Vláda na garance pro elektřinu z jádra nakonec kývne, říká Václav Pačes - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vláda na garance pro elektřinu z jádra nakonec kývne, říká Václav Pačes

  15:02
Podle profesora Václava Pačese bude vláda muset změnit názor a za stavbu jaderných bloků se zaručit. "Obnovitelné zdroje ani úspory nedokážou pokrýt výpadek způsobený odstavením uhelných elektráren," říká v rozhovoru pro MF DNES.

Bývalý předseda Akademie věd ČR Václav Pačes.

Co znamená rozhodnutí o zastavení tendru na dostavbu Temelína pro budoucí podobu české energetiky? Prognózy předpovídají růst spotřeby energie, zároveň se postupně odstaví uhelné elektrárny. Z jakých zdrojů bude možné nahradit elektřinu, s níž se z Temelína počítalo?
Na prvním místě bychom se měli všichni snažit o úspory, a to jak na vstupech, tak na výstupech. To znamená účinnější využívání paliv, zejména hnědého uhlí při výrobě elektřiny a tepla, ale také šetřit energií v domácnostech i v průmyslu. To však zpravidla znamená vysoké prvotní investice. V domácnostech například na zateplování domů a výměny spotřebičů za úspornější. Na to každý nebude mít. Navíc časté vyměňování přístrojů v domácnostech nebo strojů v továrnách vede k nárůstu odpadů.

Jaký tedy mají úspory potenciál? Dokázaly by se jimi pokrýt i očekávané výpadky ve výrobě?
Jestliže produkce elektřiny v jaderné elektrárně Dukovany skončí v roce 2025, tedy v době, kdy se budou také uzavírat uhelné elektrárny, tak takový výpadek se úsporami ani vysokým nasazením obnovitelných zdrojů nenahradí. A to ani není jisté, že se životnost elektrárny v Dukovanech do roku 2025 prodlouží. Avšak rozhodnutí je snad na dobré cestě.

Proč by se nemělo podařit prodloužit životnost Dukovan?
Všechno se staví s nějakou životností, a když to dlouho slouží, tak se to samozřejmě postupně zhoršuje. Můžete investovat do auta, opatrovat si ho, ale nakonec vám stejně zreziví a začne zlobit. Stejné je to s elektrárnami. Prodloužení životnosti je navíc nákladný proces sám o sobě. Řada věcí se bude muset vyměnit. S tím je spojen i problém, že naše elektrárny stavěly české firmy, z nichž některé už neexistují. Údržba je i proto drahá. Komponenty se musí objednávat i v zahraničí u firem, které nemají původní plány a jejichž výrobky někdy nejsou vyhovující.

Jak moc je nyní reálná dostavba dalšího bloku v Dukovanech? Mohla by to být alternativa k zastavenému rozšíření Temelína?
Jestli se budou nové bloky stavět v Dukovanech, nebo v Temelíně, není zásadní. Podstatné je, jestli známe cestu, která zajistí dostatek energie v budoucnu, až skončí životnost uhelných elektráren a Dukovan. Můj osobní názor, není to oficiální stanovisko ani dozorčí rady, ani vedení ČEZ, je, že jádro je dočasný překlenovací zdroj elektrické energie do doby, než se vyvine něco lepšího, bezodpadového, čistšího a účinnějšího. Věřím, že k tomu dojde, pokud se bude globálně dostatečně investovat do výzkumu a vývoje. Nebude to hned, ale snad ke konci tohoto století. A do té doby zejména nám v Česku může jaderná energie pomoci toto období překlenout. Jde však také o to, jaké reaktory bychom měli stavět.

PROFIL

Václav Pačes (72)

Profesor biochemie a někdejší předseda Akademie věd je necelý rok místopředsedou dozorčí rady ČEZ. Po rezignaci Martina Romana radu vede. Spolu s Danou Drábovou předsedal Nezávislé energetické komisi, která posuzovala energetické potřeby ČR. Před pár týdny vyšla kniha Perspektivy české energetiky vycházející z výsledků práce komise.

