Pronájem dálničních odpočívek je jedním z mnoha nevýhodných obchodů, které ŘSD v minulosti uzavřel. (Ilustrační foto)

Pronájem dálničních odpočívek je jedním z mnoha nevýhodných obchodů, které ŘSD v minulosti uzavřel. (Ilustrační foto) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nové pumpy u dálnic nikdo nechce. Stát chystá novou a delší soutěž

  • 125
První otevřená soutěž Ředitelství silnic a dálnic na pronájem a provoz některých dálničních odpočívek končí fiaskem. O byznys s čerpacími stanicemi a občerstvením, na kterém stát dosud kvůli nevýhodným smlouvám tratí desítky milionů ročně, neměl nikdo zájem.

Stát vypsal první soutěž na pronájem odpočívek na dálnici D1 u Křenovic u Kroměříže loni na jaře. Nabídka však nepřišla žádná. „Myslím, že důvodem je fakt, že jsme vypsali soutěž na pronájem na maximálně osm let. To je doba, za kterou se investice vítězi těžko zhodnotí,“ vysvětlil generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

ŘSD ale nemělo jinou možnost: podle zákona o veřejných zakázkách může být maximální doba pronájmu osm let. Proto teď žádá ministerstvo financí o udělení výjimky, aby mohlo soutěžit pronájem na delší dobu, nejspíše až dvacet let. Jakmile ji získá, vypíše soutěž znovu.

Odpočívadlo duchů na D11 ožije, připravené bylo už před devíti lety

ŘSD u Křenovic nabídlo k pronájmu pozemky u D1, které jsou volné. Pro vítězi soutěže chtělo nejméně 900 tisíc ročně a přenechání stavby čerpací stanice, kterou by vítěz musel postavit a zaplatit. Další soutěže stát chystá ještě na dálnici D5 a D11.

Úsek kolem Křenovic, ležících třináct kilometrů západně od Kroměříže, zatím není příliš vytížený. Pokud se však státu podaří dokončit dálnici D1 kolem Přerova, provoz by měl výrazně zhoustnout. Výhodou lokality je navíc skutečnost, že na dálnici se široko daleko žádné čerpací stanice nenacházejí. Na české dálniční síti jde o nejdelší úsek, který není obsloužen pumpami.

Pronájem dálničních odpočívek je jedním z mnoha nevýhodných obchodů, které ŘSD v minulosti uzavřelo. Viníky lze hledat často až v devadesátých letech, kdy se první smlouvy uzavíraly. Většinou na desítky let a za pronájem v řádu maximálně stovek tisíc korun. Nejfrekventovanější pumpy platí za pronájem maximálně půl milionu korun.