Trasa plynovodu South Stream se má vyhnout Ukrajině, s níž má Rusko opakované spory o ceny za plyn.

Trasa plynovodu South Stream se má vyhnout Ukrajině, s níž má Rusko opakované spory o ceny za plyn. | foto: Profimedia.cz

Rusko podepsalo dohody o novém plynovodu a zvýšilo závislost Evropy

  • 20
Rusko podepsalo s Bulharskem, Řeckem, Srbskem a Itálií dohody, které mají urychlit výstavbu nového plynovodu South Stream. Informovala o tom agentura Reuters. Projekt zvyšuje závislost Evropy na ruském plynu.

Rusko zároveň pokáralo Spojené státy a země bývalého Sovětského svazu za podporu konkurenčních projektů. Tím myslí zejména stavbu plynovodu Nabucco, který má Evropě přivést plyn přes Turecko z Asie, a závislost na ruském plynu tak naopak snížit.

"Činnosti ohledně Nabucca jsou iniciovány politiky, a to nejčastěji na opačné straně Atlantiku. Jde totiž o politický, a ne ekonomický projekt," uvedl ve své zprávě ruský plynový gigant Gazprom.

Trasa plynovodu South Stream se má také vyhnout Ukrajině, s níž má Rusko opakované spory o ceny za plyn. Kvůli konfliktu Moskvy s Kyjevem mělo na začátku roku několik evropských států včetně Slovenska plynu nedostatek. - čtěte více o sporu o plyn

Gazprom se v pátek rovněž dohodl s italskou energetickou společností Eni na zvýšení přepravní kapacity plynovodu South Stream na 63 miliard krychlových metrů ročně z původně plánovaných 31 miliard. Na podpis smluv dohlíželi ruský premiér Vladimir Putin a jeho italský protějšek Silvio Berlusconi.

Firmy Gazprom a ENI již dříve založily společný podnik pro výstavbu plynovodu. South Stream povede pod Černým mořem ze stanice Beregovaja u ruského přístavu Novorossijsk na bulharské pobřeží, odkud bude pokračovat přes Řecko do Itálie. Rusko se také dohodlo, že prodlouží plynovod do Srbska a vystaví zde obrovskou zásobárnu. K plynovodu se připojí i Maďarsko a Rakousko.

Projekt Nabucco podepíše Turecko v červnu

Bývalý premiér Mirek Topolánek je jednoznačně pro stavbu plynovodu Nabucco. Zajistí tak svobodu evropským státům. "Nabucco ale rozhodně není protiruský projekt," ujistil před časem Topolánek.

Plynovod, který má stát osm miliard eur a měl by začít fungovat v roce 2015, však stále nemá jasnou podporu celé evropské sedmadvacítky a není ani jasné jeho financování.

Na stavbu "evropského" plynovodu před několika dny kývlo Turecko. Smlouva by měla být podepsána v červnu. Evropská unie navíc podepsala deklaraci s několika dalšími zeměmi, které se mají projektu účastnit.

"Podařilo se nám zcela jasně turecké straně vysvětlit, že Turecko buď bude tranzitní zemí, nebo nebude vůbec tranzitní zemí," řekl velvyslanec ČR pro energetiku Václav Bartuška. - čtěte Turecko kývlo na plynovod Nabucco

,