Jak to myslíte?
Jestli se mají stavět velké bloky, jaké se plánují v Temelíně, Británii, Maďarsku a dalších státech, nebo počkat na reaktory čtvrté generace, které budou mít řadu výhod. Budou malé a zásobovaly by elektřinou menší území. Je vždycky účinnější spotřebovávat energii tam, kde se vyrobí. Navíc mohou spalovat vyhořelé palivo ze současných jaderných elektráren, ve kterém stále zůstává spousta energie. Skoro bych proto řekl, že se už ani nevyplatí budovat velká hlubinná úložiště, protože vyhořelé palivo se jednou bude možná využívat v těchto reaktorech nového typu. Zatím však není vývoj reaktorů čtvrté generace tak daleko a řekněme, že je to spíš záležitost druhé poloviny století.

S výpadky produkce se však počítá již kolem roku 2025, nejpozději kolem roku 2035 a stavba elektrárny trvá přes deset let.
Proto si myslím, že se vláda bude muset k otázce budoucnosti energetiky a tím i případné stavby nebo nestavby jaderných bloků vrátit v několika nejbližších letech. ČEZ je ekonomický subjekt a jedním z hlavních cílů jakéhokoli podniku je generovat zisk pro akcionáře a v této chvíli nemůže investovat do projektu, který je ekonomicky ztrátový. Aby to mohl udělat, potřebuje od hlavního akcionáře, tedy České republiky, garantovanou výkupní cenu, což neznamená nutně dotaci, ale takzvaný contract for difference. A to je docela reálné, protože dnes nikdo neví, jak se bude cena elektřiny vyvíjet v budoucnu. Takové kontrakty mají všechny nyní budované jaderné zdroje.

Podle vás tedy vláda na garance v případném novém tendru nakonec kývne?
Ano, já si to myslím. Můj dojem je, že tato vláda je nová a bojí se udělat tato zásadní rozhodnutí. Ale až se otrkají, tak se k tomu vrátí. Rozhodnutí vlády z minulého týdne říká, že do konce roku bude zpracován výhled jaderné energetiky. Věřím proto, že na konci roku bude jasněji.

Často bývá zpochybňováno, zda tolik elektřiny bude v budoucnu vůbec potřeba.
To je skutečně klíčový problém. Kdyby se třeba rozvinula elektromobilita a spalovací motory aut by se nahradily elektromotory, tak jenom v České republice by to spotřebovalo proud produkovaný dvěma jadernými bloky. Bude však opravdu elektromobilita do té míry rozvinuta, a pokud ano, tak kdy? To jsou otázky, které však nezávisí jenom na situaci v Česku. Jsou to globální otázky.

Už jste zmínil, že obnovitelné zdroje nedokážou výpadek produkce nahradit. V Evropě se však v současnosti diskutuje o klimatickoenergetické politice, a i když je Česká republika proti stanovování jakýchkoliv cílů, pokud návrh projde, bude na to muset nějak zareagovat. Vidíte ještě prostor pro další rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku?
Podmínky pro zvýšení obnovitelných zdrojů v energetickém mixu tady jsou. Nebude to však voda, tady se už nové přehrady budovat nemohou. Pro větrné elektrárny také nemáme podmínky. Nedovedu si představit, že se například na vrcholcích Krkonoš postaví větrníky. Nějaké větrné elektrárny se na vhodných místech postavit ještě asi mohou, ale to přispěje k produkci elektřiny jen několika procenty. Větrná energie je navíc nestabilní zdroj, na který spoléhat nemůžeme. Vidíme to v Německu.

Mělo by smysl instalovat ještě další solární panely?
Fotovoltaika je dobrý zdroj, i když také nestabilní. A naše klimatické podmínky pro něj nejsou moc vhodné. Navíc ten šílený zákon o výkupních cenách solární elektřiny fotovoltaiku u nás naprosto zdiskreditoval. Ale panely na střechách domů by do mixu vhodně přispěly. Jsem však dost kritický k produkci biopaliv.

