Venitly plynovodů v čerpací stanici nedaleko Kyjeva

Venitly plynovodů v čerpací stanici nedaleko Kyjeva | foto: Profimedia.cz

Rusko žádá po Ukrajině platby za plyn předem. Kyjev to odmítá

  • 24
Rusko opět naléhá na Ukrajinu ohledně dodávek plynu. Požaduje, aby Kyjev platil za odebraný plyn vždy předem. Moskva argumentuje tím, že Ukrajina dosud nezaplatila za plyn z dubna a tím překročila splatnost. Ukrajina však platby předem odmítá.

Požadavek vznesl ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Ruský plynárenský monopol Gazprom ve středu uvedl, že Kyjevu vypršela splatnost za dubnové dodávky plynu a nic nebylo splaceno. Celkový dluh Kyjeva za dodaný ruský plyn tak nyní činí 3,51 miliardy USD (69,5 miliardy Kč). Ukrajina však platby předem za současnou cenu odmítá.

"Podle smlouvy nesplnění povinnosti vede automaticky ke změně, od 1. června začne Ukrajina platit za dodávky plynu předem," uvedl Novak.

Rusko již pohrozilo, že sníží od června dodávky plynu Ukrajině, pokud neobdrží do konce května platbu předem. Gazprom dodává do Evropy zhruba 30 procent plynu, který se v regionu spotřebuje, a zhruba polovina těchto dodávek jde přes Ukrajinu.

Ruské ministerstvo energetiky dodalo, že Gazprom pošle předběžnou fakturu za červnové dodávky do 16. května. Ukrajina pak bude moci odebrat plyn podle výše platby, kterou Rusko obdrží do konce května.

Jednání jsou na bodě mrazu

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan podle BBC tiskové agentuře Interfax-Ukrajina řekl, že země nemůže platit předem při současné ceně, kterou jí Gazprom účtuje. Již dříve Prodan uvedl, že ukrajinská státní energetická firma Naftogaz předložila Gazpromu minulý měsíc několik návrhů na vyřešení problému s dodávkami, který by mohl ohrozit i dodávky do celé Evropy, včetně návrhu na zafixování ceny na 268,5 dolaru (5300 Kč) za 1000 metrů krychlových až do konce platnosti kontraktu, odstranění podmínky "vezmi nebo plať" a revize současné úrovně dluhu Ukrajiny za dodávky ruského plynu. Rusko zatím na ukrajinské požadavky oficiálně neodpovědělo. Moskva odmítá jednat s novou vládou, která podle ní není legitimní.

Ukrajina se snaží změnit podmínky dohody z roku 2009. Podle těchto podmínek musí Ukrajina koupit stanovený objem plynu, ať ho potřebuje nebo ne, za cenu 485 dolarů za 1000 metrů krychlových, což je nejvyšší cena v celé Evropě. Poté, co bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč odmítl dohodu s Evropskou unií, Rusko cenu snížilo až na 268,5 dolaru. Nyní však Rusko trvá na platnosti staré smlouvy a staré ceny.

Ukrajina tento týden obdržela první splátku 3,2 miliardy USD ze slíbeného úvěru 17 miliard USD od Mezinárodního měnového fondu. Moskva doufá, že Kyjev peníze použije na splacení dluhu za plyn, napsala agentura Reuters.