Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Ruské a čínské firmy jsou nejvíce náchylné k uplácení v zahraničí

  • 4
Firmy z Číny a Ruska jsou nejvíce náchylné k uplácení na zahraničních rozvíjejících se trzích, kde působí. Nejlepší morálku mají naopak firmy z Nizozemska a Švýcarska. Vyplývá to z indexu plátců úplatků, který zveřejnila společnost Transparency International. Nejvíce se uplácí ve stavebnictví a nejméně v zemědělství.

Mezi země, jejichž firmy často uplácejí v zahraničí, patří kromě Ruska a Číny rovněž například Mexiko, Indonésie, Spojené arabské emiráty, Argentina, Saúdská Arábie nebo Turecko. Neobvyklé je to naopak kromě nizozemských a švýcarských společností u firem z Belgie, Německa či Japonska.

Index plátců úplatků pro letošní rok hodnotil pravděpodobnost společností z 28 předních exportních zemí k jejich náchylnosti ke korupci v zahraničí. Souhrnný objem vývozu zmíněných zemí, mezi které patří mimo jiné USA, Rusko, Brazílie, Čína, Francie nebo Německo, představuje 78 procent celkového světového vývozu. Česká republika mezi sledovanými významnými exportními zeměmi nefiguruje.

Transparency International podle DPA zdůrazňuje, že žádná země není "zcela čistá". Celková situace se v porovnání s posledním indexem z roku 2008 výrazně nezlepšila. Jen mírně, o 0,7 bodu na desetibodové škále, se například zlepšila situace v Indii. Tato jihoasijská země ale nadále patří ke státům, u nichž je míra úplatkářství obzvláště vysoká.

Největší zhoršení (o 0,3 bodu) proti roku 2008 naopak zaznamenaly Kanada a Velká Británie.

Index je založen na rozhovorech s více než třemi tisíci vedoucími obchodníky z nově se formujících a vyspělých ekonomik a hodnotí, do jaké míry jsou společnosti náchylné k uplácení. V úvahu se bralo například zbrojní, finanční, letecké, strojírenské, těžařské a farmaceutické odvětví.

Státní regulace dává větší prostor pro korupci

Mezi 19 sledovanými sektory hospodářství patří mezi nejzkorumpovanější kromě stavebnictví a veřejných služeb rovněž například těžební průmysl, obchod s nemovitostmi či poskytování podnikatelských a právních služeb.

Podle zprávy jde často o obory, u nichž jsou typické velké investice a výrazné působení a regulace ze strany vlády, což "vytváří příležitosti a podněty pro korupci". Mezi nejméně zkorumpované sektory patří kromě zemědělství například civilní letectví, informační technologie či bankovnictví.

Zhruba v polovině žebříčku je zbrojní průmysl, a hůře tak dopadl například farmaceutický průmysl a elektrárenství (dělené 13. místo).

Jak jsou firmy náchylné k uplácení (index: 0=vždy, 10=nikdy)
Pořadí, Země, indexPořadí, Země, indexPořadí, Země, index
1. Nizozemsko, Švýcarsko 8,8 11. Francie, Španělsko 8,0 23. Argentina, Spojené arabské emiráty 7,3
3. Belgie 8,713. Jižní Korea 7,9 25. Indonésie 7,1
4. Německo, Japonsko 8,614. Brazílie 7,7 26. Mexiko 7,0
6. Austrálie, Kanada 8,515. Hongkong, Itálie, Malajsie, Jižní Afrika 7,627. Čína 6,5
8. Singapur, Velká Británie 8,319. Tchaj-wan, Indie, Turecko 7,528. Rusko 6,1
10. USA 8,122. Saúdská Arábie 7,4 Průměr 7,8
Zdroj: Transparency International

Transparency International rovněž vyjádřila překvapení nad tím, že pravděpodobnost uplácení mezi jednotlivými firmami je "napříč všemi sektory téměř tak vysoká jako uplácení veřejných činitelů".

Akční plán potírání korupce mají tento týden schválit šéfové dvacítky největších ekonomik na summitu G20 ve francouzském Cannes. "Na svém setkání v Cannes tento týden musejí vlády G20 přistupovat k uplácení v zahraničí jako k naléhavému tématu," prohlásila ředitelka TI Huguette Labelleová.

Nová legislativní opatření by podle ní měla přispět ke "spravedlivějšímu a otevřenějšímu světovému hospodářství".

,