Rozpočtu chybějí peníze, bude se škrtat

Praha - Nového ministra financí Jiřího Rusnoka, který převzal vedení úřadu, brzy čeká patrně nejtěžší bitva o státní rozpočet za dobu existence sociálnědemokratické vlády. Ještě před složitým jednáním o rozpočtu pro příští rok totiž bude Rusnok muset vyřešit problém roku letošního. Ve státní pokladně bude podle Rusnokova náměstka Eduarda Janoty chybět proti schválenému plánu deset až patnáct miliard korun.

Ministerstvo financí kvůli tomu připravilo plán škrtů výdajů. "Je obtížné cokoli kvantifikovat, ale já osobně odhaduji výpadek letošních příjmů na deset až patnáct miliard," uvedl Janota. Pro srovnání: tuto sumu ročně utratí ministerstvo zemědělství.

MMF opět kritizoval veřejný deficit
Předpoklad, že rozpočet se nenaplní, podpořili včera též vyslanci Mezinárodního měnového fondu, kteří po dobu dvou týdnů zkoumali stav české ekonomiky. "Hlavní a převládající obavou jsou veřejné finance," uvedl šéf mise Masahiko Takeda.

Vláda podle MMF nadhodnotila nejen státní rozpočet, ale i příjmy z privatizace. Proto by se měla krotit v plánování nových výdajů. "Znepokojuje nás program velký třesk. V zásadě jsme proti tomuto plánu," uvedl Takeda.

Pod názvem velký třesk chce ministr průmyslu Miroslav Grégr napumpovat do ekonomiky 265 miliard, mimo jiné za cenu zvýšení státního dluhu.

Mise MMF naopak podpořila plán škrtů, který připravilo ministerstvo financí a který nyní čeká na schválení nového ministra Rusnoka. Škrty mají nahradit výpadek příjmů tak, aby rozpočtový deficit nepřesáhl hranici schválenou v parlamentu, jak se stalo loni. Schodek včetně ztrát Konsolidační banky má letos činit 49 miliard korun.

Ministerstvo financí navrhuje škrty
Podle dobře informovaného zdroje z ministerstva financí, který si nepřál být jmenován kvůli obměně na postu ministra, úřad navrhuje úsporu deseti miliard. Ta je nutná, protože se nedaří plnit plán a mimořádně vylepšit rozpočet snížením daňových nedoplatků. Druhým důvodem je skeptičtější odhad příjmu z prodeje licencí na novou generaci mobilních telefonů.

Zda se skutečně bude škrtat, to závisí podle zdroje na novém ministru Rusnokovi a na jeho chuti začít své působení ve vládě tak nepopulárním krokem. Sám Rusnok včera o rozpočtu hovořil pouze obecně, ale přislíbil pokračovat v nastaveném kursu a respektovat politické dohody, podle kterých by se výsledek rozpočtu neměl lišit od schválených čísel.

Uvedl rovněž, že v návrhu na příští rok bude prosazovat snížení rozpočtového deficitu. "Budu podporovat nižší cifru než letos," řekl Rusnok. Ujistil však, že do voleb nechystá žádné zvyšování daní. "V horizontu, který mě tu čeká, se o zvýšení daňových sazeb uvažovat nedá," řekl Rusnok.

Vzhledem k těmto předpokladům se tedy nevyhne dalším škrtům, protože deficit by podle prognóz MMF i ministerstva financí při samospádném vývoji dále narůstal. Úlevu má ale přinést oprášení nesplněného plánu boje s neplatiči daní, což včera zmínil jako jeden z hlavních úkolů ministerstva financí i Miloš Zeman.

Daňové nedoplatky koncem února činily 101,5 miliardy korun a ministerstvo financí zpracovává nový plán, jak proti neplatičům zakročit. "Brzy lze čekat některá konkrétní opatření ke zlepšení této situace," prohlásil Janota.