Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Marek Podhora

Klíč ke zvyšování cen silnic dal stát neznámé začínající firmě

  • 60
Ředitelství silnic a dálnic nechává posoudit požadavky na zdražení silnic firmou napojenou na bývalé vedení. Jde přitom o klíčovou činnost na stavbách silnic a dálnic, zejména v době, kdy byla řada zakázek vysoutěžena za velmi nízké ceny.

Jenže z mála se může celkem rychle stát hodně – stavební firmy totiž během stavby zkouší u Ředitelství silnic a dálnic prosadit navýšení ceny například kvůli změnám v projektu či nenadálým změnám podmínek. Tento postup se ukrývá pod zkratkou ZBV, tedy změny během výstavby.

Ředitelství silnic u některých zakázek neposuzuje oprávněnost těchto požadavků samo, ale nechává to na externích firmách. Zatímco většinou to byla práce odborných firem, které v oboru působí desítky let, teď se ŘSD nečekaně rozhodlo pro zcela novou firmu, personálně propojenou s bývalým vedením této státní organizace.

Je to jen alibi?

S nadsázkou by se dalo říct, že jde v podstatě o podporu startupů. Společnost Contract Management vznikla 16. srpna, o dva měsíce později už s ŘSD podepsala první smlouvu, konkrétně s českobudějovickou správou ŘSD na technickou pomoc za půl milionu korun. MF DNES na smlouvu přišla díky registru smluv.

„Nerozumím tomu, proč ŘSD tak důležitou činnost převádí na externí firmy. Za mého působení se tyto práce vracely na ŘSD a kvůli tomu také vznikl specializovaný úsek kontroly kvality staveb,“ říká Miloslava Pošvářová, někdejší ředitelka tohoto útvaru. „Pokud pomineme vady projektu a nedostatečný geologický průzkum, mohou výjimečně vícepráce vzniknout, odhaduji tak maximálně do deseti procent ceny stavby. V současné době s platným zákonem o veřejných zakázkách se platí zhotoviteli za skutečně provedené objemy prací, vznikají tak vícepráce, ale i méněpráce,“ dodala. Podle ní se tak do rukou firem dostávají velké pravomoci, které mohou vést k bezdůvodnému prodražení staveb.

„ŘSD si vyvedením této práce na jinou firmu dělá v podstatě alibi, aby nejen nemuselo vysvětlovat, proč se něco prodražilo, ale také aby nebylo za schválení zodpovědné,“ domnívá se Pošvářová. Podle ní by se ŘSD mělo zaměřit na kvalitu projektů, které dává do soutěže, aby se chyby snížily, a také na kvalitu technických dozorů. „Bohužel i tyto práce vykonávají externisté, takže ŘSD nemá vůbec kontrolu nad tím, co se vlastně děje,“ upozorňuje Pošvářová, která vede nyní Stínové ŘSD založené podnikatelem Radimem Jančurou.

Contract Management podle výpisu z obchodního rejstříku zakládala jako jeden z vlastníků i společnost Česká dopravní aliance, obě firmy dodnes sídlí na stejné adrese. Českou dopravní alianci zakládal někdejší šéf výstavby ŘSD v době ministrování Aleše Řebíčka Tomáš Kaas.

Když se v roce 2014 vrátil na ŘSD jako šéf provozu na krátkou dobu za ředitelování Pavla Kočici, firmu prodal Janě Malířové. Ta ŘSD rovněž velmi dobře zná, působila totiž jako sekretářka Michala Haly, bývalého výkonného ředitele ŘSD. Ten čelí obžalobě například kvůli nevýhodnému pronájmu odpočívek.

Podle mluvčího ŘSD Jana Studeckého jde o malou rámcovou smlouvu, jejímž předmětem jsou či budou „zejména posouzení cenových nároků a oprávněnosti výše položek u oprav, zejména rekonstrukce mostů a opravy komunikací, kde byla vysoutěžená cena nižší než 70 procent rozpočtované ceny“. „Jde o odborné posouzení specialistů, které na ŘSD Správě České Budějovice nezaměstnáváme,“ dodal Studecký.

O tom, jaké specialisty firma zaměstnává, její webové stránky mlčí. Obecně platí, že specialistů v tomto oboru je na trhu málo. „Contract Management zaměstnává značné množství osob majících mnohaleté zkušenosti v oborech své podnikatelské činnosti,“ uvedl za firmu její statutární ředitel Václav Větrovský. Také upozornil, že ze stejného důvodu není problém „mládí“ firmy, neboť samotné datum založení firmy podle něj nic neříká o jejích zkušenostech.

Novým firmám ŘSD přeje

Firma se ke smlouvě dostala díky malé soutěži, kdy byly oslovené jen tři firmy. Kromě vítěze ještě firmy Woring a DS Plus Engineering. Oba konkurenti získali podle registru smluv v posledních týdnech řadu dalších malých zakázek od ŘSD. Proč ŘSD oslovilo právě Contract Management, která teprve vznikla? „O firmě jsme se dozvěděli standardní cestou, stejně jako o desítkách jiných firem, a to osobní prezentací,“ řekl Studecký.

Nejde přitom o jediný případ, kdy ŘSD dává malé zakázky firmám, které vznikly pár týdnů či měsíců před uzavřenou smlouvou. V registru smluv je například kontrakt s firmou Mosastav, která vznikla teprve v únoru letošního roku a o pár měsíců později měla už první smlouvu v rámci malých zakázek.

„Její jednatel podniká od roku 1997, zúčastnil se i několika zakázek, ale jako fyzická osoba. Podle předchozích zkušeností není důvod tuto společnost neoslovit v možnosti další možné spolupráce,“ vysvětlil Studecký.

Nový byznys s uznáváním víceprací může řadu firem uvést do střetu zájmů – dostávají zaplaceno od ŘSD, zároveň však mohou spolupracovat na jiné zakázce s firmou, o jejíchž penězích u ŘSD rozhodují. Trh specializovaných projekčních a investorských firem ve stavebnictví zažívá velké změny. Novinkou je například snaha stavebních firem založit si své projekční společnosti, cílem je připravovat projekty pro vlastní technologie nebo přístup k informacím o přípravě zakázek.