Premiér Portugalska Pedro Coelho. Ilustrační snímek

Premiér Portugalska Pedro Coelho. Ilustrační snímek | foto: AP

Portugalsko ruší svátky. Nažene lidi do práce a sníží dluh

  • 300
Portugalci budou dělat o čtyři dny v roce déle. Země má velké problémy a dovedla vládní politiku škrtů až do extrému: čtyři ze čtrnácti státních svátků zruší. V Česku nikdo o takovém kroku zatím neuvažuje. Kdyby Nečasova vláda okopírovala portugalský scénář, do rozpočtu by přiteklo 8 až 12 miliard korun.

Portugalsko, které od loňska přežívá na mezinárodních kapačkách a čerpá půjčku 78 miliard eur, musí od loňska výrazně škrtat a zvyšovat daně. Úspory jsou nejdrsnější za padesát let a o jejich naléhavosti vypovídá i fakt, že vláda nábožensky založené země přikročila k rušení některých duchovních svátků.

Portugalcům zůstane deset svátků, zbylé čtyři se na dobu pěti let budou "slavit prací". Cíl je jasný: vybrat více na daních a těmi umořit část obřího dluhu. O tom, které náboženské svátky to odnesou, rozhodla vláda po konzultaci s Vatikánem, uvedl server BBC.

Portugalci půjdou nově do práce namísto svátku Božího těla, který je 60 dní po Velikonocích, na Dušičky 1. listopadu, v den vzniku Portugalské republiky 5. října a také 1. prosince, kdy slaví Den nezávislosti a konec nadvlády Španělů.

Portugalsko míří do dalších problémů

Lisabon už loni prosadil rozsáhlé rozpočtové úspory, aby si zajistil finance ze zahraničí. Škrty nebo zvyšování daní dopadlo na státní zaměstnance, bohaté i firmy. Podobně jako Řecko část peněz získá i privatizací. Rostou ale obavy, že loňská finanční injekce nebude zemi stačit. Podle ekonoma Patria Finance Davida Marka je Portugalsko ve svízelné situaci ve stínu Španělska, přitom je na tom hůře. V roce 2010 se Portugalsko vrátilo do recese.

"Letos se recese prohloubí, HDP by měl klesnout o 3-4 procenta. Za této situace se vláda snaží zastavit rychlý růst veřejného dluhu i za cenu drastických škrtů. Snaha vlády nejen snižovat rozpočtový deficit, ale také provádět změny posilující konkurenceschopnost země jsou nezbytné. Patří mezi ně i rušení státních svátků," poznamenal ekonom.

Problém je také v tom, že se zatím Portugalsko nemůže vrátit na dluhopisové trhy, kde by si samo půjčovalo. "Výnos 10letého dluhopisu stále převyšuje 11 procent (kritická hranice je už 7 %, pozn. red.). EU a MMF budou muset patrně Portugalsku poskytnout další záchranu, podobně jako Řecku. Při současném vývoji událostí v Řecku je ovšem otázkou, zda k tomu bude dostatek politické vůle. Bez externí pomoci by ovšem Portugalsko nejspíše velmi rychle směřovalo k bankrotu," dodal Marek.

Zrušení svátku by Česku vyneslo až 3 miliardy

Česká republika zatím o rušení svátků jako protikrizovém opatření neuvažovala. "Žádný takový krok resort neplánuje," odpověděla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová. Ministerstvo financí namítá, že by rušení svátků nemělo výraznější vliv na ekonomiku a veřejné finance.

Ekonom David Marek vypočítal, že zrušením jednoho svátku by si Česko na daních polepšilo až o 3 miliardy korun.

"Zjednodušeně řečeno, jeden pracovní den v české ekonomice znamená zhruba 15 miliard korun. Přidání či snížení počtu volných dní se ovšem projeví méně výrazně, neboť řada lidí musí do práce svátek nesvátek. Vzhledem k výši jednotlivých daní v relaci k HDP lze zhruba odhadnout, že jeden pracovní den navíc by mohl zvýšit daňové příjmy maximálně o 2-3 miliardy korun," uvedl.

Měly by se v ČR dočasně zrušit některé svátky namísto škrtů či zvýšení daní?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 30. května 2012. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 2096
Ne
Ne 1600