Rubl začal zpevňovat, Apple přesto v Rusku zastavil on-line prodej

  • 1315
Ruská měna ve středu navzdory počátečnímu poklesu výrazně zpevnila, a smazala tak velkou část ztrát z uplynulých dnů. Kurz reaguje na chystaná další opatření centrální banky. Dosavadní pád rublu ovšem už přinutil technologického giganta Apple zastavit v Rusku on-line prodej telefonů iPhone, tabletů iPad a dalších svých výrobků.

Rubl nejprve podpořila zpráva, že ruské ministerstvo financí začalo na trhu prodávat devizy ze svých zásob. Odpoledne růst rublu zrychlil poté, co ruská centrální banka ohlásila nová opatření ke stabilizaci finančních trhů.

Pád rublu

Dolar ve středu vůči rublu oslabil o téměř deset procent na 61,66 rublu. Ruská centrální banka oznámila, že společně s vládou chystá kroky, které v případě potřeby zajistí ruským finančním společnostem dodatečný kapitál. Upozornila rovněž, že je připravena pořádat dodatečné devizové aukce.

Ruské ministerstvo financí oznámilo, že prodává na trhu zbytky svých deviz, jichž má kolem sedmi miliard dolarů (155 miliard Kč).

Objem deviz, který prodá, bude záviset na situaci na trhu, řekl agentuře Reuters Maxim Orešjin, který na ministerstvu řídí odbor strategického plánování. Podle obchodníků je také možné, že na ruském trhu, kde jsou objemy obchodů v poslední době slabé, prodávají dolary i někteří velcí vývozci a zřejmě pokračují také intervence centrální banky.

Apple přestal prodávat iPhony

Americká společnost Apple prohlásila, že nemůže dál přes internet v Rusku prodávat své výrobky. Kurz rublu je tak rozkolísaný, že není možné stanovit jejich ceny. Firma přestala prodávat iPhony, iPady a další produkty. Apple minulý měsíc zvýšil své ceny v Rusku o 20 procent. Stalo se tak poté, co jeho výrobky byly kvůli slábnoucímu rublu levnější než ve zbytku Evropy (více čtěte zde).

Za poslední týden ztratil rubl více než dvacet procent hodnoty, i přes dramatické zvýšení základní úrokové sazby z 10,5 na 17 procent. Už v pondělí se rubl propadl o zhruba deset procent, a utrpěl tak nejhlubší jednodenní ztrátu od roku 1998, kdy rychlý pád rublu zavedl Rusko do platební neschopnosti a lidé ztratili většinu úspor (více čtěte zde).

Rusové jsou z klesání rublu nervózní:

Ruská centrální banka ve středu uvedla, že v pondělí na devizovém trhu utratila na podporu měny 1,96 miliardy dolarů (43,3 miliardy Kč). Od počátku roku banka vydala na nákupy rublů na trhu přes 80 miliard dolarů. V úterý prohlásila, že je připravena zavést další opatření ke stabilizaci domácích finančních trhů, a navázat tak na pondělní krok, kdy zvýšila základní sazbu o 6,5 procentního bodu na 17 procent.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv v úterý o finanční a ekonomické situaci země jednal s předními představiteli vlády a centrální banky, žádná nová opatření ale nepřišla. Ve středu  vláda kvůli turbulencím ruské měny uspořádala schůzku, které se účastní i guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová a představitelé energetických firem Rosněfť a Gazprom. Podle Medveděva si propad kurzu ruského rublu žádá zásah, který by však měl vycházet z tržních mechanismů, tvrdá regulace měnového trhu není nutná. Rubl se podle premiéra pohybuje v pásmu, které není pro hospodářství bezpečné.

I přes všechna opatření ztratila ruská měna od ledna proti dolaru více než polovinu své hodnoty. Za poklesem stojí hlavně klesající ceny ropy a západní sankce kvůli Ukrajině. Podle analytiků povede pád rublu k prohloubení recese, protože vysoké úroky ochromí růst, a ruským firmám se prudce prodraží splácení zahraničních úvěrů. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi hrozí ztráta dvou klíčových pilířů jeho popularity - finanční stability a prosperity, a to právě v době, kdy se kvůli krizi na Ukrajině prudce zhoršily vztahy Ruska se Západem.

Obavy o situaci v Rusku vyslovila také Evropská komise. „Ekonomický vývoj v Rusku sledujeme se znepokojením,“ citovala agentura Reuters nejmenovaného unijního činitele. „Nikdo nemá zájem na tom, aby se Rusko propadlo do hluboké hospodářské krize,“ dodal. 

,