Předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek. | foto: Dan Materna, MAFRA

Rozpočet zřejmě vydrží do druhého čtení, pak ho začnou strany ohýbat

  • 85
Rozpočet v prvním čtení zřejmě projde beze změn. Hrubé obrysy zákona, který počítá s deficitem 162,7 miliardy korun, podpoří ČSSD i lidovci. Potom ale začne být horko. Sociální demokracie chce pro důchodce mimořádnou prémii 2 400 korun za to, že se jim nezvýší důchody, lidovci budou požadovat zachování současné výše mateřské.

Základní schéma státního rozpočtu na příští rok vychází z úprav, které se pracně podařilo schválit v takzvaném "Janotově balíčku". Počítá s příjmy 1 022,2 miliardy korun, výdaji 1 184,9 miliardy a schodkem 162,7 miliardy korun. Lidovci i ČSSD avizovaly, že základní parametry měnit nebudou. Druhé kolo hlasování ale může výsledný deficit změnit.

ČSSD zatlačí hlavně na tři oblasti. Nechce, aby se snižovaly platy zaměstnancům ve veřejném sektoru (hlavně učitelům) a sedm miliard, o které by měli přijít, jim chce pozměňovacím návrhem vrátit. Strana chce také dorovnat přímé platby zemědělcům a ponechat dotace poskytovatelům sociálních služeb alespoň na úrovni roku 2008.

Kromě toho se strana nevzdala výhod pro své důležité voliče - důchodce. "Není možné donutit vládu, aby valorizovala důchody, proto ČSSD předloží konkrétní návrh zákona o vyplacení mimořádného příspěvku 2400 korun," řekl místopředseda strany Bohuslav Sobotka. Peníze by měli penzisté dostat příští rok. Nejsilnější levici vadí i to, že se nemají danit paušální náhrady ústavních činitelů, jak požadovala ODS.

Celkově chce takto sociální demokracie přesunout v rozpočtu celkem 11,5 miliardy korun. Strana zatím neupřesnila, do jakých kapitol sáhne. Sobotka dodal, že by pozměňovací návrhy neměly ovlivnit výši deficitu.

Lidovci nechtějí nižší mateřskou 

Řadu požadavků budou mít i lidovci. Ti budou chtít, aby se zvýšily dotace na sociální služby minimálně o tři miliardy korun a zachování mateřské ve stávající výši. Mateřskou by měla na nynější úroveň vrátit novela.

"Pokud klesá příjem ve státní správě o čtyři procenta, je nepřijatelné, aby maminkám klesl příjem o 23 procent. Je to hrubý rozpor," řekl šéf strany Cyril Svoboda.

Výhrady mají ale i k takzvanému "porcování medvěda", kdy poslanci přiklepávají dodatečné prostředky svým regionům, Janota ale dříve upozornil, že letos se porcovat nebude.