Bohuslav Sobotka a Michal Hašek při jednání Poslanecké sněmovny (2. listopadu

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek při jednání Poslanecké sněmovny (2. listopadu 2011) | foto:  David Neff, MAFRA

Rozpočet projde bez obstrukcí, slibovala ČSSD. Slovo nedodržela

  • 875
Rozpočet, to je hlavní téma ve Sněmovně. I když ČSSD slíbila, že obstrukce půjdou stranou, debaty se opět vlekly. Rozpočet prošel po více než deseti hodinách. Opozice kritizuje ministra financí Kalouska, že předkládá návrh rozpočtu, který už v lednu bude úplně jiný.

"Jednání o rozpočtu nebudeme destruovat. Sice s ním nejsme spokojeni, ale nechceme zemi uvést do rozpočtového provizoria," řekl ráno iDNES.cz poslanec za ČSSD Jeroným Tejc s tím, že konkrétní taktiku k rozpočtu strana nemá domluvenou.

Přerušení obstrukcí slíbil během diskuse k rozpočtu i šéf ČSSD Bohuslav Sobotka: "Návrh nepodpoříme, je do značné míry fiktivní a neřeší problémy zpomalování hospodářského růstu. Je ale důležité, aby byl dodržen schválený harmonogram jeho schvalování," řekl.

Pocit obstrukce ale stále visí ve vzduchu. Do debaty se přihlásilo více než dvacet poslanců, většinou levicových. Jeden po druhém cupují předložený návrh rozpočtu. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka zmínil několik konkrétních opatření, která by se podle něj měla udělat.

"Bojovat s daňovými úniky na základě stávajících platných zákonů, bojovat se 'Švarc systémem' a ne jej v návrzích legislativních změn podporovat, bojovat důsledně se zaměstnáním načerno. Odložit, lépe však zrušit, zavedení druhého pilíře penzijní reformy," vyjmenoval Sobotka.

Přisadili si i komunisté. "Není rozumné předložit rozpočet, který není založený na reálných číslech," podotkl šéf KSČM Vojtěch Filip. Trefil se tak do skutečnosti, že návrh počítá s růstem ekonomiky o 2,5 procenta, přičemž realita může být nanejvýš kolem jednoho procenta.

Rozprava o rozpočtu nakonec trvala téměř jedenáct hodin.

Vláda v návrhu rozpočtu počítá se schodkem 105 miliard korun. Příjmy by měly být 1 084 miliard, výdaje 1 189 miliard korun. A přestože norma ve Sněmovně prošla teprve prvním čtením, už teď je jasné, že ji bude nutné předělat.

Kabinet totiž sestavil rozpočet podle původní optimističtější prognózy ekonomického růstu, než jaký předpokládají nové odhady. Podle aktuální předpovědi ministerstva financí ekonomika příští rok zpomalí na pouhé jedno procento.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska zatím není jisté, zda se prognóza naplní, proto jeho resort spolu s Národní ekonomickou radou vlády připravuje tři scénáře. První počítá s ekonomickým růstem mezi nulou až jedním procentem. Další oproti prognóze podle Kalouska přináší "malé minus" a třetí "větší minus".

ČSSD kritizuje "Kalouskovu fintu"

Současný návrh rozpočtu ale zatím Kalousek nechce přepracovávat. "Stříleli bychom na pohyblivý cíl, pokládám za lepší mířit na cíl, který se bude méně pohybovat a bude méně v mlze," vysvětlil. Pokud bude vláda zákon o rozpočtu novelizovat, musí hledat nové zdroje příjmů a šetřit víc, než plánovala. Hrozí další zvýšení daní, například DPH.

"Vláda je připravena přijít začátkem příštího roku na základě větší jistoty do Poslanecké sněmovny s návrhem novely zákona o státním rozpočtu. Vy zvážíte novou situaci, kterou nedokážeme dnes předpovědět, a schválíte, nebo neschválíte příslušnou novelu," slíbil poslancům Kalousek.

Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky tím ale poslanci v podstatě hlasují o něčem, co ve skutečnosti nakonec bude jinak. "Takovýto přístup k rozpočtu zřejmě vejde do dějin jako Kalouskova finta," zlobil se. "Česká republika už není bájným ostrovem, kterého se krize nedotkne. Naopak zdá se, že krize eurozóny se stala omluvou pro všechna selhání vlády," míní Sobotka.