Po dovozu a prodeji má být pokutováno i pouhé pojídání potravin z EU. Ilustrační foto

Po dovozu a prodeji má být pokutováno i pouhé pojídání potravin z EU. Ilustrační foto | foto: Reuters

Rusové ničí evropské potraviny, pro hříšné gurmány navrhují vězení

  • 966
Rusko začalo s likvidací evropských potravin, které i přes embargo pronikly do tamějších obchodů. Obchodní inspekci to ale zřejmě nestačí. Přišla s návrhem, podle kterého by každému hříšníkovi přistiženému při pojídání evropských potravin hrozila pokuta v řádu desetitisíců či dokonce vězení.

Embargo na dovoz unijních potravin uvalilo Rusko loni v létě jako odpověď na unijní sankce za ruskou okupaci Krymu a agresi na východě Ukrajiny (více zde). Dosud se jen bránilo dovozu, to se ale často obcházelo tím, že evropští producenti své zboží dováželi nejprve do Běloruska nebo Kazachstánu, které mají s Ruskem celní unii.

Od tohoto týdne se proto začalo s likvidací potravin, které tímto způsobem pronikly do obchodů. Přestože první tuny zboží byly v několika ruských městech zničeny už v minulých dnech, masovou akci mají kontrolní orgány zahájit ve čtvrtek.

První oficiální obětí se stane zásilka údajně dánských rajčat, kterou úřady nechají vyvézt na skládku za Smolenskem. V Orenburgu bude likvidováno několik tun evropských sýrů, které prý pronikly na ruský trh přes Kazachstán.

Nad kontrolami ruských skladů i nad likvidací nežádoucího zboží dohlížejí pracovníci obchodní a zemědělské inspekce Rospotrebnadzor a Rosselchoznadzor.

Právě agentuře Rospotrebnadzor podle čtvrteční informace listu Izvestija ale pouhá likvidace zakázaného zboží nestačí. Údajně proto připravuje návrh zákona, který by konzumaci ilegálně dovezených potravin kvalifikoval jako trestný čin.

Do médií pronikla i navrhovaná trestní sazba: podle závažnosti provinění by to byla pokuta 120 tisíc rublů (46 tisíc korun), veřejně prospěšné práce v délce 360 hodin, nucené práce po dobu jednoho roku nebo až tříměsíční vězení.

Podle odpůrců jde o plýtvání

Už aktuální prezidentský dekret, který nařizuje likvidaci potravin, vyvolává v Rusku silný odpor. Mnozí ruští komentátoři i poslanci federálního parlamentu jsou přesvědčeni, že potraviny by se likvidovat neměly.

Jako lepší řešení se jim jeví distribuce zboží mezi chudými a potřebnými, například mezi obyvatelstvem povstaleckých zón v ukrajinském Donbasu. K internetové petici proti ničení embargovaných potravin se už připojilo čtvrt milionu Rusů.

Kreml ale dal najevo, že své nařízení odvolat nehodlá. Řeší se místo toho, jakým způsobem potraviny znehodnotit. Podle středeční zprávy agentury TASS na ruském Dálném východě chtějí embargované zboží zakopávat do země. Jinde čeká evropské potraviny likvidace ve spalovnách, případně uložení na skládku.

V povolžské Samaře podle ruské agentury RBK zachytili první „kontraband“ podléhající zničení v úterý. Více než 100 tun vepřového údajně zlikvidovali v místní kafilerii. V uralském Čeljabinsku zase zničili zásilku polských jablek. Ze světa je prý sprovodili s pomocí těžké techniky.

,