Kirill Šamalov, kterého média označují za Putinova zetě.

Kirill Šamalov, kterého média označují za Putinova zetě. | foto: Profimedia.cz

Ruští miliardáři rychle bohatnou. Polepšil si i „Putinův zeť“

  • 43
Ruští miliardáři, včetně těch, kteří mají blízko k prezidentu Vladimiru Putinovi, od listopadového zvolení Donalda Trumpa příštím americkým prezidentem zbohatli o dalších 29 miliard dolarů (739 miliard korun). Napsal to americký časopis Forbes, podle něhož ruští miliardáři bohatli rychleji než miliardáři v jakékoli jiné zemi mimo Spojené státy.

Od amerických prezidentských voleb se celkový objem majetku ruských miliardářů zvýšil o 7,1 procenta, zatímco majetek amerických miliardářů vzrostl o 2,8 procenta. V USA je ale šestkrát více miliardářů než v Rusku, upozorňuje Forbes. Na zbohatnutí ruských miliardářů se podepsaly ruské akcie i kurz rublu, který vytáhl růst cen ropy.

Z ruských miliardářů nejvíce zbohatli Gennadij Timčenko - který se jako podnikatel blízký Putinovi stal v roce 2014 jedním z terčů amerických sankcí - a Leonid Michelson. Timčenkovi pomohl růst ceny akcií plynárenské společnosti Novatek, ve které má skoro čtvrtinový podíl. Jeho cena od amerických voleb vzrostla o 16 procent.

Timčenkův majetek časopis Forbes nyní odhaduje na 15,1 miliardy dolarů (385 miliard korun). To představuje nárůst o 1,8 miliardy USD (45,9 miliardy korun).

Nejbohatší Rus Michelson, který také patří k velkým investorům v Novateku, zbohatl o 1,9 miliardy dolarů (48,4 miliardy korun). Hodnotu jeho majetku časopis odhadl na 18,2 miliardy dolarů (464 miliard korun).

Putinův zeť si polepšil

Časopis v této souvislosti zmínil také spoluvlastníka největšího ruského petrochemického holdingu Sibur Kirilla Šamalova, kterého média označují za Putinova zetě. Konkrétní částky ale tentokrát časopis nezmínil.

Loni v létě Forbes odhadl Šamalovovo jmění na 2,3 miliardy dolarů (58,7 miliardy korun). Šamalovovi se tak poprvé objevili v žebříčku nejbohatších ruských rodin, který sestavil Forbes, a to hned na čtvrtém místě. Kirillův otec, bankéř Nikolaj, který patřil k okruhu Putinových starých přátel, k tomuto vzestupu podle časopisu přispěl částkou jen asi 100 milionů dolarů (2,6 miliardy korun), a to díky desetinovému podílu v bance Rossija.

Ruský rubl posiluje

Na rostoucích cenách akcií a posílení rublu vydělali také ocelářští magnáti Alexej Mordašov, označovaný konkurenčním žebříčkem agentury Bloomberg za nejbohatšího člověka v Rusku, a Vladimir Lisin. Ten dokázal během tří dnů od Trumpova vítězství svůj majetek rozmnožit o zhruba 830 milionů dolarů (asi 21 miliard korun).

Rubl v letech 2014 a 2015 oslabil vůči dolaru asi o 55 procent. Loni v únoru dolar vystoupil až na 77 rublů, od té doby ale proti ruské měně vytrvale slábne a v současné době už je pod hranicí 60 rublů. Dolar přitom k jiným měnám zpevňuje. Rubl jen loni k dolaru přidal asi 20 procent, a to díky zvýšení cen ropy a nadějím na lepší vztahy mezi USA a Evropou.