Ministr financí Miroslav Kalousek

Ministr financí Miroslav Kalousek | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Rozpočtový výbor doporučil Sněmovně schválit rozpočet na příští rok

  • 8
Sněmovní rozpočtový výbor ve středu hlasy poslanců vládní koalice doporučil Sněmovně, aby v prvním čtení podpořila návrh státního rozpočtu na příští rok. Tedy aby schválila jeho příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) poslance upozornil, že vzhledem k současnému dění na evropských trzích není možné vyčíslit případné dopady těchto otřesů na českou ekonomiku, a tím i na český rozpočet.

Evropa podle něj stojí s největší pravděpodobností před největšími problémy od druhé světové války. Pokud by vypukla systémová finanční krize, pak se velmi rychle přemění v krizi hospodářskou, což může českou exportní ekonomiku postihnout zcela zásadním způsobem, uvedl.

"Žijeme v době mimořádné nejistoty a musíme být připraveni na všechny varianty," řekl Kalousek členům výboru. Ujistil je, že pokud by se vývoj ekonomiky kvůli návratu krize zásadně zhoršil, je vláda připravena přijít do Sněmovny s novelou zákona o státním rozpočtu.

Schodek rozpočtu má v příštím roce podle návrhu klesnout na 105 miliard korun proti letošním zhruba 156 miliardám. Z toho 101,3 miliardy mají pokrýt státní dluhopisy. Celkem by měl stát vybrat 1,085 bilionu korun, utratit by měl téměř 1,190 bilionu.

Opozice návrh rozpočtu kritizovala. Poslanec ČSSD Alfréd Michalík navrhl vrátit návrh vládě k přepracování. Jak řekl, vláda jen velmi málo hledá další zdroje příjmů, nebo je nehledá vůbec. Vrácení rozpočtu vládě ale výbor nepodpořil.

Rozhodnutí o daňové reformě se odkládá

Rozpočtový výbor zároveň doporučil Sněmovně schválit návrh, který umožní zapojit peníze z privatizace a dividend do důchodového systému. Současně podle očekávání přerušil jednání o vládním návrhu daňové reformy. Důvodem je, že se k návrhu sešlo celkem 14 pozměňovacích návrhů.

Podle předsedy výboru Pavla Suchánka (ODS) některé z nich radikálně mění vládní předlohu, a proto bude nutné, aby o nich ještě jednala vládní koalice. Návrhy se podle něj dotýkají například loterijního zákona, tedy zdaňování hazardu, daní z příjmů firem nebo daňového osvobození u obchodů s akciemi.

Mezi stranami vládní koalice také nepanuje shoda, například pokud jde o zrušení daňového osvobození stravenek. Například vládní VV trvají na zachování stravenek, superhrubé mzdy a daňového zvýhodnění při zaměstnávání zdravotně postižených. Požadují také větší zdanění hazardu.

K jednání nad daňovou reformou se má výbor opět sejít tento pátek v 9:00.

,