Proč?
Nedávno jsem byl v Indonésii a všude jsem viděl kouř. Říkali mi, že se tam ve velkém vypalují pralesy a vysazuje se palma olejová. A to se vyplatí jenom proto, že se dotují biopaliva. Přitom by Indonésie potřebovala víc potravin, a když už ty pralesy ničí, měli by tam pěstovat plodiny pro tyto potraviny. I u nás všude vidíme dotovaná řepková pole, ale přitom mnoho potravin dovážíme.

Co biomasa a spalování rychle rostoucích dřevin?
Podíl biomasy v energetickém mixu může být významný. Ale musí se to dělat rozumně. Pěstování takových dřevin má negativní dopad na krajinu. Využívá se to hodně třeba v Itálii, kde máte lesy, které jsou však v podstatě pole. V řádkách jsou vysázeny topoly, za tři roky vyrostou, porazí se a znovu zasadí. Je otázka, do jaké míry to opravdu chceme a jaké procento energie v teplárenství nebo v lokálních elektrárnách by se tím vyrobilo. Ale do energetického mixu biomasa patří.

Nemalá kritika směřovala v minulosti také k bioplynovým stanicím. V současnosti se však vede diskuse o podpoře malých bioplynek napojených na živočišnou výrobu. Mají podle vás smysl?
To je určitě dobrá věc, ale opět -nenahradí výpadky velkých elektráren, které nás čekají. Já si však přesto myslím, že jeden z velkých trendů energetiky je opravdu decentralizace. Tam, kde se energie vyrobí, by se měla také spotřebovat. My máme sice kvalitní a účinné centrální vytápění a dlouhé teplovody, ale například Dánové už přešli z velké části na lokální topeniště, kde se dá za určitých podmínek spálit leccos. Má to tu výhodu, že se teplo a elektřina nemusí nikam transportovat. Myslím, že je to jedna z cest, kterou se bude energetika ubírat.

V České republice už také fungují některé energeticky soběstačné obce.
Ano, to je velice dobrý trend. Musí se však přijmout a dodržovat kvalitní zákony. Ukazuje se třeba, že největším znečišťovatelem jsou dnes malé teplárny, zatímco ty velké ovzduší příliš nezatěžují. To je však jenom technická záležitost. Decentralizovaná výroba však není v současnosti a v blízké budoucnosti řešením pro velké tuzemské průmyslové podniky, které vyrábějí energeticky náročné produkty.

Rozstřel: Mojmír Hampl - include | (1:59) | video: iDNES.tv

Trump zasadil poslední hřebík do rakve globalizace, říká ekonom Hampl

Nejčtenější

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

USA zvýší cla pro Čínu na 104 procent. Peking avizuje „boj až do konce“

Už ne 54, ale 104 procent. USA zpřísnily cla pro Čínu poté, co se rozhodla postavit čelem hrozbám amerického prezidenta Donalda Trumpa a neustoupit obchodnímu tlaku. Peking místo toho již pracuje na...

Koupil si jízdenku, aby dostal kafe a zmrzlinu zdarma. Od Čechů dostal vynadáno

Kde leží hranice mezi maximálním využitím nabízených služeb za minimum peněz a kde už začíná jejich zneužití? Diskusi na toto téma rozvířil příspěvek na sociálních sítích. Mladý muž v něm popisuje,...

Venkovní žaluzie – volba zákazníků číslo 1!

{LABEL}

Venkovní žaluzie zajistí soukromí a úsporu energií.

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvýšil. Dohodneme se ale s každým, tvrdí

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom ve středu informoval na své...

Téměř jako za pandemie. Američané si kvůli chystaným clům dělají zásoby

Spotřebitelé v USA se obávají důsledků Trumpova protekcionistické politiky. Odborníci hovoří o opakovaní scénáře z období koronavirové pandemie, během které zákazníci měli tendenci vykupovat zboží v...

