Drůbežárna v Libotenicích. Ilustrační snímek.

Drůbežárna v Libotenicích. Ilustrační snímek. | foto: ČTK

Rusko zakázalo dovoz drůbeže z některých krajů Česka

  • 1
Z některých českých regionů se nesmí vyvážet drůbež do Ruska. Moskva zavedla embargo kvůli výskytu pseudomoru drůbeže. Nemoc postihla některé volně žijící ptáky, netýká se však chovů. Obnovení obchodu bude trvat několik měsíců.

"Zákaz vývozu drůbeže z některých krajů ČR do Ruska vyplývá z ruské veterinární legislativy. Podle ní nelze dovážet z území, kde se vyskytl pseudomor drůbeže, neboli Newcastleská choroba drůbeže," uvedl mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Pseudomor drůbeže

Virové onemocnění ptáků, tj. drůbeže, ale i volně žijících ptáků (může způsobit hromadné úhyny ptáků), na člověka se nákaza nepřenáší.

Ruské předpisy neřeší, zda se tato nákaza vyskytuje v chovech drůbeže, nebo zda byla zjištěna u volně žijících ptáků, jako tomu bylo v případě ČR.

Už v lednu Rusko zakázalo dovážet drůbež ze Středočeského a Moravskoslezského kraje, zkraje února přibyl zákaz i pro Olomoucký kraj. Obchod v dotčených krajích se bude moci opět rozhýbat, až uplynou tři měsíce od posledního výskytu.

"Kolika chovatelů či obchodníků se ruské opatření dotkne, nedokážeme říci," dodal Duben. Například v Olomouckém kraji mají povolení k vývozu drůbežího masa do Ruska pouze dvě firmy, upřesnil šéf místní krajské veterinární správy Aleš Zatloukal. Ty však zatím do Ruska neexportovaly. Problémy s vývozem do Ruska podle něj mohou mít i tuzemské firmy vyrábějící krmiva pro hospodářská či domácí zvířata, pokud k jejich výrobě používají masokostní moučku z drůbeže pocházející z Olomouckého, Středočeského či Moravskoslezského kraje.

Česko bude podle mluvčího ministerstva zemědělství Jana Žáčka zákaz konzultovat s Evropskou komisí.

Podle informací, které již dříve zveřejnila veterinární správa, byla nemoc v polovině prosince diagnostikována v chovech holubů na Mladoboleslavsku a v Moravskoslezském kraji, následně také u volně žijících hrdliček na Kolínsku a naposledy u volně žijících ptáků v Olomouckém kraji. Nemoc může způsobit hromadné úhyny drůbeže, pro člověka není nebezpečná. Majitelé některých větších chovů mají dlouhodobě povinnost vakcinace ptáků.

Rusko sahá k zákazům dovozů potravin poměrně často. Například minulý týden zakázalo dovozy mraženého hovězího, vepřového a drůbežího masa z Německa. Jeho příčinou je výskyt takzvaného Schmallenbergova viru. O tři dny dříve ruské úřady informovaly o zákazu hovězího a vepřového masa ze Spojených států, protože by mohlo obsahovat růstový stimulant ractopamin.

,