Rum nezmizí, ale bude z něj tuzemák

Slovenští diplomaté musí ukázat své schopnosti a uklidňovat znepokojené obyvatelstvo. Slováci se zalekli, že se vstupem jejich země do Evropské unie přijdou o tuzemský rum. Skutečnost je taková, že z prodejem sice zmizí lahve s označením rum, do nich stáčenou lihovinu však budou moci lidé konzumovat za stejných podmínek jako teď. Podle pravidel EU se mohou jako rum označovat pouze výrobky z cukrové třtiny. Slovensko však bude žádat o přechodné období, ve kterém by mohlo používat pro oblíbený likér název používaný již od dob rakousko-uherské monarchie.

O výjimku na užívání názvu rum chtěla původně usilovat i Česká republika. V polovině února však v zájmu rychlejšího přijetí do unie tento požadavek lobbistických skupin stáhla.

Až Slováci vstoupí do unie, bude se rum stále čepovat, jen se mu tak nebude moci říkat, uklidňují bratislavští diplomaté. "I pak se rum bude moci vyrábět tak, jak se vyrábí, jen bohužel pod jiným označením.

Bude to tuzemák nebo nějaký jiný název velmi blízký rumu, aby ho ti občané, jež byli zvyklí na tuzemský rum, mohli nadále pít," ujistil generální ředitel sekce evropské integrace ministerstva zahraničí Miroslav Adamiš.

Tříletá přechodná lhůta je podle ministerstva nezbytná proto, aby se stihly upotřebit již vyrobené etikety na lahve, a možná i na vymyšlení nového názvu.

Ohnivá lihovina není jediným poněkud úsměvným bodem v kapitole o zemědělství, o které SR jedná s Evropou. Například v malých palírnách si Slováci mohou nechat zkapalnit poldy ze svých zahrádek za poloviční cenu, než jakou by za alkohol zaplatili v obchodní síti. Tato výsada jim má vydržet ještě pět let od vstupu do unie.

Zatímco některé podmínky mohou Slovensko na cestě do unie přibrzdit, existují kapitoly, ve kterých již předběhlo Maďarsko, Polsko i Česko. Má už například zavedenu vyšší sazbu daně pro telekomunikační služby a připravuje zákon počítající s nižší spotřební daní z pohonných hmot.