10. dubna 2025

Vyšší výdaje na obranu i za cenu dluhu. Ekonomové radí, jak zaplatit bezpečnost

Premium

Česko bude brzy dávat na obranu výrazně víc, než bylo dosud zvyklé. Očekává se, že z letošních vyjednávání mezi členy NATO vzejde požadavek, aby členské země v následujících letech posílaly na obranu...

10. dubna 2025

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvýšil. Dohodneme se ale s každým, tvrdí

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom ve středu informoval na své...

9. dubna 2025  19:33,  aktualizováno  21:57

Amerika hledá horníky. Trump podepsal příkazy na podporu těžby uhlí

Americký prezident Donald Trump jde opět proti proudu. V úterý podepsal exekutivní příkazy kladoucí si za cíl podpořit těžbu uhlí. Jejich součástí jsou snahy o záchranu uhelných elektráren, které již...

9. dubna 2025

Huawei měl uplácet na půdě Evropského parlamentu, padají první obvinění

Nejvyšší zástupce čínské společnosti Huawei v Evropě čelí obvinění z korupce. Belgická policie právě vyšetřuje možné uplácení europoslanců, kteří měli lobbovat ve prospěch tohoto asijského giganta....

9. dubna 2025

Propad cen dluhopisů USA se dotkne i peněz Čechů, kteří spoří na důchod

Propad cen amerických státních dluhopisů v důsledku celní války vyvolané prezidentem USA Donaldem Trumpem dopadne i na majetek Čechů, kteří mají peníze uložené v penzijních, podílových či ETF...

9. dubna 2025  17:04

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Odvetu Trumpovi si odhlasovala i EU. Její cla začnou platit v polovině dubna

Členské státy EU podpořily návrh Evropské komise na zavedení odvetných cel v reakci na americká cla na ocel a hliník. Cla začnou být vybírána 15. dubna, oznámila unijní exekutiva v prohlášení. Komise...

9. dubna 2025  16:17

Nechceme celní válku, řekl premiér Fiala. Evropa nabízí USA nulová cla

Dopady amerických cel na české občany a firmy se zabývala vláda. „Nechceme celní válku, poškodila by všechny,“ řekl premiér Petr Fiala. „Naší snahou musí být, abychom se cel zbavili,“ uvedl po...

9. dubna 2025,  aktualizováno  15:27

Poker velmocí. Čína zvýšila odvetné clo na zboží z USA ze 34 na 84 procent

Čína od čtvrtka zvýší odvetné clo na dovoz ze Spojených států ze 34 na 84 procent. Oznámilo to ve středu čínské ministerstvo financí. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který...

9. dubna 2025  13:35,  aktualizováno  14:31

Japonské akcie pokračují po zavedení cel v propadu, ztrácí i Evropa

Po uvalení cel na většinu amerických obchodních partnerů a zvýšení cel na dovoz z Číny na 104 procent výrazně klesají akcie na burze v Tokiu. Burza v Hongkongu měla ztráty mírnější, ceny akcií v...

9. dubna 2025  9:56,  aktualizováno  10:54

Do sporů mezi majiteli Tatry vstoupil nový aktér. Od Materů získal podíl STV Invest

Dlouhodobé spory mezi majiteli kopřivnické automobilky Tatra, jimiž jsou skupiny Czechoslovak Group (CSG) a Promet, dostávají další náboj. Zástupci společnosti Promet patřící rodině Materů si...

9. dubna 2025  10:53

Trump chce celním chaosem oslabit dolar, říká ekonomka Matesová v Rozstřelu

Rozstřel

Ekonomka Jana Matesová, bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance, v Rozstřelu upozornila na skutečný cíl celní války Donalda Trumpa. „Trump má rád cla a umí generovat chaos – a právě ten mu...

9. dubna 2025