Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Útok na iPhony se nekonal. Hackeři tvrdí, že jim Apple zaplatil výkupné

  • 3
Hackeři, kteří tvrdili, že mají stovky milionů přihlašovacích údajů klientů Applu, nakonec žádný útok neprovedli. Na Twitteru se chlubili, že jim dorazilo požadované výkupné od největší technologické firmy na světě. Apple zprávu nijak nekomentoval, vzhledem k anonymitě bitcoinu tak není jasné, zda si hackeři nevymýšlí.

Do 7. dubna měly londýnské hackerské skupině, která si říká Turkish Crime Family, přistát na účtech bitcoiny. Jinak hrozila, že zneužije stamiliony přístupových údajů majitelů iPhonů a jiných zařízení firmy Apple. A že jim zablokuje uživatelské účty a smaže data z cloudového úložiště. Později hrozili i tím, že zaútočí na servery společnosti (psali jsme zde).

07.dubna 2017 v 20:54, příspěvek archivován: 09.dubna 2017 v 20:26

We're still waiting for the payment, if we do not receive it any time soon the attack will start https://t.co/AUqI6bSmPW

Klíčové datum uplynulo a uživatelům se nestalo nic. Hackeři na twitterovém účtu tvrdí, že je to díky tomu, že výkupné k nim dorazilo.

V pátek nejprve správce účtu Turkish Crime Family napsal, že podle vzkazu od vyjednavače dosáhli s Applem dohody. Později – když uplynulo určených 18:30 středoevropského času – ale přidal tweet o tom, že bitcoiny stále nedorazily a tak jsou připraveni spustit útok.

Následoval jednoduchý tweet: „Ahoj všichni, koukněte, copak to tu máme.“ K němu byl připojený odkaz na kód prohnaný službou zvanou tumbler, která učiní transakci v kryptoměně ještě anonymnější. Zejména tím, že odesilatel je v podstatě nevystopovatelný.

Podle odkazu došlo k transakci v hodnotě 401 bitcoinů, tedy v přepočtu podle nedělního kurzu asi 470 tisíc amerických dolarů (necelých 12 milionů korun).

07.dubna 2017 v 22:50, příspěvek archivován: 09.dubna 2017 v 20:27

Hello everybody, look what we have here https://t.co/I3B0wh1Udv

„Dohoda je dohoda,“ potvrdil zástupce skupiny hackerů serveru International Bussines Times (IBT), že na základě výkupného Turkish Crime Family útok odpískalo. Zároveň však tento konec celé akce nijak neosvětlil hlavní otázku, kterou si specializované weby po celou dobu kladly. Do jaké míry byla hrozba reálná? Mohla opravdu skupina způsobit největší technologické firmě světa škody?

Vzhledem k anonymní povaze bitcoinu samozřejmě není jasné, od koho peníze skutečně přišly. Je tak možné, že Apple s vyděrači nijak nevyjednával a ti všechno nafingovali. Poměrně nízkou částku mohla dát skupina dohromady sama a vytvořit si auru hackerů, kteří porazili Apple, což se jim může hodit při budoucích hrozbách.

I mluvčí skupiny pro IBT uvedl, že nedovede podat důkaz o tom, zda převedené bitcoiny opravdu pochází od Applu. Dodal však, že působení skupiny touto akcí nekončí a plánuje něco dalšího.

Samotný Apple, který během celého trvání mediálně poměrně sledované kauzy vydal jen jedno jednoduché prohlášení, na dotaz IBT nereagoval.