Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla

Uzené ryby v Tesku a Globusu obsahují moc rtuti, odhalila kontrola

  • 1
Státní veterinární správa odhalila zvýšené množství rtuti v uzených rybách z Itálie, které prodávají obchodní řetězce Tesco a Globus. Do Česka je dovezla společnost Losica. Množství rtuti nepředstavuje akutní nebezpečí, neodpovídá však limitům na zdravotní nezávadnost. Obě společnosti už zboží stáhly z prodeje.

O zjištění kontroly v pátek informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal.

„Státní veterinární správa provedla šetření ve skladu výše uvedené společnosti, nicméně v době kontroly již byly veškeré výrobky distribuovány do tržní sítě,“ uvedl Pejchal. Společnost Losica podle něj informovala obě společnosti o nutnosti okamžitého stažení výrobku z oběhu.

Problémové výrobky

  • uzený tuňák - filety Principesca 100g, IT 544 CE, datum spotřeby 5. 12. 2014
  • uzený marlín - filety Principesca 100g, IT 544 CE, datum spotřeby 5. 12. 2014
  • uzený tuňák - filety Principesca 100g, IT 544 CE, datum spotřeby 13. 12. 2014
  • uzený marlín - filety Principesca 100g, IT 544 CE, datum spotřeby 13. 12. 2014

Globus stáhnul problémové výrobky z prodeje ve čtvrtek. „Udělali jsme to okamžitě po informaci od našeho dodavatele. Jsme s ním v kontaktu a vzniklý problém řešíme. Mrzí nás to, ale v tomto momentu nemůžeme dělat víc,“ řekla iDNES.cz mluvčí řetězce Pavla Hobíková. 

Uzené ryby se zvýšeným množstvím rtuti stáhlo z prodeje i Tesco. Podle mluvčího řetězce Jiřího Marečka se jednalo o několik desítek kusů výrobků v pěti obchodech. „Jednáme s dodavatelem o zjednání nápravy,“ řekl iDNES.cz Mareček. Zákazníci obou řetězců mohou výrobky vrátit a peníze dostanou zpět. 

Rtuť patří do skupiny takzvaných kumulativních jedů. V závislosti na množství nahromaděného jedu v těle může způsobit zažívací problémy, potíže s ledvinami či neurologické změny. Ve výjimečných případech dochází k trvalému poškození zdraví či úmrtí.

„Množství detekované rtuti v tomto případě nepředstavuje akutní nebezpečí, jedná se však o výrobek, který neodpovídá stanoveným požadavkům na zdravotní nezávadnost,“ řekl Pejchal.

Kontroloři jiné instituce - Státní zemědělské a potravinářské inspekce - zase zjistili, že potravinový doplněk Manayupa podporující normální činnost jater je ošetřený ionizujícím zářením, ale informace není na obale uvedená. Inspekce v pátek nařídila výrobek stáhnout z trhu, uvedl její mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.