Rusnok ještě navrhl prodat zbytek OKD

  • 2
Před necelými dvěma týdny odvolaný ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok stačil ještě před vyklizením své pracovny poslat vládě materiál, ve kterém navrhuje zahájit rychlý prodej zbytkového státního podílu v těžební společnosti OKD.KOMENTÁŘ ATLANTIK FT ČTĚTE ZDE.

O státní podíl dlouhodobě usiluje majoritní vlastník OKD - společnost Karbon Invest podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy.

Severomoravští uhlobaroni přitom podle zdrojů z ministerstva průmyslu a obchodu nabídli za státních 46 procent akcií v OKD 1,19 miliardy korun. To je téměř dvojnásobek částky, s níž loni přišel kupec ostravských oceláren Nová huť - nizozemská skupina LNM.

Ta nabízela nejprve patnáct a později dvacet milionů dolarů. Karbon Invest však do OKD Nizozemce odmítl pustit a ti od záměru koupit firmu ustoupili.

Zda se Rusnokův návrh usnesení vlády, který počítal s vypracováním konkrétního privatizačního projektu (týká se zbytku akcií OKD) do konce letošního října, dostane na pořad jednání kabinetu, není jisté.

Nový ministr Milan Urban zatím pouze vzkázal, že věc prostuduje, a premiér Vladimír Špidla na minulé ani nejbližší jednání vlády bod nezařadil.

Rusnok navrhl i další transakci dotýkající se OKD. Ta by měla od elektrárenské společnosti ČEZ koupit černouhelnou elektrárnu v Dětmarovicích.

"Jeví se jako účelné zpracovat alternativu prodeje Elektrárny Dětmarovice z komplexu ČEZ a její propojení s OKD. Tento krok by měl značný regionální význam, snížil by náklady OKD na nákup elektřiny, stabilizoval část odbytu černého uhlí," píše se v materiálu, který vypracovalo ministerstvo průmyslu.

Stát dá podle tohoto materiálu do roku 2030 na útlum uhelného hornictví 43,3 miliardy korun, z toho na dávky horníkům 31 miliard.