Ruský prezident Vladimir Putin na investičním fóru v Moskvě

Ruský prezident Vladimir Putin na investičním fóru v Moskvě | foto: Reuters

Rusko zachraňuje rubl, za poslední dva dny ho to stálo přes 36 miliard

  • 592
Ruská měna je kvůli mezinárodním sankcím pod silným tlakem. Centrální banka na ochranu slábnoucí měny vydala jen za poslední dva dny přes 1,68 miliard dolarů (36,6 miliardy korun). Západní sankce ohrožují i ambiciózní program modernizace ozbrojených sil.

Podle agentury Bloomberg Rusko nyní podniká na záchranu rublu největší intervenci od březnového vpádu Ruska na Ukrajinu.

Rubl je již několik měsíců pod zvýšeným tlakem kvůli sankcím uvaleným na Rusko v souvislosti s ukrajinskou krizí, poklesu cen ropy a vysoké poptávce po dolarech od ruských firem, které nemají přístup na zahraniční kapitálové trhy. V pondělí rubl vůči dolaru vůbec poprvé prolomil hranici 40 rublů za dolar.

Ruská centrální banka v posledním týdnu několikrát zakročila na podporu rublu a znovu intervenovala i v úterý. Banka se řídí kurzem rublu ke koši měn složenému z dolaru a z eura. K intervencím přistupuje automaticky, když se kurz přiblíží okraji cílového pásma pro rubl.

V pondělí banka cílový koridor pro rubl posunula o deset kopějek na 35,50 až 44,50 rublu ke koši měn. Od pátku jej změnila o 20 kopějek. Když banka na obranu domácí měny vydá 350 milionů dolarů, posune se cílové pásmo o pět kopějek, upozorňuje agentura Reuters.

Centrální banka zatím nezveřejnila, kolik už ji obrana rublu tento týden stála. V úterý pouze uvedla, že v pátek na podporu rublu vynaložila zhruba 980 milionů dolarů. Podle Bloombergu ji pondělní změna koridoru mohla stát dalších odhadem 700 milionů dolarů.

Rubl v úterý odpoledne ke koši měn ztrácel dalších asi 0,3 procenta na 44,62 rublu. K dolaru se pohyboval v blízkosti pondělního historického minima. Po pondělním výrazném nárůstu ztrácely i ruské akcie, indexy RTS a MICEX odepsaly každý téměř jedno procento.

Plány na zbrojení musíme přehodnotit, soudí ministr financí

Sankce ohrožují i ambiciózní program modernizace ozbrojených sil, který schválil prezident Vladimir Putin. Podle ministra financí Antona Siluanova si ho už Rusko nemůže dovolit. „Nyní bude připraven nový obranný program a v jeho rámci chceme znovu posoudit objem prostředků, jež budou vyčleněny z rozpočtu, aby to bylo realističtější,“ uvedl Siluanov.

Rusko by podle Putinova původního plánu mělo během deseti let do roku 2020 modernizovat 70 procent svého vojenského vybavení. Náklady na přezbrojení se pro toto období odhadují na 23 bilionů rublů (12,5 bilionu Kč).

Vicepremiér Dmitrij Rogozin, který má obranu na starosti, škrty ve výdajích na armádu odmítá. „Je zde plán, že do roku 2015 bychom měli mít modernizováno 30 procent vojenského vybavení, a 70 procent do roku 2020,“ řekl v rozhovoru s listem Kommersant. Program ani přidělené finanční částky se prý přehodnocovat nebudou.