Evropa má novou naději, že brzy uvidí ruský plyn.

Evropa má novou naději, že brzy uvidí ruský plyn. | foto: Profimedia.cz

Rusko a Ukrajina se dohodly, plyn do Evropy doteče v půlce týdne

  • 59
Po jedenácti dnech plynového půstu je rusko-ukrajinský spor o dodávky suroviny zřejmě u konce. Představitelé Gazpromu a Naftogazu podepsali dohodu na deset let, která obnoví dodávky do Evropy. Podle ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové se tak podobným sporům předejde i do budoucna.

Ruský premiér Putin věří, že jde o tečku za dosavadním sporem, který trvá od začátku tohoto roku. Mnozí odběratelé však zůstávají obezřetní. Ukončení dohadů uvěří až ve chvíli, kdy plyn opravdu doteče do Evropy.

"Obnovíme tranzit plynu hned poté, co se plyn pro Evropu dostane do ukrajinských plynovodů. Ukrajina žádné zdržení nezpůsobí," slíbila Tymošenková. Už mimo kamery dodala, že Ukrajina čeká, že každou hodinu pustí Rusko plyn.

Podobná situace totiž nastala už minulý týden, kdy kvůli ukrajinskému dodatku ve smlouvě o monitorovací komisi Evropa plyn nedostala. - čtěte Moskva označila dohodu o plynu za neplatnou. Ukrajina slíbila nápravu

I dnes se zdálo, že podepsání dohody je ohroženo. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko totiž požadoval vyšší ceny za tranzit plynu přes Ukrajinu. Agentuře Interfax to oznámil jeho energetický poradce Bohdan Sokolovský. Podle DPA tak nebylo jisté, zda dnes dojde k plánovanému podpisu dohody.

Tymošenková uvedla, že plyn do Evropy Ukrajina pošle ve chvíli, kdy dorazí k ukrajinským hranicím.

Do Česka by se plyn mohl dostat v polovině týdne. Podle Naftogazu trvá 36 hodin, než se plyn dostane z Ruska k západním hranicím Ukrajiny. Dalších 14 hodin potom podle RWE Transgas uběhne, než plyn dorazí k českým hranicím.

Ukrajina bude mít zatím slevy

K ústní dohodě došlo v noci na neděli po dlouhých víkendových jednáních Julie Tymošenkové a Vladimira Putina. Úmluva stanovuje pro Ukrajinu zvýšení cen za plyn na úroveň, za niž odebírají západní země. Ještě letos ale bude mít Ukrajina dvacetiprocentní slevy. Rusko zase příští rok zaplatí vyšší ceny za tranzit přes Ukrajinu. - čtěte Rusko a Ukrajina by v pondělí měly podepsat dohody o plynu

Nová smlouva Ukrajině stanovuje tržní ceny jako evropským zemím. Ty se počítají podle cenového vzorce, který započítává například ceny ropy. Nyní jsou rekordně nízké, takže se očekává, že podobným způsobem klesnou i ceny plynu. Původně se Ukrajině měly ceny stanovit paušálně.

Gazprom jí nabídl, že bude za tisíc kubíků plynu platit 250 dolarů. Ukrajina však požadovala 205 dolarů. Gazprom už tehdy pohrozil, že zavede tržní ceny.

Loni Ukrajinci platili 179,5 dolaru za tisíc metrů krychlových plynu. Podle odhadů by letos měli i s dvacetiprocentní slevou v prvním čtvrtletí platit dvojnásobek. Po poklesu cen by roční průměr mohl být nižší než 250 dolarů.

Tymošenková později podle agentury UNIAN uvedla, že průměrná cena plynu za celý rok by měla být oznámena během jednoho či dvou dnů, měla by se pohybovat mezi 235 až 250 dolary. Obě strany se podle premiérky také zřekly vzájemných nároků za škody způsobené během sporu.

Zvláštní je, že se při vyjednáváních údajně nemluvilo o technických problémech, které byly oficiálním důvodem Ukrajiny, proč po znovuspuštění nedorazil plyn do Evropy. Zřejmě nepadla zmínka ani o ukrajinském dluhu 2,1 miliardy dolarů Rusku.

Slovenské podniky čerpají neomezeně

Na Slovensko od včerejška proudí plyn ze západních zdrojů, který částečně nahrazuje výpadky ruských dodávek. Sousední země tak mohla opět povolit kohouty průmyslovým podnikům. Plyn na Slovensko putuje přes Českou republiku.

Od zítřka Slovensko navíc čeká posílení dodávek o 1,25 milionu kubíků (na 6,25 milionu m3 denně) z Gaz de France.

