Výroba čokoládových bonbonů v ruské továrně Krasnyj Okťabr (Rudý říjen)

Výroba čokoládových bonbonů v ruské továrně Krasnyj Okťabr (Rudý říjen) | foto: Profimedia.cz

Kyjev zakázal dovoz cukrovinek ze slavné ruské fabriky Rudý říjen

  • 78
Ukrajina dočasně zakázala na svém území prodej výrobků sedmi ruských potravinářských firem. Oznámení úřadu pro ochranu spotřebitelů je dalším signálem rostoucího obchodního napětí mezi oběma zeměmi poté, co Rusko zabralo ukrajinský poloostrov Krym.

Úřad pro ochranu spotřebitelů uvedl, že čtyři ruští producenti cukrovinek, včetně největšího ruského výrobce čokolády Krasnyj Okťabr, jeden výrobce sýra a dva producenti ryb nesmějí prodávat své zboží na Ukrajině, protože porušili pravidla pro označování zboží a zřejmě i další předpisy.

Zástupce úřadu agentuře Reuters řekl, že zatím nebylo rozhodnuto, jak dlouho bude zákaz platit. Zatím nebylo možné ani určit, jak velký objem zboží zákaz ovlivní.

Obchodní vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou jsou napjaté už několik let. Moskva již dříve zakázala dovoz některých ukrajinských potravin, například sýra, a Ukrajina na oplátku omezila dodávky některého zboží z Ruska.

Ruské úřady loni ze zdravotních důvodů zakázaly dovoz cukrovinek od ukrajinské firmy Roshen. V březnu pak zabavily závod firmy Roshen v Rusku a zastavily v něm výrobu.

Ukrajinci bojkotují ruské zboží

Ještě před úředním zákazem mnozí Ukrajinci podle kyjevského listu Segodnja začali s bojkotem ruského zboží. Akce nabírá takové obrátky, že prodejci připouštějí pokles nákupů ruských výrobků.

Po internetu kolují seznamy ruského zboží i ukrajinských či evropských výrobků, které by jej mohly nahradit, a v mobilních telefonech spouštějí bezplatně šířené aplikace, schopné rozeznat zemi původu.

I prodavači radí, že ruské zboží se dá rozeznat podle prvních dvou číslic u čárkových kódů, 46. Zvláště silný je prý bojkot na západě země, ale i kyjevská kina stahují z repertoáru ruské snímky, protože zájem diváků podle nich katastrofálně poklesl.

"Bojkot podporuji od začátku ruské agrese. Našla jsem náhražky za všechny ruské výrobky," pochlubila se v listu Segodnja Kyjevanka Natalija. Dodala však, že až protiukrajinská politika skončí, znovu po ruském zboží sáhne.

Podle expertů je bojkot hlavně emotivní rozhodnutí, které prakticky může postihnout jen maloobchod, a ne velké firmy. Problém tkví v tom, že některé ruské zboží nelze nahradit, především zemní plyn, ale třeba i kaviár. Podle psychologů by však tato akce mohla pomoci s vytvářením občanské společnosti, poznamenal ukrajinský deník.

,