli krizi těžce, ve skutečnosti to tak podle něj je. Růst chudoby je podle Josého vidět například na počtu lidí, kteří se obracejí na charitu a chodí si každý den do kostela pro jídlo.

"Každý den je jich víc a víc. Není to nic příjemného, lidé se k tomu nechtějí přiznat a nosí černé sluneční brýle," popisuje situaci třiatřicetiletý muž.

Španělé se bez siesty obejdou

José sám je s prací v cizině spokojený. Už v minulosti pracoval rok v Německu a nyní překládá a dělá marketing softwarové firmě, která navrhuje stavební konstrukce a snaží se proniknout do Španělska. Že tím přišel o polední siestu, mu nevadí. "Naopak, pro rodinný život je to lepší. U nás nejde kvůli velkým horkům pracovat, a pak musíme pracovat i večer. To nám sice umožňuje komunikovat s firmami v Latinské Americe, ale zdejší život, kdy se odchází z práce dřív, mi vyhovuje víc," pochvaluje si pracovní režim.

Španělsko podle něj udělalo v minulosti velkou chybu v tom, že se soustředilo výhradně na stavebnictví. Po přechodu na euro se podle něj začala roztáčet ničivá spirála. Ceny nemovitostí rostly a lidem i politikům přišlo, že to tak bude věčně. Lidé skupovali byty a prodávali je dál, skoro každý druhý měl realitní kancelář a banky půjčovaly peníze i těm, kteří neměli stálé zaměstnání.

Právě to podle Josého zapříčinilo následný kolaps. Mzdy totiž lidem nerostly a ceny bytů byly najednou tak vysoko, že je lidé nedokázali splácet a krachovali. Podíl nesplacených úvěrů byl tak velký, že nyní potápí španělský bankovní sektor. Podle odhadů některých expertů potřebuje na ozdravení 20 až 150 miliard eur. Kolik přesně banky potřebují, mají odhalit posudky auditorů. (více o auditech velké čtyřky čtěte zde)

Platy musí jít dolů, podnikání potřebuje vzpruhu

Španělsko se tak podle Josého musí nyní více soustředit na posílení byznysu v Latinské Americe a podporovat investice a inovace ve všech oborech, nejen ve stavebnictví.

Nezaměstnanost ve Španělsku

Španělsko má nejvyšší nezaměstnanost v Evropské unii. V prvním čtvrtletí 2012 vystoupala na 24,4 procenta. V zemi, kde žije zhruba 47 milionů lidí, tak bylo bez práce 5,6 milionu obyvatel. Zhruba polovinu nezaměstnaných tvoří mladí lidé do 25 let.

Půjčovat si peníze od mezinárodních institucí by však Španělsko podle Josého zatím nemělo (vláda už ale oznámila, že o pomoc, zatím jen pro banky, požádá, pozn. red.). Usuzuje tak podle příkladu zemí, které požádaly Evropu o pomoc (Řecko, Portugalsko, Španělsko i Irsko) a jimž se dobře nevede. "Současná vláda se snaží zavádět reformy. Nechme ji pracovat tři roky, pak uvidíme. Věřím, že se naše země může do té doby z problémů sama dostat," doufá José.

Součástí reforem podle něj ale musí být i to, že se lidem sníží platy. "Lidem se to nebude líbit, budou se bouřit, ale jinak to nejde. Lepší je mít nižší plat než nemít práci," uvažuje pragmaticky José a vypočítává, že Češi mají sice průměrné mzdy mnohem nižší než Španělé, zato mají třikrát nižší nezaměstnanost, a to se vyplácí (v květnu míra nezaměstnanosti dosáhla 8,2 procenta, pozn. red.).

Španělské ekonomice podle něj také pomůže ještě větší podpora turismu. José zároveň ukazuje, jak na to. "Valencie je nádherné město a z letiště to na pláž trvá jen třicet minut. Řekněte to svým čtenářům," žádá.

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Kdo hledá práci, má to těžší než dřív. Na jedno místo se hlásí stále víc lidí

26. dubna 2024

Premium Ještě docela nedávno si uchazeči o práci napříč obory mohli vybírat a náboráři se o ně skoro prali....

Jižní Korea sází hlavně na jádro, nic jiného jí nezbývá

26. dubna 2024

Seriál Energetický sektor Jižní Koreje zůstává závislý na dovozu fosilních paliv. Postupně je však hodlá...

Zahraniční pracovníky nejvíc láká Austrálie, z měst vede Londýn, říká průzkum

25. dubna 2024

Nejoblíbenější zemí pro zahraniční pracovníky je Austrálie, za ní se umístily Spojené státy a...

Více než polovina britských dětí pod třináct let pila alkohol, zjistila studie

25. dubna 2024  16:19

Více než třetina britských chlapců a dívek v letech mezi 11 a 13 lety má zkušenosti s konzumací...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...