Barack Obama hovoří o krizi na Ukrajině (17. března 2014) | foto: Reuters

Rusové pocítili hněv Západu, nefungují jim platební karty

  • 3044
Americké sankce už pocítili na vlastní kůži i někteří obyčejní Rusové. Klienti bank, které patří lidem z úzkého okruhu Vladimira Putina, v pátek ráno zjistili, že jim nefungují jejich platební karty. Píše to ruská agentura RIA Novosti.

Klienti bank Rossija, Sobinbank, Investkapitalbank, SMP Bank a Finservis v pátek ráno zjistili, že nemohou platit kartami Mastercard a Visa. Důvod je jednoduchý: americké karetní společnosti uposlechly příkaz amerického ministerstva financí a jejich banky odstřihly od svého systému.

Klienti vybraných bank nemohou kartou platit na internetu a peníze mohou vybírat jen z bankomatů, které patří jejich bance nebo jejím partnerům. Případně zajít na pobočku a vybrat si peníze u přepážky jako kdysi. Na stav jejich kont nemá krok karetních společností žádný vliv.

"Vedení chápe potíže klientů v současné situaci a udělá vše proto, aby je vyřešilo," oznámilo ve stručném prohlášení vedení banky Rossija. Banka, kterou na začátku 90. let založili Vladimir Jakunin, Jurij Kovalčuk a Andrej Fursenko, je podle amerického ministerstva financí osobní bankou ruských elit.

Všichni tři zakladatelé figurují mezi dvacítkou Rusů, které Washington potrestal sankcemi. Ministerstvo financí USA navíc zakázalo všem Američanům obchodovat s bankou Rossija, píše agentura Bloomberg.

Přetížené linky

Představitelé Sobinbanky hlásí, že poradenské linky finančního ústavu jsou zahlcené telefonáty rozčilených klientů, kteří jsou v zahraničí a náhle zjistili, že jim jejich karty nefungují.

Krize na Ukrajině

Karty nefungují ani klientům SMP Banky, kterou vlastní bratři Arkadij a Boris Rotenbergovi. Ti se podíleli na financování olympiády v Soči - vysněného projektu současného šéfa Kremlu. Starší Arkadij zná Putina ještě z Petrohradu, kde s ním cvičil judo.

Vladimir Putin v pátek podle ČTK postižené bance Rossija vyslovil podporu "Je to, pokud vím, průměrná banka, osobně jsem tam účet neměl. Ale v pondělí si ho určitě založím," řekl Putin. Později novinářům oznámil, že kremelské účtárně vydal příkaz poukazovat do postižené banky jeho prezidentský plat.

Petrohradský bankovní ústav podle něj nemá s anexí Krymu nic společného. Rusko se musí postarat jak o samu banku Rossija, tak i o její klienty, řekl Putin. "Vždyť ta banka má tak symbolické a zvučné jméno," poznamenal.

Trhy klesají

Banka Rossija má přibližně 24 tisíc klientů a podle amerického ministerstva financí je 17. největším finančním ústavem v Rusku. Mimo jiné často obchoduje i s Gazpromem, ruským státním plynovým gigantem.

Ruský server newsru.com poznamenává, že americké sankce sice banka pocítí, ale výraznou komplikaci pro ni znamenat nebudou. Horší by bylo, kdyby vůči ní podobná opatření přijala Evropské unie.

Ruským byznysmenům musí přidělávat vrásky také vytrvalý pokles akciových trhů. Kvůli krizi na Krymu zaznamenaly výrazné ztráty například akcie Gazpromu a ropné firmy Lukoil. Rusku navíc hrozí, že mu mezinárodní ratingové agentury Fitch a Standard & Poor's sníží známku úvěrové spolehlivosti. Ta je důležitým vodítkem pro investory, kteří se rozhodují, zda v zemi podnikat.

Prezident Obama oznamuje sankce pro další ruské občany: