Zisky z prodeje surovin představují motor ruské ekonomiky. Ilustrační foto

Zisky z prodeje surovin představují motor ruské ekonomiky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Rusko si drží status ropné velmoci, konkurenci nechává daleko za sebou

  • 9
Těžba ropy v Rusku dosáhla dalšího rekordu. Během listopadu země vyprodukovala 10,7 milionu barelů suroviny, což představuje 41 milionů tun. Saúdská Arábie, která je největším konkurentem Ruska, vytěžila o pětinu méně.

Informovaly o tom server Lenta.ru a agentura Reuters.

Ve srovnáním s říjnem Rusko vytěžilo o třicet tisíc barelů více. Nad hranicí deseti milionů barelů se země drží již třetí měsíc.

Nadále tak představuje největšího producenta ropy světa. Poprvé se jím stala v srpnu tohoto roku, kdy předběhla dosavadního lídra, Saúdskou Arábii. Ta v listopadu vytěžila 8,13 milionů barelů, což je o pětinu méně, než se podařilo Rusku.

Co se týká těžební politiky, jde Rusko zcela opačným směrem než ostatní ropné velmoci. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se již na podzim 2008 dohodla na snížení vytěženého objemu, aby podpořila nárůst ceny. Rusko se tehdy k úmluvě připojilo také.

Zatímco arabské země skutečně denně vytěží o 4,2 milionu barelů méně, Rusko zahájilo prudkou expanzi. Tím zvýšilo svůj tržní podíl na úkor konkurence.

Závislost na exportu

Zisky z prodeje surovin představují motor ruské ekonomiky. Když minulou zimu klesly ceny ropy ze 140 dolarů na 40 dolarů za barel, ocitl se tamní trh ve vážných problémech.

Na svoji závislost na vývozu ropy a zemního plynu přitom Rusko nedoplatilo poprvé. Nízká poptávka po komoditách tvořila jednu z příčin krize, ke které v zemi došlo před deseti lety.

Rapidní nárůst těžby v posledních měsících podpořilo především otevření ropného pole Vankor v Arktidě. Ropu odsud vyváží největší těžební podnik Ruska, státní společnost Rosněfť.

Příznivé byly také ceny suroviny, které se v posledních dvou měsících dostaly na nejvyšší úroveň za letošní rok. Barel ropy stál v průměru 75 dolarů. V půli října se však ceny vyšplhaly i nad 79 dolarů za barel.