Česko má plynu dost, ujišťuje mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. Zmírnění krize navíc nahrává i lepší počasí. V neděli Češi spotřebovali 41 milionů kubických metrů zemního plynu, tedy o 15 milionů méně než před týdnem.

Vývoj sporu o plyn

10. prosince
Gazprom vyzval ukrajinský Naftogaz, aby mu zaplatil dluh za říjnové dodávky plynu, jednání však zkrachovala.
18. 12.
Naftogaz zaplatil dluh 800 miliónů USD, Gazprom požaduje další splátky za listopad a prosinec a oznamuje, že s Naftogazem nemůže uzavřít smlouvu na dodávky plynu v roce 2009.
29.12.
Jednání o dluhu a cenách plynu na rok 2009 se vyhrocují. Gazprom přichází s nabídkou prodeje plynu za 250 USD za tisíc kubíků, Ukrajina požaduje cenu 205 USD. Šéf Gazpromu pohrozil, že pokud se nedohodnou, bude požadovat běžnou evropskou cenu 418 USD. 
31. 12.
Ukrajina odmítá platit cenu 250 USD, protože v říjnu podepsala s Gazpromem smlouvu o postupném narovnávání cen. Smlouva na dodávky plynu v roce 2009 není podepsána.
1.1.
Gazprom snížil dodávky plynu Ukrajině kvůli absenci smlouvy. Ujišťuje, že zákazníci v Evropě nebudou v dodávkách kráceni.
3.1.
Šéf Gazpromexportu Alexandr Medvěděv přiletěl do Česka, jednal s vládou a ujistil, že evropským zákazníkům potíže s dodávkami nehrozí. Obvinil Ukrajinu, že plyn dodávaný dále do Evropy "krade" pro vlastní potřebu. Odpoledne poprvé klesl tlak v tranzitním plynovodu procházejícím Českem.
4.1.
Dodávky pro Česko klesly o 5 procent.
5.1.
Dodávky pro Česko klesly o 10 procent, pro Řecko a Rumunsko o třetinu. Delegace vedená ministrem průmyslu Římanem odjela jednat do Kyjeva.
6.1.
Dodávky pro Česko klesly o 75 procent, šéf Gazpromu jednal o situaci v Berlíně. 
7.1.
Spor graduje. Rusko stále obviňuje Ukrajinu, že část plynu pro Evropu "kradla" pro svou potřebu. Ruský premiér Vladimír Putin tak vydal pokyn, aby ruská firma Gazprom úplně uzavřela plynovody vedoucí přes Ukrajinu do Evropy. 
8.1.
Po komplikovaných jednáních plyn stále neteče. Český premiér Mirek Topolánek, který vedl vyjednávací tým Unie, se alespoň dohodl s ruským protějškem Vladimirem Putinem na podmínkách rozmístění monitorovacích komisí na ruském plynovodu. Právě tím ruská strana podmiňuje opětovné obnovení dodávek plynu do Evropy. Kvůli sporu se mezitím ocitají bez dodávek plynu statisíce domácností v Srbsku, Bulharsku, Bosně, Makedonii či na Ukrajině. 
9.1.
Česko se snaží mírnit dopady na sousední Slovensko, půjčuje mu plyn ze svých vlastních zásob. Podle vyjednávačů je však dohoda s Ruskem blízko, plyn by mohl opět do Evropy proudit už v neděli. 
11.1.
Evropští vyjednavači v čele s českým premiérem sice už oslavovali víkendovou dohodu, Rusové ji však v neděli večer překvapivě označili za neplatnou. Důvodem byla podle ruského prezidenta Dmitrije Medveděva rukou vepsaná poznámka Ukrajinců, podle které smlouva platí jen s jejich deklarací. V ní jsou podle slov ruského prezidenta ustanovení, se kterými ruská strana nesouhlasí. 
12.1.
Zástupci Ukrajiny, Ruska a Evropské unie znovu podepsali v Bruselu smlouvu o monitorování dodávek plynu. Podle dohody by měly být dodávky plynu obnoveny druhý den v osm ráno.
13.1.
Gazprom začal obnovovat dodávky plynu přes Ukrajinu, do zemí EU se však plyn nedostal. Podle Kyjeva poslal Gazprom málo suroviny, podle Rusů byla naopak na vině Ukrajina, která prý zcizila plyn zanechaný v tranzitním plynovodu.
16.1.
O přerušených dodávkách ruského plynu v Kyjevě jednali zástupci Ukrajiny, Slovenska, Moldavska a Polska.
17. - 18. 1.
Premiéři Putin a Tymošenková dosáhli v nočních hodinách v Moskvě dohody.
19. 1.
Rusko a Ukrajina v Moskvě podepsaly dohody o dodávkách ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu.

, ,